Kam se poděla Theia?
Obrázek: Ilustrace, zdroj D. Tenzler
Počítačové simulace, které nedávno provedli vědci, naznačují, že hluboko v nitru Země dodnes existuje materiál, který původně patřil planetce Theia. Ta se v mladé Sluneční soustavě srazila se Zemí. Část jejího materiálu se smísila s materiálem Země, určitá část byla vymrštěna na oběžnou dráhu, kde se z ní později vytvořil Měsíc. Malá část se ovšem s pozemským materiálem nesmísila - a dodnes se nachází v plášti Země.
Podle simulací zdědil Měsíc pravděpodobně nejvíce materiálu Theiy, zatímco Země byla kontaminována materiálem Theiy v daleko menší míře.
Krátce po srážce Země s planetkou Theia měla naše planeta vlastně dva druhy pláště. Svrchní plášť měl jiné složení a stav než spodní plášť. Vrchní část pláště měla podobu magmatického oceánu, ve kterém se promíchal materiál, který původně patřil Zemi a Theie. Spodní část pláště zůstala nepozměněna - po srážce se v ní tedy nacházel převážně materiál Země.
Zdá se, že toto rozvrstvení pozorujeme i v dnešní době. Ve středním plášti, zhruba 1000 km pod povrchem Země, se nacházejí oblasti, které silně reflektují seismické vlny. Ve spodní části pláště se může nacházet materiál s vyšší koncentrací křemíku než v jeho svrchní vrstvě.
Následkem srážky naší planety s Theiou by prý mohly být také dnes pozorované oblasti, které dostaly název LLVP. Vědci je objevili už 80. letech 20. století. Jsou to struktury v nejnižších částech zemského pláště, které se vyznačují pomalou rychlostí seismických vln. Jsou o dvě až tři procenta hustší než okolní hmota Země.
Existují dvě hlavní anomálie tohoto typu - africká a pacifická. Obě měří tisíce kilometrů v průměru a jsou silné až 1000 km.
Konkrétně pacifická anomálie má průměr 3000 km a leží pod čtyřmi hotspoty, kterými se dostává horké magma až k povrchu planety. Obě zóny tvoří celkem zhruba 8 % objemu zemského pláště (6 % objemu Země), nejsou tedy vůbec zanedbatelné.
Obě oblasti mohly vzniknout z poměrně malé části hmoty planetky Theyi, která se kdysi dostala po gigantické srážce až do spodní části zemského pláště. Naznačují to počítačové simulace.
Výzkumný tým také odhaduje, že tento materiál, který původně patřil planetce Theia, má být podobný spíše měsíční hornině - je oproti ostatnímu pozemskému materiálu bohatá na železo a díky tomu je také hustší než okolní materiál. V průběhu miliard roků klesl do spodní části pláště, kde se pak vytvořily dvě výrazné anomálie - africká a pacifická.
Zdá se také, že malá množství této cizorodé hmoty mohou být v dnešní době vzestupnými tepelnými proudy materiálu v plášti vynesena až k povrchu Země.
Ve vzorcích islandského čediče například vědci objevili jiný poměr izotopů vzácných plynů, než jaký má běžná hornina. To by mohlo naznačovat, že se jedná o právě takový materiál, který pochází z heterogenních oblastí pláště. Jednalo by se o velmi starý materiál, který se tu nachází už 4,5 miliardy roků - od srážky s Theiou.
Dalším náznakem správnosti této teorie jsou vulkanické čediče z Havajských ostrovů. Jejich složení se nápadně podobá měsíční hornině. Je tedy možné, že materiál těchto čedičů pochází z velké hloubky - z té části pláště Země, ve které se kdysi uložil materiál planety Theyi.
Zdroj: Nature, DOI 10.1038/s41586-023-06589-1
Dana Tenzler
Světlo, které vrhá stín
Zdá se, že i světlo může vrhat stín. To, co zní jako nadpis ezoterického časopisu, je ve skutečnosti velice důmyslným experimentem a fyzikálním jevem. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Proč selhala na Marsu sonda s „krtkem“?
Vědci už vědí, co zmařilo úkol tzv. krtka - sondy, která byla součástí mise InSight a která se měla ponořit do svrchní vrstvy prachu a měřit tam teplotu. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Byla Venuše v minulosti podobná Zemi?
Podobala se kdysi Venuše Zemi? Během několika roků bychom mohli na tuto otázku získat podrobnou odpověď. Sonda, která poletí k Venuši, by měla zkoumat tamní sopečné plyny a získat tak přehled o minulosti naší sousední planety.
Dana Tenzler
Výbušné zlato
Nic kdysi nefascinovalo alchymisty víc, než zlato. Sice ho nikdy nebyli schopni vyrobit, neustále se o to ale snažili. Ušlechtilý kov chtěli použít ke zhotovení kamene mudrců, případně ho vyrábět z méně ušlechtilých kovů.
Dana Tenzler
Proč slavíme Silvestr?
Lidé slaví Silvestr už překvapivě dlouho. Tradice vznikla nejspíš ze starověkých římských a germánských tradic. Lidé tehdy oslavovali začátek nového roku rozdáváním dárků, hodováním a různými slavnostmi.
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Zmizel manažer e-shopu s hudebními nástroji. Odjel do Krkonoš a nevrátil se
Policisté pátrají po sedmačtyřicetiletém Filipu Č. manažerovi e-shopu s hudebními nástroji...
Režim padl, hlásí syrští povstalci. Vtrhli na íránskou ambasádu
Sledujeme online Povstalci i exilová opozice v neděli nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského...
Cena garáží se za poslední dekádu ztrojnásobila, někde stojí jako malý byt
Premium Nabízím k prodeji garáž, cena dva miliony. Ne že by to bylo běžné, ale občas už na podobně znějící...
Rozruch kolem plynu. Češi tlačí na Němce kvůli poplatku, Slováci hledí na východ
Plynu je v Evropě dost, přesto okolo něj panují nejistoty. Českých spotřebitelů se více dotýká...
Atomovky, nebo NATO. Ukrajina trpce lituje, že se vzdala jaderných zbraní
Premium Pervomajsk. Město zhruba na půli cesty mezi Kyjevem a Oděsou, nedaleko hranic s Moldavskem, které...
Dálniční známky s přirážkou. Neoficiální weby předražují viněty o stovky korun
Premium Dálniční známky po březnovém cenovém skoku od ledna znovu citelně podraží. A kdo si nedá pozor,...
Prodej rodinného domu, 133 m2 - Velké Hamry 292
Velké Hamry, okres Jablonec nad Nisou
4 900 000 Kč
- Počet článků 1036
- Celková karma 22,90
- Průměrná čtenost 1274x