Mohla se dostat živá hmota ze Země na Venuši?
Fosfan na Venuši
Venuše byla po dlouhou dobu považována za sestru Země – má podobnou velikost, hustotu i složení. Její atmosféra je ale od té naší velice odlišná. Podmínky na jejím povrchu jsou k existenci života, jak ho známe na Zemi, nevhodné. Nějakou dobu jsme tedy považovali Venuši za neobyvatelnou.
V roce 2020 pak celý vědecký svět nadchla zpráva, že byl v atmosféře Venuše detekován fosfan – plyn, který na Zemi vzniká díky biologickým procesům. Jeho přítomnost v takových extrémních podmínkách, jaké panují na Venuši, vyvolala spekulace možné existenci života na naší sousední planetě.
Fosfan je chemická sloučenina tvořená atomy fosforu a vodíku. Na Zemi existuje jako plyn, který vzniká zejména v anaerobních prostředích, kde organismus bez přístupu kyslíku rozkládá organické látky. Teorie říká, že by život možná mohl existovat v mracích Venuše. Nové výzkumy ale bohužel naznačují, že fosfan na Venuši ve skutečnosti není. Ukazuje se, že předchozí spekulace byly pravděpodobně způsobeny nesprávnou interpretací dat nebo technickými problémy při záznamu spekter atmosféry Venuše.
Přesto samozřejmě není existence života na Venuši vyloučena.
Venuše a její atmosféra
Venuše je známá svou hustou atmosférou, která je složená převážně z oxidu uhličitého a v některých svých vrstvách obsahuje dokonce i drobné kapičky kyseliny sírové. Teploty na povrchu planety se pohybují kolem 460°C, což je teplota, která stačí k roztavení olova. Kyselina sírová je nejen silně korozivní, ale vytváří i extrémně nehostinné podmínky pro jakýkoli nám známý život.
Dokonce ale i na této opravdu ďábelské planetě může existovat v atmosféře oblast, kde by byly podmínky dostatečně mírné a kde by mohly existovat mikroorganismy. Je tu přítomna voda, je tu dostatek slunečního záření (zdroje energie) a panují tu poměrně nízké teploty - když je srovnáme se samotným povrchem planety. A pokud tu jsou podmínky, které by vyhovovaly životu pozemského typu - není vyloučeno, že se tu také živé organismy nacházejí. Teoreticky by se totiž život ze Země mohl v minulosti na Venuši dostat - při katastrofě, která poškodila život právě na Zemi, při srážce s asteroidem.
Zanesení života ze Země
Teorie vychází z toho, že mikroorganismy mohou přežít cestu meziplanetárním prostorem. Tato myšlenka není tak fantastická, jak by se mohlo na první pohled zdát. Výzkumy ukazují, že některé organismy na Zemi dokážou přežít extrémní podmínky – od vysokých teplot až po silnou úroveň radiace. Některé bakterie dokonce přežívají v kosmickém prostoru, jak se zjistilo díky vesmírným stanicím na oběžné dráze Země.
Existují teoretické výpočty, které naznačují, že se při dopadu asteroidu na určitou planetu Sluneční soustavy mimo jiné do meziplanetárního prostoru dostává malá část její povrchové hmoty. Následně putuje soustavou - a (opět malá část) může se srazit s jinou planetou nebo jejím měsícem. Ze Země se tak dostává na Venuši spolu s pozemským materiálem odhadem kolem miliardy buněk (živých nebo už mrtvých) za miliardu roků. V příznivých podmínkách, které panují mezi 45 a 60 km nad povrchem planety by se mohly teoreticky usadit a dokonce i rozmnožovat, pokud by zdejší podmínky těmto buňkám vyhovovaly.
Skeptičtí vědci poukazují na to, že se u takových organismů, které přežily cestu meziplanetárním prostorem, bude nejspíše jednat o buňky, žijící hluboko pod zemí. Není důvod se domnívat, že se smíří s životem v oblacích Venuše a že jim budou místní podmínky vyhovovat.
Na druhou stranu život na Zemi dokázal, že se umí přizpůsobit různým podmínkám - a existuje například i v hlubokém moři a při vysokých teplotách, v silně kyselém prostředí, apod. Není tedy z principu vyloučeno, že by se život ze Země mohl adaptovat na podmínky v atmosféře Venuše. Možná ho tam odhalí budoucí mise, které se k Venuši vydají.
Zdroje: ESA, Odkaz
Dana Tenzler
Chemie v kuchyni - proč želíruje zmrazený žloutek?

Proč se dá zmrazit syrový vaječný bílek, ze žloutku se ale během zmrazení stává gumová hmota? Jak tomu zabránit? Další blog o chemii ... v kuchyni. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Kolský superhluboký vrt

Pro někoho je to velkolepý vědecký projekt, pro jiného je to místo, odkud se ozývají nářky hříšníků a kde se skrývá brána do pekla. Historie Kolského vrtu. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Může být v oblacích Venuše život?

Může na Venuši existovat primitivní mikrobiální život? Takový exotický život by se mohl nacházet například ve vrstvě oblaků vysoko nad povrchem planety. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Jak život přetváří planetu? A co hledat na cizích vzdálených světech?

Jak poznat na cizí planetě, že na ní kdysi existoval život, podobný tomu našemu? Jaké stopy po sobě zanechal pradávný život na Zemi? Paradoxně je najdeme právě tam, kde je člověk nečeká - v neživé přírodě.
Dana Tenzler
Divoká minulost systému Kepler-221

Planetární systémy se zdají být na první pohled stabilní a neměnné. Jejich minulost ale může být zajímavá a někdy i dost pohnutá. (délka blogu 3 min.)
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Sněmovna jedná o nedůvěře vládě. STAN Fialu nepodrazí, slibují do jednoho
V úterý dopoledne začne ve Sněmovně dlouho očekávaná schůze k opozičnímu návrhu na vyslovení...
Ulice neopravíme, platíme školníka. Obcím hrozí škrty, zaměstnanci škol musejí zůstat
Premium O tom, jestli budou kuchařky, školníky nebo uklízečky na školách platit obce, budou rozhodovat...
Plán na novou krajinu po těžbě je hotov. Na severu Čech vznikne přírodní jezero
Doba uhelná v Česku definitivně končí a nejvíc je to znát na severu Čech. Revitalizace lokality po...
Raketový lockdown. Izraelci žijí jako za covidu, život riskují i nákupem potravin
Premium Od naší spolupracovnice v Izraeli Sirény, výbuchy, zkáza – válka s Íránem změnila v Izraeli každodennost v boj o přežití. Izraelci se...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 1089
- Celková karma 18,23
- Průměrná čtenost 1262x