Následky dopadu obrovského meteoritu
To, že vývoji života na Zemi tento obří meteorit moc neuškodil, je vlastně logické.
Ke srážce Země s vesmírným tělesem došlo už před 3,26 miliardami roků. Naši planetu tehdy obývaly jednoduché organismy, které se rychle množily a měly tedy lepší výchozí podmínky k přizpůsobení změněné ekosféry. A ta se po dopadu obřího tělesa změnila opravdu drasticky.
Obrázek: Ilustrace, asteroid kolidující se Zemí. Zdroj: D. Tenzler
S2
Meteority se srážely se Zemí v minulosti opravdu často - častěji než v dnešních dobách. Odhaduje se, že obří impaktory, které měly více než 10 km v průměru, kolidovaly se Zemí nejméně každých 15 milionů roků.
Takové události měly samozřejmě obrovské následky pro mladý život, který se právě na naší planetě vyvíjel. Počítačové modely předpokládají, že impaktory, které byly větší než 440 km v průměru, mohly zničit velkou část biosféry. Vyvolaly totiž vypařování oceánu. Menší asteroidy, s průměrem kolem 190 km mohly zničit povrchový život na planetě.
Asteroid, který je hrdinou dnešního blogu, dostal název S2. Je jedním z osmi nalezených impaktních událostí, které se udály v dávné minulosti před 3,6 a 3,2 miliardami roků. Vědci je ve vzorcích hornin identifikují podle přítomnosti specifických malých kuliček, kterým se říká sféruly a které vznikají v atmosféře z vypařené horniny. Nálezy jsou pak potvrzovány izotopovými signaturami a přítomností chemických prvků, které neodpovídají pozemským hodnotám ale naopak hodnotám, které vykazují vesmírná tělesa.
Meteorit S2 měl mít průměr kolem 37 až 58 km, odhadují vědci. Hmotností odpovídal 50 až 200 násobku meteoritu, který vyhubil dinosaury.
Následky dopadu
Podobně jako při události, která vyhubila dinosaury, následovala i po dopadu S2 obří tsunami. Potvrzují to nalezené vzorky horniny. Kromě gigantické přílivové vlny ale náraz vytvořil tolik tepelné energie, že se jejím vlivem začala na naší planetě vařit povrchová voda. Materiál, který se následkem nárazu dostal do atmosféry, pak na nějakou dobu zastínil Slunce.
Gigantický meteorit rozvířil vody oceánu. Díky tomu se dostaly na povrch hlubokomořské zásoby vody, které byly tehdy velice bohaté na železo, zatímco povrchová voda už byla o železo ochuzena. To všechno se dá vyčíst ze sedimentů a jejich chemického složení.
Vědci v nich také objevili zvýšený obsah fosforu. Pravděpodobně pochází z písku a suti, které do pobřežních oblastí zaplavila přílivová vlna.
Vrstva prachu, která se dostala do atmosféry, logicky znemožnila fotosyntézu – dopad tedy nejprve neměl pro život na Zemi pozitivní následky. Postupně se ale adaptoval na nové podmínky a železo s fosforem, které se dostaly do biosféry, naopak později pozitivně ovlivnily další vývoj života na Zemi.
Po dopadu meteoritu se tedy navýšil počet jednobuněčných organismů, které se živily železem a fosforem - chemickými prvky, které byly po dopadu přítomny ve svrchních vrstvách vody.
Materiál, který se při srážce vypařil, vytvořil v atmosféře malé kuličky, které dnes vědci nacházejí v příslušných sedimentových vrstvách. Oblak vytvořený z tohoto materiálu se musel rozpínat rychlostí 9 - 19 km/s. Sféruly proto dorazily na vzdálenější místa daleko rychleji než materiál, který sem po srážce přenesla obří tsunami - nacházejí se ve vzorcích pod ním. Celkem musel proces usazování sférul a materiálu přeneseného tsunami (tato vrstva je silná 1,3 - 5 metrů) trvat jen několik dní.
Ze složení vzorků horniny vědci zjistili, že následkem srážky nejspíš nedošlo k navýšení vulkanismu na planetě.
Zvýšení teploty na planetě vyvolalo odpaření několika vrchních metrů až desítek metrů vodního sloupce, trvající zhruba rok. Odborníci našli krystaly, které by měly odpovídat materiálu dnešních solných odpařišť, používajících k získávání soli mořskou vodu.
Dá se tedy předpokládat, že následky byly pro tehdejší formy života drastické - alespoň pro ty druhy živých organismů, které se nacházely na povrchu planety a nebyly ukryty v hluboké vodě oceánů.
Protože šlo ale o jednoduché formy živé hmoty, které se rychle množí a mohou se tedy rychleji adaptovat na příslušné podmínky, srážka život spíše povzbudila. Mikroorganismy, které uměly využít nových zdrojů železa a fosforu byly ve výhodě a mohly se množit rychleji.
Celkově byl škodlivý účinek na životní prostředí jen krátkodobý, netrval déle než několik desetiletí.
https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.2408721121#sec-3
Dana Tenzler
Mezihvězdný materiál pocházející z Alfa Centauri

Mimozemšťané nás s největší pravděpodobností zatím nenavštívili. Jak je tomu ale s neživou přírodou? Mohou být ve Sluneční soustavě tělesa, která vznikala v jiných soustavách?
Dana Tenzler
Sbírka minerálů v jiném světle

Prohlížíte si rádi různé minerály a máte doma dokonce několik zvláštních kamenů? Možná se vyplatí na ně namířit světlo z malé baterky, která vydává ultrafialové světlo.
Dana Tenzler
Vzkříšení pravlka obrovského - zázrak nebo ohrožení biosféry?

Co se stane, když ambice tvůrců a možnosti moderních technologií překročí hranice smysluplného? Vzniká právě Jurský park? (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Život na hyceánských planetách

Mohl by vzniknout život na exotických světech s hlubokými oceány a atmosférou plnou páry a bohatou na vodík a CO2? Tzv. hyceánské planety by mohly být pro život ještě vhodnější než sama Země.
Dana Tenzler
Tavení meteoritů pro vesmírné stavby

Až se v budoucnosti vydá lidstvo osídlovat Sluneční soustavu, nemusí být nutně odkázané jen na materiály, které si přiveze ze Země. Daleko jednodušší a ekonomičtější bude dobývání zdrojů přímo na místě, kde se budou stavět osady.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Nejméně za čtvrtstoletí. O Velikonocích zemřel na silnicích jeden člověk
Na silnicích v Česku během prodlouženého velikonočního víkendu zemřel jeden člověk, což je nejméně...
Na Rakovnicku hoří hromada plastů, těžká technika ji likviduje unikátní metodou
Hasičům likvidují obří požár skládky lisovaných plastů u Rynholce na Rakovnicku. Zasahuje přes 200...
Poslanci mění trestní zákoník, utkají se o podobu dětského certifikátu
Přímý přenos Poslanci mají pokračovat v projednávání reformy trestního práva. Od změny si ministr spravedlnosti...
Požár na Rakovnicku zvedl vlnu solidarity, lidé vozí hasičům jídlo i pití
Požár lisovaných plastů na skládce odpadu mezi Lány a Rynholcem na pomezí Kladenska a Rakovnicka...

SERVISNÍ TECHNIK 58.000Kč + AUTO
Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat:
45 000 - 58 000 Kč
- Počet článků 1073
- Celková karma 18,98
- Průměrná čtenost 1267x