Měsíční přistávací moduly v minulosti a dnes

V poslední době se lidstvo opět začalo zajímat o Měsíc. Dočkali jsme se hned několika nepilotovaných přistání na měsíčním povrchu. (délka blogu 3 min.)

Tentokrát to nejsou jen státní vesmírné agentury - o přistání na Měsíci se snaží i komerční firmy. Jak si ale tyto nové mise vedou v porovnání se státními průkopníky ze 60. a 70. let?

Mise Surveyor a Luna

V 60. letech 20. století sváděly USA a Sovětský svaz tzv. závod o Měsíc. Obě země si chtěly s přistáním na Měsíci vybudovat pozitivní reklamu - a tak věnovaly tomuto cíli značné úsilí. Proto pak měly dříve nebo později také skutečně úspěch.

Americké sondy Surveyor měly za úkol hlavně prozkoumat povrch pro program Apollo, který později dopravil na Měsíc astronauty. I přes zjednodušenou techniku a navzdoryi problémům s raketami získaly mise Surveyor cenná data a pět ze sedmi misí úspěšně přistálo. Sovětské mise Luna měly méně úspěšný začátek. Až po několika nezdarech se podařilo Luně 9 měkce přistát. Později následovaly složitější mise, při kterých byly dokonce dopraveny vzorky měsíční půdy na Zemi.

Dnešní státní mise - Čína, Indie, Japonsko a Rusko

Čína má v poslední době úspěch se svými misemi Chang’e. Podařilo se přistání na přivrácené i odvrácené straně Měsíce, nasazení roveru a úspěšný odvoz vzorků měsíční horniny na Zemi.

Dnešního moderního závodu na Měsíc se účastní také Indie a Japonsko. Indii se se sondou Chandrayaan-3 podařilo úspěšné přistání i jízda roveru, zatímco japonská sonda SLIM navzdory technickým problémům přečkala několik měsíčních nocí.

Rusko naopak s Lunou 25 přidalo další neúspěch do dlouhé řady nezdařených pokusů.

Dnešní soukromé mise

Od roku 2019 se o přistání na Měsíci pokoušejí soukromé firmy jako izraelská IAI (Beresheet), japonská ISpace (Hakuto-R) a americké společnosti Intuitive Machines a Firefly Aerospace.

Bilance jejich selhání a úspěchů není příliš pozitivní. Ze šesti komerčních misí byla úspěšná jen jedna. Časté problémy jako například navigační chyby, softwarové potíže a problémy, které způsobuje riskantní konstrukce modulu, přistání na Měsíci moc nepřejí.

Zvláště nápadné je, že nové vysoké a úzké přistávací moduly (například od Intuitive Machines) mají při přistání špatnou stabilitu. Dvě mise se převrátily, protože bylo jejich těžiště po spotřebování paliva příliš vysoko – konstrukční chyba, které se dřívější, širší přistávací moduly vyhnuly.

Ilustrace: Zdroj: D. Tenzler

Program NASA - CLPS

NASA odstartovala vesmírný program Commercial Lunar Payload Services (CLPS) v roce 2018. Jedná se o program, který má zadávat soukromým firmám pevně stanovené zakázky na dopravu vědeckých nákladů na Měsíc a tím podpořit technologickou inovaci a v optimálním případě také úsporu nákladů.

Celkový rozpočet programu činí 2,6 miliardy dolarů a program má trvat deset roků.

NASA vybrala některé komerční firmy, se kterými spolupracuje. Patří mezi ně například Intuitive Machines, Astrobotic Technology, Firefly Aerospace, Draper a další.

První CLPS mise (Astrobotic/Peregrine) v lednu 2024 selhala kvůli úniku paliva.

Druhá mise (Intuitive Machines/IM-1) v únoru 2024 úspěšně přistála, přistávací modul „Odysseus“ se ovšem převrátil. Zůstal funkční ale moc úkolů se mu v takovém stavu samozřejmě vyplnit nepodařilo. Intuitive Machines dostala za jednu misi 77,5 milionu dolarů.

Plýtvání penězi daňových poplatníků?

Objevují se názory, že NASA vlastně naopak plýtvá svými zdroji. Za peníze, které věnovala soukromým firmám, mohla vytvořit vlastní misi, která by byla jistě úspěšná a dávno by na Měsíci mohla sbírat data, která budou v budoucnosti potřeba k vyplnění úspěšné mise s lidskou posádkou.

NASA ovšem sama uváděla očekávanou úspěšnost těchto prvních misí kolem 50 %, což se v praxi potvrdilo – jedna mise selhala, jedna byla alespoň částečně úspěšná. Vesmírná agentura tedy dnes vědomě podstupuje vyšší riziko, aby v budoucnu ušetřila náklady a podpořila inovace.

