Jak rozeznat obydlenou planetu?

Ve výzkumu vzdálených exoplanet ještě dlouho zůstaneme jen pouhými diváky, odkázanými na informace, které přenáší odražené světlo jejich centrálních hvězd. Máme ovšem štěstí, že z něj vědci umí leccos vyčíst.

Vzdálený život

Když mluvíme o obydlené planetě, rozumíme tím takový druh života, jaký známe ze Země. Za život považujeme organickou hmotu, která je schopná reprodukce a má určité specifické složení co se týká chemických prvků. Z toho se odvozují také fyzikální vlastnosti povrchu planety a její atmosféry, ve kterých se může takový život vyvíjet. V praxi to znamená, že se jen těžko můžeme těšit na život na planetě, která obíhá tak blízko své hvězdy, že je na ní běžná denní teplota v řádu stovek nebo tisíc stupňů Celsia … nebo na planetě, kde neexistuje atmosféra a voda.

Voda a živiny

Život, jak jej známe, totiž nekompromisně vyžaduje přítomnost kapalné vody. Dalším omezujícím faktorem by měla být dostupnost živin. Jinými slovy, na planetě musí být zdroje a zásoby takových chemických prvků jako C, H, N, O, P a S (vědci tomuto souboru nezbytných chemických prvků někdy říkají rozverně - CHNOPS) a stopová množství jiných prvků.

Teorie tvrdí, že pokud jsou tyto prvky k dispozici, spouští se při dostatečně vysokém přísunu energie (a o tu se postará například hvězdné záření, blesky, vysokoenergetické částice nebo kosmické záření) chemické reakce, které mohou vést k tvorbě aminokyselin a dalších prebiotických molekul. Z nich se může nakonec vyvinout život.

Okamžitě se ale nabízí otázka: „Je vůbec možné tyto prvky (a potenciální možnost vzniku života) na dálku rozeznat?“

Obrázek: Ilustrační grafika. Zdroj: D. Tenzler

V minulých desetiletích bylo odhaleno několik tisíc exoplanet. Na části z nich by se mohl dokonce teoreticky vyskytovat život, protože odpovídají planetě našeho typu - s kamenným povrchem. Jsou to ovšem hodně různorodé planety. Mohou mít také velice odlišné atmosféry. Ty mohou odpovídat prvotní atmosféře Země, složené z vodíku a helia s příměsemi jiných plynů, může se jednat o oxidační nebo naopak redukční typy atmosfér - nebo dokonce atmosféry, které vznikají odpařením povrchových hornin planety, která krouží příliš blízko své centrální hvězdy.

Když vycházíme z toho, že přítomnost vody na planetě je nezbytná, můžete také doufat, že na dané planetě bude přítomna atmosféra s vyvinutou oblačností, jak je to mu i na Zemi.

Pokud tedy u planety pozorujeme změny, které se dají vysvětlit přítomností oblaků, jsme na dobré cestě.

Budoucí výzkumy by se mohly věnovat existenci různých plynů v atmosférách planet. Chemické otisky prstů různých prvků a jejich sloučenin v atmosféře mohou svědčit o přítomnosti těch nebo oněch sloučenin na povrchu planety. Problém spočívá v tom, že zatímco některé prvky přechází do atmosféry lehce, jiné se k tomu moc nemají, viz následující případ: kyslík a fosfor.

Přítomnost života

Za klasickou signaturu, která potvrdí existenci života, se dnes považuje například kyslík. Ten se nachází v atmosféře naší planety prakticky jen díky životu na povrchu Země a v oceánech. Pokud by z nějakého důvodu život na Zemi zanikl, zmizí kyslík z atmosféry už za několik desetiletí nebo století. Je to totiž plyn, který je silně reaktivní a rád se váže na ostatní chemické prvky ve svém okolí.

Přítomnost života může naznačit také fosfan - PH3. Je to plyn, ve kterém je spojen atom fosforu se třemi atomy vodíku. Fosfor je určitě demobilizovaný v kůře dané planety - nachází se zde ve formě hydroxyapatitu a fluorapatitu. Pokud se tedy život vyvíjí v samotné atmosféře planety (tedy ne na jejím pevném povrchu), je fosfor omezujícím prvkem pro jeho vývoj. Výše zmiňované počítačové modely nacházejí molekuly fosfanu jen u planet, jejichž povrchová teplota přesahuje 900 K, tedy velice horké planety, u kterých stejně nepočítáme s vývojem života přímo na povrchu, může se nacházet jen v samotné atmosféře.

