Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Letadlo s jaderným pohonem

Lodě nebo ponorky, které využívají jaderný pohon, dnes nikoho neudiví. Možná ale nevíte, že kdysi existovala i letadla s jaderným pohonem. (délka blogu 4 min.)

Jaderný pohon

Koncept je vlastně jednoduchý. Jaderné reaktory jsou tepelné motory. Teplo pochází ze štěpení jaderného paliva (většinou uranu) uloženého v reaktoru. Protože štěpení produkuje ionizující záření, musí být kolem reaktoru umístěny ochranné štíty. V praxi to znamená, že je (u dnes používaných lodních jaderných pohonů) v okolí reaktoru uloženo více než 100 tun olověného stínění.

Obrázek: Ilustrace. Zdroj: D. Tenzler

Jaderný reaktor na palubě letadla

Už samotný nápad, naložit takový jaderný reaktor do letadla, zní dnes bláznivě. V době, kdy se tato technologie vyvíjela, se to ale zdálo být výborným nápadem.

Vývojem jaderného pohonu pro letadla se zabýval jak tehdejší Sovětský svaz, tak USA. Obě velmoci pak (naštěstí pro nás) od svého plánu upustily - ze stejných důvodů. Pohon byl nebezpečný jak pro letce na palubě, tak pro okolí.

Sovětský projekt atomového letadla

Sovětský Svaz začal vyvíjet letadlo s atomovým reaktorem v polovině 50. let minulého století. Připomeňme si, že se jednalo o dobu, kdy se s atomovou energií ještě bezstarostně experimentovalo a ochrana životního prostředí neměla ve stalinském Sovětském Svazu žádnou prioritu.

Zato už byla v provozu první sovětská jaderná elektrárna (v dále zmiňovaném Obninsku) a připravovaly se projekty jaderných ledoborců a ponorek. S nápadem vyrobit jaderné letadlo přišel šéf sovětského atomového projektu Igor Vasiljevič Kurčatov. Projekt nabízel zjevné výhody: prakticky neomezený dolet a minimální spotřebu paliva – jen několik gramů uranu pro desítky hodin letu.

Mělo se ale ukázat, že jaderný pohon je v letectví nepoužitelný. Není totiž možné dostatečně dobře ochránit letoun před únikem radioaktivního záření. I když měl letoun stíněnou pilotní kabinu, zaplatili později piloti za pokusy životem.

Obninsk…

město, kde byla postavena první jaderná elektrárna na světě. Město bylo tzv. uzavřené, to znamená, že ho nemohli navštívit jak zahraniční turisté tak občané SSSR. Jméno Obninsk mělo navíc předstírat, že se město nachází na Sibiři, na řece Ob. Ve skutečnosti je od Moskvy vzdáleno jen asi dvě hodiny jízdy vlakem.

Ani palubní technice nedělalo ionizující záření moc dobře, jak ukázaly zkoušky, které se uskutečnily ve Fyzikálním a energetickém ústavu v Obninsku.

Přístroje se prý v podmínkách, jaké panovaly na palubě letadala, silně zahřívaly, což byl následek absorpce energie z ionizujícího záření.

Pro další praktické testy bylo vytvořeno pozemní středisko, kde se zkoumal vliv neutronového záření na samotný provoz a následnou údržbu letadla.

V květnu 1962 začala fáze letových zkoušek. Ukázalo se, že se při provozu reaktoru (kromě očekávaného vlivu na zdraví posádky) kvůli toku neutronů například snižuje dosah rádiové komunikace nebo že se kyslík, který vdechují piloti, aktivuje a vzniká ozón. Sovětská elektronika prý naopak fungovala poměrně stabilně.

Sovětský jaderný bombardér pak mohl vydržet ve vzduchu po dobu, než zemřela posádka na ozáření. V praxi to pak znamenalo, že ze dvou zkušebních posádek přežili celý projekt bez větších následků jen celkem tři členové.

Bylo provedeno 34 zkušebních letů s jaderným pohonem. Letoun dostal název Tu-95 LAL, kde zkratka LAL znamenala létající atomovou laboratoř. Kromě nebezpečí ozáření posádky měl projekt samozřejmě i negativní vliv na životní prostředí. Během provozu totiž docházelo k úniku radioaktivity do atmosféry, takže za letounem zůstávala radioaktivní stopa.

Nejspíš nejhorší následky mohly nastat, pokud by došlo k havárii a letadlo by spadlo do obydleného území. Tento problém se nikdy nepodařilo vyřešit, proto byl celý program v roce 1969 ukončen.

