Klima na planetách s vázaným oběhem
Vázaný oběh kolem hvězdy
Vázaný oběh planety kolem hvězdy je jev, kdy planeta vykonává jednu otočku kolem své osy za stejnou dobu, jakou potřebuje k oběhu kolem hvězdy. To znamená, že jedna strana planety je vždy otočená směrem ke hvězdě a druhá strana je od hvězdy odkloněna, což vytváří na planetě situaci, kdy na jedné polovině panuje věčný den a na druhé věčná noc.
K tomuto jevu dochází díky gravitačnímu poutu mezi planetou a hvězdou. Gravitace hvězdy způsobuje na planetě přílivové síly, které postupně zpomalují rotaci planety. Po dostatečně dlouhé době se doba rotace synchronizuje s trváním oběhu kolem hvězdy. Taková synchronizace je pak velmi stabilní a planetě trvá velmi dlouho, než se tento stav zase změní.
Vázaný oběh je běžný u exoplanet, které obíhají velmi blízko svých mateřských hvězd. Exoplanet, které se nacházejí v takovém stavu, není zrovna málo. Často se objevují u malých hvězd typu červeného trpaslíka - které vyzařují menší množství energie, a tak je jejich obyvatelná zóna velice blízko hvězdy. Jak by mohl vypadat život na takové planetě? Možná není jeho existence vyloučena. A je dokonce možné, že by se tamní civilizace divila, jak můžeme přežít na chaotické planetě, kde se neustále střídá den a noc.
Následky vázaného oběhu
Jedna strana planety je tedy stále osvětlena centrální hvězdou, zatímco její druhá strana se nachází v neustálé tmě. To znamená, že na osvětlené straně může být velmi horko a na temné straně velmi chladno - klima, které je pro eventuální život na takové planetě spíše výzvou než vhodnou podmínkou.
V některých případech může ale tento jev vytvářet stabilní klimatické zóny, které se nacházejí na hranici mezi osvětlenou a neosvětlenou oblastí.
Co se stane, když není vázaná rotace perfektní?
Když jsou periody rotace planety a oběhu kolem hvězdy jen mírně asynchronní, je výsledkem pomalu se pohybující horká skvrna, který se pohybuje buď ze západu na východ, nebo z východu na západ. Tento pohyb nejteplejšího bodu planety je daleko delší než doba oběhu planety kolem hvězdy nebo změny v intenzitě jejího záření. Zároveň tedy musí migrovat po povrchu planety také zóny, kde by byly dobré podmínky pro život. Znamená to také, že se na noční straně planety nacházejí chladnější oblasti, které jsou ale pořád ještě obyvatelné, zatímco na denní straně planety musí existovat horké, ale přeci jen ještě obyvatelné zóny.
Právě ony se pak mohou stát vhodným místem pro život díky mírnějším podmínkám v porovnání s ostatními částmi planety.
Model, který nedávno vypracovali vědci, není samozřejmě perfektní. Nezahrnuje například vlivy atmosféry nebo vody na planetě. Oblaka mohou například pomáhat přenosu tepla z horkých do chladných oblastí.
Model také ignoruje vlivy dalších planet a předpokládá, že se zkoumané světy pohybují po kruhových drahách bez znatelné excentricity, takže se nacházejí stále ve stejné vzdálenosti od své centrální hvězdy. Přesto díky němu mohli vědci rozšířit možnou obyvatelnou zónu planet, které se nacházejí velice blízko svých hvězd. To dává šanci k výskytu života na takových planetách. Pro srovnání: hvězd podobných našemu Slunci se nachází v našem vesmírném okolí jen několik procent. Zato malých červených trpaslíků má být ve vesmíru až 75 procent. Planet, které obíhají obyvatelné zóny těchto malých hvězd, tedy bude velké množství, což je dělá pro budoucí výzkum velice zajímavými. Můžeme se těšit na další modely jejich klimatu a na další zajímavé objevy.
Zdroj: Odkaz
Dana Tenzler
Mise Gaia a nové znalosti o stavu Mléčné dráhy

Mise Gaia je projekt, který vytváří velice detailní mapu naší galaxie – Mléčné dráhy. Dnes díky němu máme daleko víc znalostí o tom, jak se hvězdy v galaxii pohybují, jaké mají vlastnosti a jak se Galaxie vyvíjí. (délka 3 min.)
Dana Tenzler
Druhá Slunci nejbližší hvězda má čtyři malé planety

O existenci planet naší druhé nejbližší hvězdné sousedky se spekulovalo už od roku 2018. Původně měla mít minimálně jednu obří planetu, ukázalo se ovšem, že je situace daleko zajímavější.
Dana Tenzler
Jak by vypadala Země, kdyby se z Jupiteru stala hvězda?

Sluneční soustava má jen jednu centrální hvězdu – Slunce. Co by se však stalo, kdyby kdysi vzniklo jeho menší dvojče z planety Jupiter? Jaké by byly podmínky pro život na Zemi a jak by se nám žilo na takové planetě?
Dana Tenzler
Nové vysvětlení barvy planety Marsu

Marsu se říká také rudá planeta. Jeho zabarvení fascinuje lidstvo už po staletí. Vědci dlouho předpokládali, že Mars za svou typickou barvu vděčí hematitu, minerálu železa, který se nachází na jeho povrchu.
Dana Tenzler
Předčasný konec mise Athena

Ve čtvrtek se společnost Intuitive Machines se svým modulem Athena pokusila o druhé přistání na Měsíci. Bohužel bylo úspěšné jen částečně a mise byla dokonce předčasně ukončena. Co se vlastně stalo? (délka blogu 2 min.)
Další články autora |
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili
Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...
Jak Trump mluví s Kremlem? Prezidenti si volají jinak než obyčejní smrtelníci
Premium Pokud si myslíte, že americký prezident náhle řekne „vytočte mi Putina“ nebo si ho dokonce sám...
Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů
Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...
Rusko začalo s USA jednat o příměří na Ukrajině, předtím útočilo na Kyjev
Sledujeme online Jednání mezi ruskou a americkou delegací o možnostech zastavení bojů na Ukrajině začala v Rijádu....
Nehody a kolona blokují D35 poblíž Olomouce. Bouralo se kvůli mlze, hlásí řidiči
Kvůli dvěma nehodám, které se odehrály jen kousek od sebe a v nichž figurovalo celkem šest aut, je...
V Jihlavě někdo odložil romského chlapečka. Vzácnost, říká zakladatel babyboxů
Do babyboxu v jihlavské nemocnici v neděli večer někdo odložil novorozené děťátko. Podle...
Náš jaderný arzenál způsobí protivníkům nepopsatelné škody, varuje Londýn
Nás jaderný arzenál může protivníkům Spojeného království způsobit „nevýslovné škody“, prohlásil...
- Počet článků 1065
- Celková karma 20,92
- Průměrná čtenost 1270x