Ve svých studiích a počítačových simulacích se vědci zabývali 18 různými chemickými prvky (H, C, N, O, F, Na, Mg, Al, Si, P, S, Cl, K, Ca, Ti, Cr, Mn a Fe), které mohou tvořit 471 druhů plynů a 208 druhů kondenzátů.

Zbývá tedy už jen sledovat vzdálené exoplanety, nalézt ty, které mají znatelnou atmosféru a definovat, z jakých plynů nebo kondenzátů se skládá. Nové výkonné teleskopy dávají naději … na další zajímavé (a v tomto případě dokonce velice napínavé) objevy.

Zdroje: Odkaz

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 8.8.2024 8:00 | karma článku: 18,15 | přečteno: 325x

Další články autora

Dana Tenzler

Kazí nám modré světlo spánek?

Také rádi večer ležíte v posteli s telefonem nebo tabletem, projíždíte sociální sítě, čtete zprávy nebo knížku - a máte špatně svědomí, protože to prý kazí spánek? Dobrá zpráva pro všechny závisláky. (délka blogu 3 min.)

19.6.2025 v 8:00 | Karma: 19,94 | Přečteno: 386x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - proč želíruje zmrazený žloutek?

Proč se dá zmrazit syrový vaječný bílek, ze žloutku se ale během zmrazení stává gumová hmota? Jak tomu zabránit? Další blog o chemii ... v kuchyni. (délka blogu 3 min.)

16.6.2025 v 8:00 | Karma: 16,03 | Přečteno: 466x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Kolský superhluboký vrt

Pro někoho je to velkolepý vědecký projekt, pro jiného je to místo, odkud se ozývají nářky hříšníků a kde se skrývá brána do pekla. Historie Kolského vrtu. (délka blogu 3 min.)

12.6.2025 v 8:00 | Karma: 28,81 | Přečteno: 502x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Může být v oblacích Venuše život?

Může na Venuši existovat primitivní mikrobiální život? Takový exotický život by se mohl nacházet například ve vrstvě oblaků vysoko nad povrchem planety. (délka blogu 3 min.)

9.6.2025 v 8:00 | Karma: 17,60 | Přečteno: 336x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Jak život přetváří planetu? A co hledat na cizích vzdálených světech?

Jak poznat na cizí planetě, že na ní kdysi existoval život, podobný tomu našemu? Jaké stopy po sobě zanechal pradávný život na Zemi? Paradoxně je najdeme právě tam, kde je člověk nečeká - v neživé přírodě.

5.6.2025 v 8:00 | Karma: 16,87 | Přečteno: 167x | Diskuse | Věda

Nejčtenější

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

16. června 2025  12:20

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

15. června 2025  20:19

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...

Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král

15. června 2025  14:24

Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...

Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala

19. června 2025  9:14,  aktualizováno  22:15

Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...

Každé auto prodané v USA může zdražit až o dva tisíce dolarů, zjistila analýza

21. června 2025

Až o téměř 2 tisíce dolarů (asi 46 tisíc korun) může kvůli dovozním clům Donalda Trumpa zdražit...

OBRAZEM: Hollywoodská hvězda Malkovich vystoupí v pražském Divadle Hybernia

21. června 2025  18:51

Americký herec John Malkovich v sobotu vystoupí v pražském Divadle Hybernia ve hře francouzského...

V hlavní roli švédský Argus. Ukrajinská obrana mistrně využívá nové schopnosti

21. června 2025  18:31

V mytologii to byl stooký pastýř, který hlídal celý kontinent. Jméno Argus je také často synonymem...

Bělorusko propustilo Cichanouského. Jeho žena poděkovala Trumpovi

21. června 2025  16:14,  aktualizováno  18:17

Běloruský opoziční lídr Sjarhej Cichanouski byl propuštěn z vězení, uvedla v sobotu na sociální...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 1090
  • Celková karma 18,44
  • Průměrná čtenost 1261x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům. 
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.