Kdy je vlastně na Marsu Nový rok?
Obrázek: Ilustrace, zdroj D. Tenzler
Jaro, léto, podzim, zima … na Marsu
Stejně jako Země má i planeta Mars čtyři roční období – které odpovídají našemu jaru, létu, podzimu a zimě. Protože Mars obíhá kolem Slunce po protáhlejší oběžné dráze než Země, liší se tu trochu i kvalita ročních období.
Severní polokoule dostává během svého léta od Slunce o něco více světla a energie, zatímco jižní polokoule dostává pro změnu více světla a energie během zimy. To znamená, že jsou na severní polokouli teplejší léta, zatímco jižní polokoule má poněkud vyváženější klima.
Pro srovnání - také Země obíhá Slunce po eliptické dráze. Její vzdálenost od centrální hvězdy se během roku mění o několik milionů kilometrů. Nejblíže Slunci je Země v lednu - tehdy je vzdálena jen 147 milionů km, zatímco v nejzazším bodě své oběžné dráhy se od Slunce vzdaluje na 152 milionů kilometrů. Změna vzdálenosti tedy maximalizuje léto na jižní a ne severní polokouli naší planety.
Navíc má povrch Marsu (stejně jako je tomu u Země) svůj typický profil - planeta vykazuje jak rozsáhlá pohoří tak nížiny, takže se celá věc ještě trochu komplikuje. Je jen logické, že v nížině bude občas počasí příjemnější, zatímco pohoří bude mít drsnější podnebí.
Prachové bouře
Ve druhé polovině marsovského roku na něm pozorujeme prachové bouře. Někdy obsáhnou jen část povrchu, jindy celou planetu. Když se Mars na své dráze kolem Slunce nachází v periheliu, tedy blízko Slunce, jeho atmosféra se zahřívá. Díky tomu se mohou do atmosféry dostat velice jemné prachové částice, o které není na vyprahlé Rudé planetě nouze. Jakmile se jednou do atmosféry dostaly, ještě více ji zahřívají, protože pohlcují fotony. Do svého okolí pak vyzařují fotony s větší vlnovou délkou - mezi které patří i fotony odpovídající tepelnému záření.
Teploty ve dne a v noci
Na Marsu je jen řídká atmosféra, takže jsou tu rozdíly mezi teplotami ve dne a v noci daleko vyšší než na Zemi. Během léta stoupá teplota k bodu mrazu, zato v noci klesá až na -60 ° C. V zimě jsou noční teploty ještě nižší a klesají na hodnoty kolem -110 ° C.
Marťanský den se mimochodem nazývá Sol a trvá 24 hodin a 39 minut, o něco déle než jeden den na naší vlastní planetě. Delší je také marťanský rok. Jeden rok na Rudé planetě odpovídá 687 pozemským dnům nebo 668 marťanským dnům. Je tedy zhruba dvakrát delší než rok na naší vlastní planetě.
Pokud se tedy chcete cítit mladší - počítejte svůj věk v marťanských rocích. K tomu ho musíte vydělit číslem 1,88.
Nový rok na Marsu
Vědci se už v roce 1955 dohodli, kdy má začínat na Marsu nový rok. Za první den nového roku vybrali den rovnodennosti na severní polokouli, který odpovídá severnímu jaru a jižnímu podzimu. V roce 1 (1956) se mimochodem dala pozorovat významná, obří prachová bouře.
Letos připadal tento den severní rovnodennosti na 12. listopadu - marsovský Nový rok tedy mohli vědci oslavit před dvěma týdny.
39. rok začne 30. září 2026, 40. rok připadá na 17. srpna 2028 a roku 41 se dočkáme 5. července 2030.
Zdroj: ESA
Dana Tenzler
Světlo, které vrhá stín
Zdá se, že i světlo může vrhat stín. To, co zní jako nadpis ezoterického časopisu, je ve skutečnosti velice důmyslným experimentem a fyzikálním jevem. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Proč selhala na Marsu sonda s „krtkem“?
Vědci už vědí, co zmařilo úkol tzv. krtka - sondy, která byla součástí mise InSight a která se měla ponořit do svrchní vrstvy prachu a měřit tam teplotu. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Byla Venuše v minulosti podobná Zemi?
Podobala se kdysi Venuše Zemi? Během několika roků bychom mohli na tuto otázku získat podrobnou odpověď. Sonda, která poletí k Venuši, by měla zkoumat tamní sopečné plyny a získat tak přehled o minulosti naší sousední planety.
Dana Tenzler
Výbušné zlato
Nic kdysi nefascinovalo alchymisty víc, než zlato. Sice ho nikdy nebyli schopni vyrobit, neustále se o to ale snažili. Ušlechtilý kov chtěli použít ke zhotovení kamene mudrců, případně ho vyrábět z méně ušlechtilých kovů.
Dana Tenzler
Proč slavíme Silvestr?
Lidé slaví Silvestr už překvapivě dlouho. Tradice vznikla nejspíš ze starověkých římských a germánských tradic. Lidé tehdy oslavovali začátek nového roku rozdáváním dárků, hodováním a různými slavnostmi.
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Zmizel manažer e-shopu s hudebními nástroji. Odjel do Krkonoš a nevrátil se
Policisté pátrají po sedmačtyřicetiletém Filipu Č. manažerovi e-shopu s hudebními nástroji...
Režim padl, hlásí syrští povstalci. Vtrhli na íránskou ambasádu
Sledujeme online Povstalci i exilová opozice v neděli nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského...
Cena garáží se za poslední dekádu ztrojnásobila, někde stojí jako malý byt
Premium Nabízím k prodeji garáž, cena dva miliony. Ne že by to bylo běžné, ale občas už na podobně znějící...
Rozruch kolem plynu. Češi tlačí na Němce kvůli poplatku, Slováci hledí na východ
Plynu je v Evropě dost, přesto okolo něj panují nejistoty. Českých spotřebitelů se více dotýká...
Atomovky, nebo NATO. Ukrajina trpce lituje, že se vzdala jaderných zbraní
Premium Pervomajsk. Město zhruba na půli cesty mezi Kyjevem a Oděsou, nedaleko hranic s Moldavskem, které...
Dálniční známky s přirážkou. Neoficiální weby předražují viněty o stovky korun
Premium Dálniční známky po březnovém cenovém skoku od ledna znovu citelně podraží. A kdo si nedá pozor,...
Prodej bytu 2+1, 48 m2, Mělník, ul. Kosmonautů
Kosmonautů, Mělník
3 650 000 Kč
- Počet článků 1036
- Celková karma 22,90
- Průměrná čtenost 1274x