Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Konec mise WISE a NEOWISE

Mise WISE/NEOWISE je minulostí. Satelit za několik měsíců shoří v atmosféře naší planety. Sledoval mimo jiné asteroidy, které by mohly vyvolat katastrofu, kdyby se srazily se Zemí.

Co se skrývá pod názvy WISE a NEOWISE

Vesmírná sonda byla původně vypuštěna jako mise WISE. To je zkratka pro Wide-field Infrared Survey Explorer. Stalo se to v roce 2009. Základní vědecká mise spočívala v tom, že sonda po dobu sedmi měsíců sledovala oblohu v infračervené oblasti spektra.

Po uplynutí této doby byla pořád ještě schopna provozu a měla dostatek chladicí látky, která je pro pozorování v infračervené oblasti nezbytně nutná. Chlazení přestalo fungovat až o několik měsíců později, s čímž vědci počítali. Sonda byla ovšem (kromě schopnosti hlubokého chlazení) pořád ještě v poměrně dobrém stavu.

Projekt pokračoval coby mise NEOWISE. NASA prodloužila její práci předběžně do února 2011, aby se mohla věnovat průzkumu objektů v pásu asteroidů, který se nachází mezi Marsem a Jupiterem. Analýza získaných dat ukázala, že sonda navzdory nedostatku chladicí kapaliny (když už nemohla pozorovat ty nejslabší infračervené objekty ve vesmíru) stále ještě mohla dostatečně citlivě pozorovat asteroidy a komety v naší vlastní soustavě.

Vědecká práce byla tedy prodloužena o dva roky.

Podruhé byla prodloužena roce 2013, kdy už dostala své nynější označení NEOWISE. Věnovala se hledání, sledování a charakterizování tzv. NEO - asteroidů, které vykazují signály v infračervené oblasti spektra díky tomu, že jsou zahřívány slunečním zářením.

Objekty blízké Zemi (NEO)

… jsou komety a asteroidy, které vstoupily díky gravitační přitažlivostí okolních planet na oběžné dráhy, které je navedly do sousedství Země. Komety se původně tvořily ve vzdálených oblastech Sluneční soustavy, skládají se tedy převážně z vodního ledu a prachových částic. Většina kamenných asteroidů se naopak vytvořila v teplejší vnitřní sluneční soustavě mezi oběžnými drahami Marsu a Jupiteru.

Po více než 14 letech pozorování oblohy z nízké oběžné dráhy Země provedla sonda 1,45 milionu měření u více než 44 000 objektů Sluneční soustavy. Prozkoumala také více než 3000 NEO, z nichž 215 dokonce tato sonda sama objevila.

Obrázek: Ilustrační grafika, zdroj. D. Tenzler

Mise také objevila 25 nových komet, včetně slavné komety C/2020 F3 NEOWISE, na kterou si možná vzpomínáte. Objevila se na naší obloze v létě 2020.

Konec mise NEOWISE byl způsoben aktuálně zvýšenou aktivitou Slunce, vyvolanou jeho pravidelným 11 letým cyklem. Zvýšená sluneční aktivita, častější sluneční erupce a výrony koronální hmoty ohřívají zemskou atmosféru a způsobují tak její rozpínání. Hustší atmosféra vyvolává u satelitů, které pracují na oběžné dráze Země, vyšší tření. Sonda NEOWISE přitom nebyla vybavena pohonným systémem ani není možné ji pomocí jiných modulů vytlačit na vyšší oběžnou dráhu, jak je tomu například u IS. Proto se tato sonda nemůže na oběžné dráze udržet.

Po provedené posledního vědeckého průzkumu (který byl naplánován na 31. července) byla sonda 8. srpna uvedena do režimu hibernace. Nyní začne plynule klesat na stále nižší a nižší oběžnou dráhu, než nakonec shoří v atmosféře Země. Zánik by měl nastat koncem 2024 nebo začátkem 2025. Sledování objektů typu NEO ale nekončí.