Jaderné letadlo USA

V USA začal výzkum jaderného pohonu v roce 1946. Spojené státy tak byly ve vývoji dále a uvažovaly hned o dvou typech letounů. První byl bombardér YB-60, který měl mít na palubě reaktor s výkonem 50 MW. I on byl ale nebezpečný životnímu prostředí. I za tímto letadlem by se v případě jeho nasazení táhla dlouhá radioaktivní stopa. Nevýhoda a nebezpečnost takového systému je více než zřejmá, proto byl další vývoj zastaven.

Druhým typem byl bombardér Convair B-36, který měl na palubě reaktor s výkonem 1 MW. Sloužil ovšem jen k testování bezpečnosti reaktoru na palubě stroje, ne k samotnému pohonu. Letadlo dostalo název NB-36H a provedlo od roku 1955 celkem 47 letů. V americké verzi se sice podařilo chránit posádku před ozářením, ale přesto se nepodařilo vyřešit riziko havárie. USA zrušily projekt letadla poháněného atomovým pohonem v roce 1969. Stejně jako v SSSR se ukázalo, že je tato technologie nepraktická. Bylo náročné chránit posádku před ionizujícím zářením, cena letadla byla příliš vysoká a existovaly také obavy, že havárie takového letadla způsobí jadernou katastrofu.

Zdroje: Wikipedie, Odkaz

Autor: Dana Tenzler | pondělí 9.9.2024 8:00 | karma článku: 34,53 | přečteno: 4194x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Změna klimatu na Marsu

Planeta Mars, podobně jako je tomu na Zemi, prodělávala v průběhu minulých miliard roků značné změny klimatu. Díky automatickým sondám, které pracují u naší sousední planety, víme, že probíhají i dnes. (délka blogu 3 min.)

10.10.2024 v 8:00 | Karma: 21,47 | Přečteno: 299x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Vliv Marsu na naši planetu

Vědci prozkoumali vzorky materiálů, které pocházejí z hlubokomořských vrtů. Mohli tak prokázat dlouhodobé změny, ke kterým dochází na Zemi - díky vlivu Marsu. (délka blogu 4 min.)

7.10.2024 v 8:00 | Karma: 20,07 | Přečteno: 293x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Kolem jedné z našich nejbližších hvězd obíhá planeta typu Země

Je sice menší než naše vlastní planeta a také její centrální hvězda je jiného typu než Slunce, přesto je tento objev velice zajímavý. (délka blogu 3 min.)

3.10.2024 v 8:00 | Karma: 20,89 | Přečteno: 330x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Nový měsíc Země - návštěva z kosmu

Od včerejšího dne má Země nového souputníka. Bude naši planetu provázet celé dva měsíce. Náš nový měsíc je ale o hodně menší než ten, který vidíte na nebi. (délka blogu 3 min.)

30.9.2024 v 8:00 | Karma: 23,71 | Přečteno: 397x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

V Botswaně byl objeven diamant století

Stává se druhým největším surovým diamantem, který byl kdy objeven na naší planetě. Jakou roli přitom hrálo rentgenové záření? (délka blogu 4 min.)

26.9.2024 v 8:00 | Karma: 20,19 | Přečteno: 337x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

5. října 2024  13:02,  aktualizováno  8.10 14:41

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....

Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne

9. října 2024  15:24

Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...

Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku

10. října 2024  14:33

Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

9. října 2024  21:41

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...

Šestnáct mrtvých, tornáda a miliony bez proudu. Milton se prohnal Floridou

10. října 2024  3:05,  aktualizováno  11.10 3:45

Americký stát Florida se vzpamatovává z úderu silného hurikánu Milton, který způsobil rekordní...

Jak poznat, že máte před sebou manipulátora, a nestát se jeho loutkou

14. října 2024

Někteří lidé mají potřebu s druhými manipulovat a používají k tomu nejrůznější taktiky. Kdo nechce...

Obchodníci tlačí na ceny krevet. Často nepokryjeme ani náklady, trápí farmáře

14. října 2024

Tlak na co nejnižší ceny při nákupu krevet tlačí drobné chovatele v jihovýchodní Asii na hranu...

Padající mrakodrapy, vybuchující vlaky. Loňský útok Hamásu měl být ničivější

14. října 2024

Premium Palestinské hnutí Hamás plánovalo mnohem rozsáhlejší útok, než jaký uskutečnilo loni 7. října....

Nemocí od klíšťat přibývá. Očkovaných je přesto málo, přitom jde o život

14. října 2024

Premium Lidí nakažených nemocemi od klíšťat je letos nebývale mnoho. Do konce září podle nejnovějších čísel...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 1018
  • Celková karma 21,34
  • Průměrná čtenost 1277x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.