K čemu je dobrý – neodym?
Neodym je stříbřitě bílý, měkký kov. V periodické tabulce ho najdete mezi tzv. „lanthanoidy“ – na obrázku označenými světlejší růžovou barvou.
Pokud někde uvidíte čistý neodym, bude se nejspíše nacházet v uzavřené nebo zatavené nádobce. Neodym je totiž kov, který velice ochotně reaguje se vzdušným kyslíkem a pokrývá se vrstvičkou oxidu neodymitého. Je to podobný jev, který pozorujeme při rezavění železa – u neodymu ovšem probíhá daleko rychleji.
Chaotický objev neodymu
Jeho jméno je odvozeno z řeckého neos – nový a didymos – dvojitý. A ke svému majiteli se skutečně hodí.
Když v roce 1841 Carl Gustav Mosander extrahoval z oxidu lanthanu novou sloučeninu, nazval ji „didym“. Teprve pár desetiletí později vyšlo najevo, že se didym skládá vlastně z více prvků. V roce 1879 z látky, nazývané didym oddělil Lecoq de Boisbaudran další prvek – samarium. V roce 1885 se podařilo Carlu Auerovi z Welsbachu rozdělit didym na praseodym a neodym. Kovový, tedy čistý neodym se podařil izolovat teprve v roce 1925. Neodym byl tedy v době svého objevu – chemickým trojčetem, později dvojčetem.
Ložiska neodymu
Neodym patří k tzv. vzácným zeminám. Jejich název je trošku zavádějící. „Vzácné zeminy“ nejsou ani vzácné – ani zeminy. Například neodymu není v zemské kůře zrovna málo – je ho dokonce víc, než olova. Na Zemi je ale jen málo míst, kde by se vzácné zeminy nacházely ve větší koncentraci. Doly se nacházejí většinou v Číně, která pokrývá 90 % světového trhu. Stejně tak nejsou vzácné zeminy zeminami v pravém slova smyslu – jedná se o kovy se speciálními vlastnostmi.
K čemu je dobrý neodym?
Neodym je skutečným high-tech prvkem. Používá se k výrobě silných permanentních magnetů, všestranných laserů, nebo také zvláštního skla, které mění barvu podle osvětlení.
Neodymové magnety
Asi nejznámějším je použití neodymu pro výrobu silných permanentních magnetů. Ve spojení s železem a borem (Nd2Fe14B) vzniká magnetická slitina, která je schopná ve formě malé tabletky unést tisícinásobek své vlastní hmotnosti. Jejich výroba je dokonce ještě levnější než výroba dřívějších železo-samariových magnetů. Není tedy divu, že výkonné neodymové magnety získaly obrovskou popularitu. Používají se v elektrotechnice a počítačové technologii.
Neodymové magnety samozřejmě nemají jen samé kladné vlastnosti. Jejich slabinou je ztráta magnetických vlastností při vyšších teplotách. Už 80 °C je pro ně nebezpečných. Dřívější železo-samariové magnety vydrží až teplotu 300 stupňů beze ztráty magnetických vlastností.
Další problém je spojený s vynikající magnetickou silou neodymových magnetů. Jsou nebezpečné pro magnetická záznamové media (diskety, pevné disky) ale i bankovní karty. Poškodí také některé obrazovky nebo měřicí přístroje. Neodymové magnety opravdu nepatří do blízkosti peněženky a mobilního telefonu, případně notebooku, jak se přesvědčí lidé, kteří je bezstarostně vhodí do příruční kabely nebo kabelky.
Sklo s neuvěřitelnou vlastností – umí měnit barvu
Zhruba 20 % vytěžených vzácných zemin se používá ve sklářském průmyslu a k výrobě keramiky. V keramickém průmyslu se používá neodym v modrých glazurách. Když se neodym přidá do skelné hmoty, vzniká sklo, které má jedinečnou vlastnost: mění svou barvu podle druhu osvětlení. Čím je tato speciální vlastnost způsobena?
Neodymové sklo má jednu speciální vlastnost: pohlcuje různé vlnové délky světla různým způsobem. Sklo nebo i drahokamy (alexandrit), které umí měnit barvu podle momentálního osvětlení, mívá zpravidla dvě oblasti, ve kterých se světlo nepohlcuje (viz obrázek, kde je procento průhlednosti nejvyšší) a jednu oblast, která je dělí a ve které se naopak téměř veškeré světlo pohltí.
Různé světelné zdroje mají rozdílné složení vlnových délek světla, které vysílají. Poté, co sklo pohltí svou specifickou vlnovou délku (zde žlutá), může výsledná okamžitá barva skla vypadat u různých zdrojů různě. V silném denním světle má komplementární fialovou barvu. V umělém světle bude barva spíše zelená nebo modrá.
Neodymový laser
Neodymem dotované krystaly (které mají na rozdíl od amorfního skla přesnou strukturu, určenou svou krystalickou mřížkou) se používají jako laserová media. Nejznámější je jistě Nd-YAG laser. Jeho základní krystal se skládá z yttriovo-hliníkového granátu s kubickou mřížkou, doplněného o atomy neodymu. Tento laser emituje světlo s vlnovou délkou 1064 nm – tedy vně viditelné oblasti, v infračerveném pásmu. Ta se dá dále upravovat, takže Nd-YAG laser běžně využívá i poloviční a čtvrtinovou vlnovou délku. Světlo poloviční vlnové délky má typickou zelenou barvu, jeho čtvrtinová vlnová délka už spadá do oblasti ultrafialového záření – 266 nm.
Nd:YAG se stal díky vysokému výkonu a flexibilitě (možnost využití UV i IR vlnových délek) laserem s nejrůznějším uplatněním. Používá se hlavně pro vrtání, svařování, žíhání, řezání a značkování. Další uplatnění nalezl i v medicíně, nepostradatelný je pro vědu, biologii a pro různé vojenské aplikace.
Chtěla bych vytvořit malý seriál o méně známých chemických prvcích. Mnohé z nich používáme v každodenním životě, aniž bychom si to uvědomovali. A mnohé se používají k zajímavým nebo překvapujícím účelům.
Pokračování příště ... „k čemu je dobrý – praseodym“?
Dana Tenzler
Co všechno víme o Slunci?

