Jak vznikají v zemské kůře zlaté nugety?

Odkud se berou zlaté nugety? Zlata je přece v zemské kůře jen velice málo. Proč se tento vzácný kov hromadí často právě v křemenných žilách? (délka blogu 5 min.)

Zlato

Zlato je chemický prvek, který se v přírodě vyskytuje v podobě jen jednoho jediného izotopu. Takových prvků je poměrně málo - zlato je například v pořadí 19. takovým prvkem - a to přesto, že je v Mendělejevově tabulce až na 79. místě.

Na hmotě vesmíru se zlato podílí přibližně 0,6 ng/kg. Tím se stává 69. nejrozšířenějším prvkem ve vesmíru. Zlato je v něm tedy zhruba stejně běžné jako stříbro nebo rhodium, ale mnohem méně běžné než například platina.

Na materiálu Země se zlato podílí v průměru 0,26 mg/kg a je tedy 52. nejběžnějším prvkem na naší planetě. Protože jde ale o velmi těžký prvek, který zároveň málo reaguje s ostatními chemickými prvky, je jeho výskyt v zemské kůře daleko vzácnější než v hlubších vrstvách Země. Na materiálu zemské kůry se podílí 4 μg/kg - což mu zajišťuje 75. místo v pořadí nejčastějších chemických prvků. Pokud tedy hledáme zlato, je ho ve vesmíru paradoxně daleko více než za Zemi, stejně jako je tomu například v případě platiny.

Zlato je pověstné tím, že se vyskytuje v naší přírodě ve formě kovových nugetů, zatímco minerálů, kde by bylo součástí komplexnější struktury, existuje jen velmi málo. Za zmínku stojí jen Calaverit, který má chemický vzorec AuTe2.

Záhada zlatých nugetů

Zlato bylo už od pradávna nejcennějším kovem. Používalo se k výrobě šperků a předmětů pro kultovní obřady. Zlaté valounky lidé odedávna nacházeli v korytech řek. Při tzv. rýžování se využívá vysoká měrná hustota zlata. Při promíchání usazenin z řeky se těžší materiál (zlato) usazuje ve spodní části misky, dá se tedy poměrně lehce separovat.

Jak ale vůbec vznikají větší nebo menší nugety? Vždyť zlato je málo chemicky aktivní - chemickou cestou tedy běžně nugety vznikat nemohou, když pomineme několik málo výjimek, kde hraje roli aktivátoru ropa, uranová ruda nebo arsen. Některé nalezené nugety váží i desítky kilogramů. Takové zlato se nachází především v křemenných nalezištích - a není ho málo, v křemenných žilách se nachází zhruba 75 procent zásob zlata. Ukázalo se, že na vině je tentokrát skutečně… fyzika.

Obrázek: Ilustrace, zlaté nugety. Zdroj: D. Tenzler

Piezoelektrické vlastnosti křemene

Jev, který pomáhá koncentrovat ve vodě rozpuštěné zlato do úhledných nugetů, se používá i například v elektronice nebo k měření času hodinkami.

Když je na křemen vyvinut tlak, přesouvá se v něm elektrický náboj a vytváří se elektrické napětí. To platí samozřejmě i na přírodní naleziště křemene, když jsou vystavena mechanickému působení. Jedná se o 0,01 až 0,03 V na metr.

To na první pohled není moc - ale i toto nízké napětí stačí k ovlivnění chemických reakcí na povrchu piezoelektrických minerálů.

Díky elektrickému napětí se zlato, které je rozpuštěné ve vodě (tato voda naplňuje póry materiálu, ve kterém se zlato bude ukládat), přednostně ukládá na určitých specifických místech – a tvoří tak hrudky, tedy pozdější zlaté nugety.

Rozpustnost zlata v kapalinách je pouze kolem jedné části na milion (ppm). K vytvoření nugetu, který váží 10 kg je tedy potřeba deset milionů litrů vody, ve které je zlato rozpuštěno. Navíc by se při jeho vysrážení měly tvořit spíše tenké povlaky na stěnách puklin - a ne robustní valounky.

Laboratorní experimenty

Vědci simulovali jev v laboratoři. Vzorky z čistého křemene ponořili do kapaliny s rozpuštěným zlatem. Pak vystavili křemen mechanickým změnám - vibracím. Tento pokus nebyl vybrán náhodně - podobné vibrace totiž vznikají v zemské kůře při zemětřeseních. Vědci zvolili frekvenci, podobnou té, která je během zemětřesení běžná (20 Hz).