Technologie pro dlouhodobě fungující měsíční přistávací moduly už existuje několik desetiletí. Na Marsu například pracují dlouhodobě a bez problémů různé automatické rovery, které se zabývají i poměrně komplikovanými vědeckými měřeními. Dokonce i jednoduché sovětské sondy kdysi fungovaly v měsíčních podmínkách.

Přesto se volí krátkodobé a riskantní mise. Nedávné zrušení roveru VIPER ale naznačuje, že program má také své nepřátele.

VIPER byl robotický rover NASA, který měl zkoumat led na jižním pólu Měsíce. Jeho úkolem bylo najít a analyzovat vodu, která by mohla být v budoucnu využita pro astronauty. Rover měl přistát s pomocí landeru Griffin od firmy Astrobotic a pracovat na povrchu asi 100 dní. Start byl plánován na rok 2023, ale v roce 2024 NASA misi zrušila kvůli rozpočtovým problémům a zpožděním.

NASA chápe CLPS jako experimentální program, smiřuje se s neúspěchy a doufá přitom, že v budoucnu vznikne reálný soukromý trh, který se bude zabývat dopravou nákladu na Měsíc. Ale až budoucnost ukáže, jestli to je také ... oprávněný optimismus.

Zdroje: Odkaz, Odkaz, Odkaz, Odkaz, Odkaz, Odkaz, Odkaz, Odkaz

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 22.5.2025 8:00 | karma článku: 19,39 | přečteno: 397x

Další články autora

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - proč želíruje zmrazený žloutek?

Proč se dá zmrazit syrový vaječný bílek, ze žloutku se ale během zmrazení stává gumová hmota? Jak tomu zabránit? Další blog o chemii ... v kuchyni. (délka blogu 3 min.)

16.6.2025 v 8:00 | Karma: 14,16 | Přečteno: 423x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Kolský superhluboký vrt

Pro někoho je to velkolepý vědecký projekt, pro jiného je to místo, odkud se ozývají nářky hříšníků a kde se skrývá brána do pekla. Historie Kolského vrtu. (délka blogu 3 min.)

12.6.2025 v 8:00 | Karma: 28,40 | Přečteno: 480x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Může být v oblacích Venuše život?

Může na Venuši existovat primitivní mikrobiální život? Takový exotický život by se mohl nacházet například ve vrstvě oblaků vysoko nad povrchem planety. (délka blogu 3 min.)

9.6.2025 v 8:00 | Karma: 17,59 | Přečteno: 332x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Jak život přetváří planetu? A co hledat na cizích vzdálených světech?

Jak poznat na cizí planetě, že na ní kdysi existoval život, podobný tomu našemu? Jaké stopy po sobě zanechal pradávný život na Zemi? Paradoxně je najdeme právě tam, kde je člověk nečeká - v neživé přírodě.

5.6.2025 v 8:00 | Karma: 16,86 | Přečteno: 165x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Divoká minulost systému Kepler-221

Planetární systémy se zdají být na první pohled stabilní a neměnné. Jejich minulost ale může být zajímavá a někdy i dost pohnutá. (délka blogu 3 min.)

2.6.2025 v 8:00 | Karma: 15,14 | Přečteno: 183x | Diskuse | Videoblogy

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

11. června 2025

Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

15. června 2025  20:19

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...

Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král

15. června 2025  14:24

Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...

Izrael zasáhl v Teheránu budovu televize, mír odmítá. Írán chystá raketovou sprchu

16. června 2025  17:59,  aktualizováno  22:53

Sledujeme online Izraelská armáda dnes v Teheránu zasáhla budovu státní televize IRIB, a to v okamžiku, kdy...

Na Madeiře zemřel český turista, zřítil se z vyhlídky

16. června 2025  22:10

Na portugalském ostrově Madeira tragicky zahynul přibližně čtyřicetiletý český turista, který tam...

Země pobaltského křídla NATO připravují své nemocnice na válku s Ruskem

16. června 2025  21:59

Přesouvání operačních sálů do podzemí, cvičení zdravotníků či pořizování neprůstřelných vest a...

Izrael může s Íránem tvrdě narazit. Chybí strategie, riskuje další válku bez konce

16. června 2025  20:48

Sledujeme online Jakkoliv jsou prvotní údery izraelské armády na íránský jaderný program úspěšné, uplynulé dny...

  • Počet článků 1089
  • Celková karma 18,23
  • Průměrná čtenost 1262x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům. 
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.