Slunce, naše nejbližší hvězda, vypadá na obloze jako nevinný zářivý kotouček. Je to ale obrovská jaderná pec, kde probíhá fúze a vzniká energie, která na Zemi umožňuje život. Z čeho se vlastně Slunce skládá?
Dana Tenzler
Mezihvězdný materiál pocházející z Alfa Centauri

Mimozemšťané nás s největší pravděpodobností zatím nenavštívili. Jak je tomu ale s neživou přírodou? Mohou být ve Sluneční soustavě tělesa, která vznikala v jiných soustavách?
Dana Tenzler
Sbírka minerálů v jiném světle

Prohlížíte si rádi různé minerály a máte doma dokonce několik zvláštních kamenů? Možná se vyplatí na ně namířit světlo z malé baterky, která vydává ultrafialové světlo.
Dana Tenzler
Vzkříšení pravlka obrovského - zázrak nebo ohrožení biosféry?

Co se stane, když ambice tvůrců a možnosti moderních technologií překročí hranice smysluplného? Vzniká právě Jurský park? (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Život na hyceánských planetách

Mohl by vzniknout život na exotických světech s hlubokými oceány a atmosférou plnou páry a bohatou na vodík a CO2? Tzv. hyceánské planety by mohly být pro život ještě vhodnější než sama Země.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
OBRAZEM: Českou spořitelnu čeká stěhování. Na Smíchově vzniká nový kampus
Zaměstnance České spořitelny čeká už brzy velké stěhování. Banka si na pražském Smíchově staví...
Počkejte, máme pro vás slevu! Dodavatelé energií nabízejí lidem podpultové ceny
Premium Praxe dřív běžná třeba u mobilních operátorů se v Česku přenesla i do energetického sektoru....
V Motole se krade! varovali hned dvakrát ministra. Válek však tvrdil, že nic netušil
Premium Vypadá to, jako by se všichni domluvili: obvinění v kauze Motol – z uplácení či podplácení –...
Jaderné velmoci na kordy. Indie se mstí za útok na turisty, Pákistán hovoří o válce
Premium Indie se chce pomstít za útok na turisty tím, že Pákistánu vypoví smlouvu o vodě. Ten hovoří o...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 1074
- Celková karma 19,02
- Průměrná čtenost 1266x