Zatímco se u kontrolních vzorků, které zůstaly v klidu, nepozorovala žádná změna, začaly se u vibrujících křemenů na povrchu objevovat drobné zlaté usazeniny s velikostí jednoho nebo dvou mikrometrů. Ukázalo se, že atomy zlata preferují místo, kde se v křemeni už nachází zlatá příměs. Ta pak působí jako elektroda, která přitahuje další částice vzácného kovu.

Zemětřesení jako důvod pro vznik zlatých nugetů

Vibrace, které se pozorují při zemětřesení, tedy zjevně přispívají k tvorbě zlatých valounů. Na jedné straně tyto vibrace vytvářejí v podzemí trhliny, kterými mohou protékat tekutiny obsahující zlato. Usazování zlata pak urychluje piezoelektrický efekt v křemenných žilách, který je následkem mechanických vibrací. S každým dalším zemětřesením pak nuget dál roste. Největší nalezené nugety se vytvořily v ložiscích zlata mezi tektonickými deskami - a váží i několik desítek kilogramů.

Zdroje: doi: 10.1038/s41561-024-01514-1, Odkaz


Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 19.9.2024 8:00 | karma článku: 25,83 | přečteno: 546x

Další články autora

Dana Tenzler

Kazí nám modré světlo spánek?

Také rádi večer ležíte v posteli s telefonem nebo tabletem, projíždíte sociální sítě, čtete zprávy nebo knížku - a máte špatně svědomí, protože to prý kazí spánek? Dobrá zpráva pro všechny závisláky. (délka blogu 3 min.)

19.6.2025 v 8:00 | Karma: 17,81 | Přečteno: 333x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - proč želíruje zmrazený žloutek?

Proč se dá zmrazit syrový vaječný bílek, ze žloutku se ale během zmrazení stává gumová hmota? Jak tomu zabránit? Další blog o chemii ... v kuchyni. (délka blogu 3 min.)

16.6.2025 v 8:00 | Karma: 15,53 | Přečteno: 462x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Kolský superhluboký vrt

Pro někoho je to velkolepý vědecký projekt, pro jiného je to místo, odkud se ozývají nářky hříšníků a kde se skrývá brána do pekla. Historie Kolského vrtu. (délka blogu 3 min.)

12.6.2025 v 8:00 | Karma: 28,61 | Přečteno: 496x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Může být v oblacích Venuše život?

Může na Venuši existovat primitivní mikrobiální život? Takový exotický život by se mohl nacházet například ve vrstvě oblaků vysoko nad povrchem planety. (délka blogu 3 min.)

9.6.2025 v 8:00 | Karma: 17,60 | Přečteno: 336x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Jak život přetváří planetu? A co hledat na cizích vzdálených světech?

Jak poznat na cizí planetě, že na ní kdysi existoval život, podobný tomu našemu? Jaké stopy po sobě zanechal pradávný život na Zemi? Paradoxně je najdeme právě tam, kde je člověk nečeká - v neživé přírodě.

5.6.2025 v 8:00 | Karma: 16,87 | Přečteno: 166x | Diskuse | Věda

Nejčtenější

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

16. června 2025  12:20

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

15. června 2025  20:19

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...

Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král

15. června 2025  14:24

Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...

Na papírech byla azbuka, ale Štrougal přesvědčil svět, že se našly bedny nacistů

20. června 2025

Začalo to zvláštní souhrou několika okolností a jedním nápadem přičinlivého důstojníka...

Čistil zbraň a zmáčkl spoušť? Vicegubernátora Leningradské oblasti našli mrtvého

20. června 2025  6:41

Se střelným zraněním byl ve svém domě nalezen mrtev zástupce gubernátora Leningradské oblasti,...

Kritika Ortegova režimu zavraždili osmi ranami na ulici v Kostarice

20. června 2025  6:13

Penzionovaný důstojník nikaragujské armády Roberto Samcam (66), který často kritizoval režim...

Havlíčkův Brod není pro chudé. Ceny městských pozemků zaskočily i makléře

20. června 2025

Během léta začne prodej stavebních parcel v havlíčkobrodské lokalitě Na Nebi. Vůbec poprvé tak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 1090
  • Celková karma 18,33
  • Průměrná čtenost 1261x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům. 
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.