Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Klasifikace extrasolárních planetárních systémů

Vědci dnes znají skoro 6000 exoplanet. Tyto vzdálené světy jsou většinou součástí cizích planetárních soustav. Dají se nějak logicky katalogizovat jejich vlastnosti? Podobají se Sluneční soustavě?

Více než 300 ze všech (k dnešnímu dni objevených) exoplanetárních soustav obsahuje nejméně tři planety. Jejich klasifikace se v minulosti omezovala na rozlišení na základě velikosti nebo oběžných dob planet.

Vědci se ovšem snaží nalézt důkladnější a sofistikovanější klasifikaci. Ta má zohlednit pokud možno všechny dosud nalezené exoplanety - a ne jen jejich malou (i když zajímavou) část - například planety podobné Zemi nebo horké Jupitery.

U každé planetární soustavy si odborníci kladou tři otázky:

Má systém vnitřní a vnější planety odlišného typu?

U Sluneční soustavy tomu tak například je - vnitřní planety jsou menší, mají kamenný povrch a částečně se na nich nachází tekutá voda. Vnější planety naší soustavy jdou daleko větší a jejich atmosféry jsou tvořeny značným množstvím plynů, které ve větší hloubce díky vysokému tlaku přecházejí do exotických fázových stavů.

Patří mezi vnitřní planety jeden nebo více Jupiterů?

To by mohlo naznačovat, že se exotická planeta typu Jupiteru nachází v místě, kde vlastně nemá co dělat - a kde určitě nevznikala. Naznačovalo by to, že soustava v minulosti prošla značnými změnami.

A obsahují vnitřní planety nějaké mezery s poměrem period větším než 5?

Pokud některá z vnitřních planet chybí, mohla být v minulosti vyhozena ze systému díky srážce nebo blízkému průletu jiné planety.

Dalšími užitečnými vlastnostmi při kategorizaci exosystémů jsou přítomnost větších proluk mezi planetami a přítomnost tzv. horkých Jupiterů, obřích planet, které se nacházejí velice blízko své centrální hvězdy, takže jejich atmosféra dosahuje vysoké teploty.

Dokonalejší klasifikace

Systematika by měla fungovat následujícím způsobem. Každý z exoplanetárních systémů by měl být rozdělen na oblast s vnitřními a vnějšími planetami (samozřejmě se to týká těch planetárních soustav, u kterých bylo pozorováno více planet).

U systémů s více než třemi planetami by se mělo zohledňovat, jestli jsou mezi jejich vnitřními planetami nějaké horké Jupitery a jestli obsahují větší mezery mezi planetami.

Časem bude samozřejmě docházet k objevu dalších a dalších exoplanet - a není vůbec vyloučeno, že se bude jednat o planety, které obíhají centrální hvězdu v už kdysi zaregistrovaném systému. Je pak logicky možné, že daný planetární systém bude nutno překvalifikovat a dostane se do jiné kategorie - na rozdíl od hvězd, které se na našem nebi téměř nemění a které se díky svému dlouhému životu jeví v pozorovaném časovém úseku stabilní.

Čtyři druhy planet

Vědci dělí exoplanety na čtyři druhy. Jsou to zv. Jupitery s poloměrem více než šestinásobek poloměru Země, tzv. Neptuny (poloměr 3,5-6,0 Zemí), sub-Neptuny (1,75-3,5 Země ) a nakonec samotné Země (s poloměrem menším než 1,75 násobek poloměru naší vlastní planety).

Systémy s jednou planetou

Více než tři čtvrtiny dnes známých planetárních systémů mají pouze jednu potvrzenou planetu. Většina těchto systémů se časem rozroste, až jednoho dne objevíme další členy jejich soustavy, které jsou dnešními metodami zatím nedetekovatelné. Pokud ale v soustavě skutečně existuje jen jedna jediná planeta, bude se nejspíše jednat o tzv. horký Jupiter, zatímco existence horkého Jupitera spolu s hvězdě vzdálenými a menšími planetami je velice vzácná.

Systémy se dvěma planetami

Dvouplanetové systémy vědci vydělují jako samostatnou kategorii, protože mají specifické vlastnosti, které se liší od systémů s vyšším množstvím planet. Systémy tohoto typu se pak rozdělují do tří tříd - bez Jupiterů, systémy s přesně jedním Jupiterem a na ty, které obsahují páry Jupiterů.

Systémy s více planetami

Tyto systémy se dají klasifikovat logicky daleko obtížněji. Větší počet planet umožňuje větší množství variant.

Jednomu z typických stavů planetárního systému například vědci říkají „hrách v lusku“. Do této podkategorie spadají tři čtvrtiny mnohočetných planetárních systémů. Planety se v nich shlukují na různých oběžných drahách blízko své hvězdy, podobně jako je tomu v systému Kepler-11. To je mimochodem hvězda, která je podobná Slunci. Je centrem planetárního systému se šesti potvrzenými planetami. Je od nás vzdálena 2110 světelných roků a na našem nebi se nachází v souhvězdí Labutě.

