Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Konec mise WISE a NEOWISE

Mise WISE/NEOWISE je minulostí. Satelit za několik měsíců shoří v atmosféře naší planety. Sledoval mimo jiné asteroidy, které by mohly vyvolat katastrofu, kdyby se srazily se Zemí.

Co se skrývá pod názvy WISE a NEOWISE

Vesmírná sonda byla původně vypuštěna jako mise WISE. To je zkratka pro Wide-field Infrared Survey Explorer. Stalo se to v roce 2009. Základní vědecká mise spočívala v tom, že sonda po dobu sedmi měsíců sledovala oblohu v infračervené oblasti spektra.

Po uplynutí této doby byla pořád ještě schopna provozu a měla dostatek chladicí látky, která je pro pozorování v infračervené oblasti nezbytně nutná. Chlazení přestalo fungovat až o několik měsíců později, s čímž vědci počítali. Sonda byla ovšem (kromě schopnosti hlubokého chlazení) pořád ještě v poměrně dobrém stavu.

Projekt pokračoval coby mise NEOWISE. NASA prodloužila její práci předběžně do února 2011, aby se mohla věnovat průzkumu objektů v pásu asteroidů, který se nachází mezi Marsem a Jupiterem. Analýza získaných dat ukázala, že sonda navzdory nedostatku chladicí kapaliny (když už nemohla pozorovat ty nejslabší infračervené objekty ve vesmíru) stále ještě mohla dostatečně citlivě pozorovat asteroidy a komety v naší vlastní soustavě.

Vědecká práce byla tedy prodloužena o dva roky.

Podruhé byla prodloužena roce 2013, kdy už dostala své nynější označení NEOWISE. Věnovala se hledání, sledování a charakterizování tzv. NEO - asteroidů, které vykazují signály v infračervené oblasti spektra díky tomu, že jsou zahřívány slunečním zářením.

Objekty blízké Zemi (NEO)

… jsou komety a asteroidy, které vstoupily díky gravitační přitažlivostí okolních planet na oběžné dráhy, které je navedly do sousedství Země. Komety se původně tvořily ve vzdálených oblastech Sluneční soustavy, skládají se tedy převážně z vodního ledu a prachových částic. Většina kamenných asteroidů se naopak vytvořila v teplejší vnitřní sluneční soustavě mezi oběžnými drahami Marsu a Jupiteru.

Po více než 14 letech pozorování oblohy z nízké oběžné dráhy Země provedla sonda 1,45 milionu měření u více než 44 000 objektů Sluneční soustavy. Prozkoumala také více než 3000 NEO, z nichž 215 dokonce tato sonda sama objevila.

Obrázek: Ilustrační grafika, zdroj. D. Tenzler

Mise také objevila 25 nových komet, včetně slavné komety C/2020 F3 NEOWISE, na kterou si možná vzpomínáte. Objevila se na naší obloze v létě 2020.

Konec mise NEOWISE byl způsoben aktuálně zvýšenou aktivitou Slunce, vyvolanou jeho pravidelným 11 letým cyklem. Zvýšená sluneční aktivita, častější sluneční erupce a výrony koronální hmoty ohřívají zemskou atmosféru a způsobují tak její rozpínání. Hustší atmosféra vyvolává u satelitů, které pracují na oběžné dráze Země, vyšší tření. Sonda NEOWISE přitom nebyla vybavena pohonným systémem ani není možné ji pomocí jiných modulů vytlačit na vyšší oběžnou dráhu, jak je tomu například u IS. Proto se tato sonda nemůže na oběžné dráze udržet.

Po provedené posledního vědeckého průzkumu (který byl naplánován na 31. července) byla sonda 8. srpna uvedena do režimu hibernace. Nyní začne plynule klesat na stále nižší a nižší oběžnou dráhu, než nakonec shoří v atmosféře Země. Zánik by měl nastat koncem 2024 nebo začátkem 2025. Sledování objektů typu NEO ale nekončí.

NEO Surveyor

Následovat bude mise NASA NEO Surveyor (Near Earth Object Surveyor) — první vesmírný teleskop, který se bude věnovat výhradně jen lovu nebezpečných objektů v blízkosti Země.

Sonda bude v infračerveném spektru vyhledávat právě takové objekty, které se jinak dají nalézt jen velice obtížně. Jedná se o tmavé asteroidy a komety, které neodrážejí mnoho viditelného světla, a také objekty, které se k Zemi přibližují ze směru od Slunce. O těchto tělesech, které se pohybují nepříjemně blízko naší planety, dosud moc nevíme. Přitom mohou být Zemi dost nebezpečné.

Tato sonda by měla být vypuštěna v roce 2027.

Zdroje: ESA, NASA, Odkaz

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 15.8.2024 8:00 | karma článku: 18,07 | přečteno: 193x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Letadlo s jaderným pohonem

Lodě nebo ponorky, které využívají jaderný pohon, dnes nikoho neudiví. Možná ale nevíte, že kdysi existovala i letadla s jaderným pohonem. (délka blogu 4 min.)

9.9.2024 v 8:00 | Karma: 33,45 | Přečteno: 3888x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Osamělé planety objevené teleskopem Jamese Webba

Planety se podle dnes platné teorie tvoří z rotujícího disku plynu a prachu, kroužícího kolem nově vzniklé hvězdy. Jak se ukázalo, nemusí to být podmínkou. (délka blogu 4 min.)

5.9.2024 v 8:00 | Karma: 15,22 | Přečteno: 246x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Budoucí průběh novy v Severní koruně

Co se bude přesně dít během výbuchu novy v Severní koruně? Jevy, které mu předcházejí a ty, které budou následovat. (délka blogu 4 min.)

2.9.2024 v 12:52 | Karma: 16,24 | Přečteno: 333x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Nova v souhvězdí Severní koruny

V příštích dnech nebo týdnech se na obloze objeví nova – exploze bílého trpaslíka v souhvězdí Severní koruny. Bude pozorovatelná pouhým okem. (délka blogu 5 min.)

29.8.2024 v 8:00 | Karma: 16,53 | Přečteno: 355x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Událost, která vyhubila dinosaury

Před zhruba 66 miliony roků došlo na naší planetě k obrovské katastrofě, při které vymřely tři čtvrtiny všech rostlinných a živočišných druhů. Co ji způsobilo? (délka blogu 5 min.)

26.8.2024 v 8:00 | Karma: 24,70 | Přečteno: 490x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

5. září 2024  14:42

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...

Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel

8. září 2024  13:21,  aktualizováno  14:01

U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...

Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí

10. září 2024  15:14

S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...

Můj styl života je šílený, dovolené jsou pro mě utrpením, říká Lucie Vondráčková

12. září 2024

Lucie Vondráčková (44) v rozhovoru pro iDNES.cz přiznala, že na rozdíl od většiny jejích přátel si...

Českému průmyslu se dýchá jen těžce. Dusí ho energie i problémy Německa

12. září 2024

Premium Drahá elektřina a plyn nadále trápí tuzemské firmy. Ceny sice nejsou tak vysoké jako bezprostředně...

ANALÝZA: Jak zkušený sumec skákal na třpytky, které mu Harrisová nahazovala

12. září 2024

Premium Jestli jste ve středu nad ránem slyšeli vzdálené temné rány, byly to balvany, které v Americe...

Léčba závislých na alkoholu selhává, přes míru pije až osm set tisíc Čechů

12. září 2024

Premium V Česku selhává léčba lidí závislých na alkoholu. Těch je kolem 800 tisíc. Jen zlomek z nich se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 1009
  • Celková karma 22,65
  • Průměrná čtenost 1279x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.