NEO Surveyor

Následovat bude mise NASA NEO Surveyor (Near Earth Object Surveyor) — první vesmírný teleskop, který se bude věnovat výhradně jen lovu nebezpečných objektů v blízkosti Země.

Sonda bude v infračerveném spektru vyhledávat právě takové objekty, které se jinak dají nalézt jen velice obtížně. Jedná se o tmavé asteroidy a komety, které neodrážejí mnoho viditelného světla, a také objekty, které se k Zemi přibližují ze směru od Slunce. O těchto tělesech, které se pohybují nepříjemně blízko naší planety, dosud moc nevíme. Přitom mohou být Zemi dost nebezpečné.

Tato sonda by měla být vypuštěna v roce 2027.

Zdroje: ESA, NASA, Odkaz

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 15.8.2024 8:00 | karma článku: 18,07 | přečteno: 195x

Další články autora

Dana Tenzler

Vznik Merkuru

Merkur je nejmenší a Slunci nejbližší planeta. Má neobvyklé složení – od ostatních planet se její nitro trochu liší. Nová teorie jeho vzniku je založena na počítačových simulacích.

27.3.2025 v 8:00 | Karma: 20,37 | Přečteno: 233x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Mise Gaia a nové znalosti o stavu Mléčné dráhy

Mise Gaia je projekt, který vytváří velice detailní mapu naší galaxie – Mléčné dráhy. Dnes díky němu máme daleko víc znalostí o tom, jak se hvězdy v galaxii pohybují, jaké mají vlastnosti a jak se Galaxie vyvíjí. (délka 3 min.)

24.3.2025 v 8:00 | Karma: 19,90 | Přečteno: 249x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Druhá Slunci nejbližší hvězda má čtyři malé planety

O existenci planet naší druhé nejbližší hvězdné sousedky se spekulovalo už od roku 2018. Původně měla mít minimálně jednu obří planetu, ukázalo se ovšem, že je situace daleko zajímavější.

20.3.2025 v 8:00 | Karma: 16,59 | Přečteno: 234x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Jak by vypadala Země, kdyby se z Jupiteru stala hvězda?

Sluneční soustava má jen jednu centrální hvězdu – Slunce. Co by se však stalo, kdyby kdysi vzniklo jeho menší dvojče z planety Jupiter? Jaké by byly podmínky pro život na Zemi a jak by se nám žilo na takové planetě?

17.3.2025 v 8:00 | Karma: 20,50 | Přečteno: 316x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Nové vysvětlení barvy planety Marsu

Marsu se říká také rudá planeta. Jeho zabarvení fascinuje lidstvo už po staletí. Vědci dlouho předpokládali, že Mars za svou typickou barvu vděčí hematitu, minerálu železa, který se nachází na jeho povrchu.

13.3.2025 v 8:00 | Karma: 20,63 | Přečteno: 300x | Diskuse | Věda

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

27. března 2025  10:01

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

24. března 2025  20:43

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

20. března 2025  20:59,  aktualizováno  22:44

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

26. března 2025  15:24

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

24. března 2025  13:34

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...

Nezaměstnaných Čechů přibývá. Ohroženi jsou hlavně lidé před důchodem

28. března 2025

Premium Každému třetímu nezaměstnanému je více než padesát let. O práci přijdou nejčastěji kvůli tomu, že...

ANALÝZA: Uznání ruského záboru na Ukrajině uvede v pokušení jiné agresory

28. března 2025

Premium Vypadá to, že éra relativní zdrženlivosti po pádu železné opony byla jen epizodní odchylkou od...

Povolenka je nedotknutelná. Evropská unie má jiný plán, jak zlevnit energie

28. března 2025

Premium Největší úlevu od drahých energií by přineslo alespoň krátkodobé zrušení či zastropování cen...

Hrubky bývají neodpustitelné. Tréninku psaní y/i proto nikdy není dost

28. března 2025

Premium Vít nebo výt? Být nebo bít? Na tom, zda napíšete i nebo y, někdy opravdu záleží. Stejně jako na...

  • Počet článků 1066
  • Celková karma 20,82
  • Průměrná čtenost 1269x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.