Jakkoliv mohou být jednotlivé planety odlišné, planetární systémy jsou vlastně svým způsobem jednodušší. Většina vnitřních systémů existuje ve formě výše zmiňovaných tzv. hrachových lusků, ve kterých se nacházejí malé a většinou pravidelně rozmístěné planety s rozměry srovnatelnými se Zemí nebo planetou Neptun (vědci jim říkají sub-Neptuny nebo super-Země.

Dalším typickým vnitřním planetárním systémem je systém s horkým Jupiterem blízko své centrální hvězdy.

Systémy, ve kterých se nacházejí blízké malé planety a vzdálenější Jupitery jsou daleko rozmanitější. Planety v nich mívají nejrůznější poměry hmotností a period svých oběhů.

Jen velmi malá část objevených exosystémů se vymyká výše zmiňovanému rozdělení (konkrétně jich je dnes 9 ze 314).

Tento způsob klasifikace se může v budoucnu ještě měnit, až se naučíme detekovat například malé planety, které se nacházejí ve vnějších částech exoplanetárních soustav. Takové planety jsou dnes prakticky neviditelné, protože obíhají kolem své hvězdy tak daleko, že přes její kotouč během pozorování systému třeba ještě nikdy nepřešly. Jsou navíc tak malé, že se neprojevují ve svém okolí gravitačně tak, abychom je mohli objevit například změnami dráhy centrální hvězdy.

Zdroj: arXiv:2501.08191v1 [astro-ph.EP] 14 Jan 2025


Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 27.2.2025 8:00 | karma článku: 13,78 | přečteno: 171x

Další články autora

Dana Tenzler

Mise Gaia a nové znalosti o stavu Mléčné dráhy

Mise Gaia je projekt, který vytváří velice detailní mapu naší galaxie – Mléčné dráhy. Dnes díky němu máme daleko víc znalostí o tom, jak se hvězdy v galaxii pohybují, jaké mají vlastnosti a jak se Galaxie vyvíjí. (délka 3 min.)

24.3.2025 v 8:00 | Karma: 9,24 | Přečteno: 70x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Druhá Slunci nejbližší hvězda má čtyři malé planety

O existenci planet naší druhé nejbližší hvězdné sousedky se spekulovalo už od roku 2018. Původně měla mít minimálně jednu obří planetu, ukázalo se ovšem, že je situace daleko zajímavější.

20.3.2025 v 8:00 | Karma: 16,52 | Přečteno: 219x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Jak by vypadala Země, kdyby se z Jupiteru stala hvězda?

Sluneční soustava má jen jednu centrální hvězdu – Slunce. Co by se však stalo, kdyby kdysi vzniklo jeho menší dvojče z planety Jupiter? Jaké by byly podmínky pro život na Zemi a jak by se nám žilo na takové planetě?

17.3.2025 v 8:00 | Karma: 20,29 | Přečteno: 306x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Nové vysvětlení barvy planety Marsu

Marsu se říká také rudá planeta. Jeho zabarvení fascinuje lidstvo už po staletí. Vědci dlouho předpokládali, že Mars za svou typickou barvu vděčí hematitu, minerálu železa, který se nachází na jeho povrchu.

13.3.2025 v 8:00 | Karma: 20,62 | Přečteno: 297x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Předčasný konec mise Athena

Ve čtvrtek se společnost Intuitive Machines se svým modulem Athena pokusila o druhé přistání na Měsíci. Bohužel bylo úspěšné jen částečně a mise byla dokonce předčasně ukončena. Co se vlastně stalo? (délka blogu 2 min.)

10.3.2025 v 8:00 | Karma: 21,71 | Přečteno: 322x | Diskuse | Věda

Nejčtenější

Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy

18. března 2025  11:20,  aktualizováno  20:23

Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

20. března 2025  20:59,  aktualizováno  22:44

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...

Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili

17. března 2025  16:28

Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...

Jak Trump mluví s Kremlem? Prezidenti si volají jinak než obyčejní smrtelníci

19. března 2025

Premium Pokud si myslíte, že americký prezident náhle řekne „vytočte mi Putina“ nebo si ho dokonce sám...

Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů

20. března 2025  12:28

Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...

Vyražená okna, spadlý strop. Po výbuchu v kočičí kavárně se hledá osm zvířat

24. března 2025  9:40,  aktualizováno  11:06

V Havlíčkově Brodě ráno vybuchl dům, v němž sídlí oblíbená kočičí kavárna Šťastné tlapky. Podle...

Lituji, že jsme koupili americké stíhačky, řekl dánský politik. Varuje spojence

24. března 2025

Předsedu dánského parlamentního výboru pro obranu mrzí, že se jeho země rozhodla pro americké...

Ministr Dvořák se zranil při hře s vnoučaty, musel na akutní operaci kyčle

24. března 2025  10:10,  aktualizováno  10:56

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) podstoupil o víkendu akutní operaci kyčelního...

Pepřový sprej proti ochrance obchodu není nutná obrana, dal soud zapravdu žalobci

24. března 2025  10:51

Útok pepřovým sprejem na ostrahu supermarketu neskončí jen jako přestupek, vrátí se před trestní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 1065
  • Celková karma 20,48
  • Průměrná čtenost 1270x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.