Měsíc a jeho oceán
Když se řekne měsíční krajina, představujeme si suchou a vyprahlou poušť plnou písku a prachu. Povrch Měsíce je (jak dnes víme díky sondám a návštěvě amerických astronautů) skutečně z velké části pokrytý regolitem, směsí prachu z rozmělněné měsíční horniny a mikrometeoritů. V minulosti mohl ale Měsíc vypadat úplně jinak.
Obrázek: Ilustrační grafika, zdroj D. Tenzler
Před více než 4 miliardami roků byl souputník Země pokrytý … obrovským oceánem plným roztavené horniny - magmatu.
Vědci zjistili, že magmatický oceán mohl pokrývat téměř celý Měsíc. Podařilo se dokonce odhadnout, jak dlouho tento oceán existoval.
Na Měsíc, stejně jako na Zemi a ostatní tělesa Sluneční soustavy, v minulosti opakovaně narážely menší i větší asteroidy a někdy i komety. Jeho původní kůra už tedy dnes prakticky neexistuje. Měsíc je pokrytý nesčetnými krátery. Někdy se dokonce můžete setkat s tvrzením, že je na Měsíci takové množství kráterů, že se jejich počet prakticky nemění - starší krátery jsou jen nahrazovány novějšími.
Stáří povrchu se logicky liší v závislosti na lokalitě. Určování stáří té nebo oné oblasti je tedy docela napínavé. Nejstarší hornina může na Měsíci vykazovat stáří kolem 4,5 miliardy roků - doba, kdy Měsíc vznikl.
K určení stáří hornin se používají různé metody. Jednou z nich je datování pomocí zrnek zirkonů. To jsou drobné krystalky, které se tvoří při vychládání magmatu.
V měsíční hornině, kterou na Zemi v minulém století dovezly jak automatické sondy, tak astronauti, se nachází přes 500 takových zirkonů. Vědci se jimi samozřejmě zabývali už v minulosti. Protože jde ale pokrok neustále kupředu, vylepšuje se také technologie, s jejíž pomocí se dá určovat stáří hornin.
A tak jistě nikoho neudiví, že pomocí stejných vzorků dnes můžeme provést datování daleko přesněji.
Vědci prozkoumali deset zirkonů z misí Apollo 14, 15 a 17. Analyzovali poměr mezi koncentrací uranu a olova, které vzniká při jeho radioaktivním rozpadu. Z tohoto poměru se jim podařilo určit daleko přesnější stáří zirkonů než tomu bylo dříve. Z jejich stáří pak odhadují, kdy se přesně na Měsíci musel vyskytovat výše zmiňovaný oceán plný magmatu. Zdá se, že neměl moc dlouhé trvání. Jeho existence se odhaduje na jen zhruba čtyři miliony roků.
To je příliš málo na to, aby se jednalo o nějaký zásadní vnitřní proces, který doprovázel geologický vývoj Měsíce. Vědci odhadují, že se mohlo jednat o následek nárazu většího asteroidu. Zatím se nepovedlo přiřadit tomuto jevu některý konkrétní kráter. Mají jen podezření, že by se v tomto případě mohlo jednat o kráter, který se nachází na jižním pólu Měsíce - Aitkenovu pánev.
Ta má průměr kolem 2500 kilometrů a je stará nejméně 4,3 miliardy let, což z ní dělá největší a nejstarší impaktní pánev na Měsíci.
Magmatický oceán měl existovat před 4,338 a 4,334 miliardami roků, stáří by se tedy mohlo shodovat.
Hypotéza by se mohla potvrdit díky průzkumu vzorků horniny přímo z Aitkenovy pánve. Vědci teď doufají, že se podaří přistání lidské posádky na Měsíci nebo alespoň odebrání vzorků automatickou sondou. Situace tedy zůstává napínavá a my se můžeme těšit na další nové objevy … a nové stránky v kronice vývoje Měsíce.
Dana Tenzler
Letadlo s jaderným pohonem
Lodě nebo ponorky, které využívají jaderný pohon, dnes nikoho neudiví. Možná ale nevíte, že kdysi existovala i letadla s jaderným pohonem. (délka blogu 4 min.)
Dana Tenzler
Osamělé planety objevené teleskopem Jamese Webba
Planety se podle dnes platné teorie tvoří z rotujícího disku plynu a prachu, kroužícího kolem nově vzniklé hvězdy. Jak se ukázalo, nemusí to být podmínkou. (délka blogu 4 min.)
Dana Tenzler
Budoucí průběh novy v Severní koruně
Co se bude přesně dít během výbuchu novy v Severní koruně? Jevy, které mu předcházejí a ty, které budou následovat. (délka blogu 4 min.)
Dana Tenzler
Nova v souhvězdí Severní koruny
V příštích dnech nebo týdnech se na obloze objeví nova – exploze bílého trpaslíka v souhvězdí Severní koruny. Bude pozorovatelná pouhým okem. (délka blogu 5 min.)
Dana Tenzler
Událost, která vyhubila dinosaury
Před zhruba 66 miliony roků došlo na naší planetě k obrovské katastrofě, při které vymřely tři čtvrtiny všech rostlinných a živočišných druhů. Co ji způsobilo? (délka blogu 5 min.)
Další články autora |
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel
U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...
Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí
S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...
Můj styl života je šílený, dovolené jsou pro mě utrpením, říká Lucie Vondráčková
Lucie Vondráčková (44) v rozhovoru pro iDNES.cz přiznala, že na rozdíl od většiny jejích přátel si...
Českému průmyslu se dýchá jen těžce. Dusí ho energie i problémy Německa
Premium Drahá elektřina a plyn nadále trápí tuzemské firmy. Ceny sice nejsou tak vysoké jako bezprostředně...
ANALÝZA: Jak zkušený sumec skákal na třpytky, které mu Harrisová nahazovala
Premium Jestli jste ve středu nad ránem slyšeli vzdálené temné rány, byly to balvany, které v Americe...
Léčba závislých na alkoholu selhává, přes míru pije až osm set tisíc Čechů
Premium V Česku selhává léčba lidí závislých na alkoholu. Těch je kolem 800 tisíc. Jen zlomek z nich se...
Pronájem montované skladové haly
Zarazická, Veselí nad Moravou - Zarazice, okres Hodonín
- Počet článků 1009
- Celková karma 22,65
- Průměrná čtenost 1279x