Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak rozeznat obydlenou planetu?

Ve výzkumu vzdálených exoplanet ještě dlouho zůstaneme jen pouhými diváky, odkázanými na informace, které přenáší odražené světlo jejich centrálních hvězd. Máme ovšem štěstí, že z něj vědci umí leccos vyčíst.

Vzdálený život

Když mluvíme o obydlené planetě, rozumíme tím takový druh života, jaký známe ze Země. Za život považujeme organickou hmotu, která je schopná reprodukce a má určité specifické složení co se týká chemických prvků. Z toho se odvozují také fyzikální vlastnosti povrchu planety a její atmosféry, ve kterých se může takový život vyvíjet. V praxi to znamená, že se jen těžko můžeme těšit na život na planetě, která obíhá tak blízko své hvězdy, že je na ní běžná denní teplota v řádu stovek nebo tisíc stupňů Celsia … nebo na planetě, kde neexistuje atmosféra a voda.

Voda a živiny

Život, jak jej známe, totiž nekompromisně vyžaduje přítomnost kapalné vody. Dalším omezujícím faktorem by měla být dostupnost živin. Jinými slovy, na planetě musí být zdroje a zásoby takových chemických prvků jako C, H, N, O, P a S (vědci tomuto souboru nezbytných chemických prvků někdy říkají rozverně - CHNOPS) a stopová množství jiných prvků.

Teorie tvrdí, že pokud jsou tyto prvky k dispozici, spouští se při dostatečně vysokém přísunu energie (a o tu se postará například hvězdné záření, blesky, vysokoenergetické částice nebo kosmické záření) chemické reakce, které mohou vést k tvorbě aminokyselin a dalších prebiotických molekul. Z nich se může nakonec vyvinout život.

Okamžitě se ale nabízí otázka: „Je vůbec možné tyto prvky (a potenciální možnost vzniku života) na dálku rozeznat?“

Obrázek: Ilustrační grafika. Zdroj: D. Tenzler

V minulých desetiletích bylo odhaleno několik tisíc exoplanet. Na části z nich by se mohl dokonce teoreticky vyskytovat život, protože odpovídají planetě našeho typu - s kamenným povrchem. Jsou to ovšem hodně různorodé planety. Mohou mít také velice odlišné atmosféry. Ty mohou odpovídat prvotní atmosféře Země, složené z vodíku a helia s příměsemi jiných plynů, může se jednat o oxidační nebo naopak redukční typy atmosfér - nebo dokonce atmosféry, které vznikají odpařením povrchových hornin planety, která krouží příliš blízko své centrální hvězdy.

Když vycházíme z toho, že přítomnost vody na planetě je nezbytná, můžete také doufat, že na dané planetě bude přítomna atmosféra s vyvinutou oblačností, jak je to mu i na Zemi.

Pokud tedy u planety pozorujeme změny, které se dají vysvětlit přítomností oblaků, jsme na dobré cestě.

Budoucí výzkumy by se mohly věnovat existenci různých plynů v atmosférách planet. Chemické otisky prstů různých prvků a jejich sloučenin v atmosféře mohou svědčit o přítomnosti těch nebo oněch sloučenin na povrchu planety. Problém spočívá v tom, že zatímco některé prvky přechází do atmosféry lehce, jiné se k tomu moc nemají, viz následující případ: kyslík a fosfor.

Přítomnost života

Za klasickou signaturu, která potvrdí existenci života, se dnes považuje například kyslík. Ten se nachází v atmosféře naší planety prakticky jen díky životu na povrchu Země a v oceánech. Pokud by z nějakého důvodu život na Zemi zanikl, zmizí kyslík z atmosféry už za několik desetiletí nebo století. Je to totiž plyn, který je silně reaktivní a rád se váže na ostatní chemické prvky ve svém okolí.

Přítomnost života může naznačit také fosfan - PH3. Je to plyn, ve kterém je spojen atom fosforu se třemi atomy vodíku. Fosfor je určitě demobilizovaný v kůře dané planety - nachází se zde ve formě hydroxyapatitu a fluorapatitu. Pokud se tedy život vyvíjí v samotné atmosféře planety (tedy ne na jejím pevném povrchu), je fosfor omezujícím prvkem pro jeho vývoj. Výše zmiňované počítačové modely nacházejí molekuly fosfanu jen u planet, jejichž povrchová teplota přesahuje 900 K, tedy velice horké planety, u kterých stejně nepočítáme s vývojem života přímo na povrchu, může se nacházet jen v samotné atmosféře.

Ve svých studiích a počítačových simulacích se vědci zabývali 18 různými chemickými prvky (H, C, N, O, F, Na, Mg, Al, Si, P, S, Cl, K, Ca, Ti, Cr, Mn a Fe), které mohou tvořit 471 druhů plynů a 208 druhů kondenzátů.

Zbývá tedy už jen sledovat vzdálené exoplanety, nalézt ty, které mají znatelnou atmosféru a definovat, z jakých plynů nebo kondenzátů se skládá. Nové výkonné teleskopy dávají naději … na další zajímavé (a v tomto případě dokonce velice napínavé) objevy.

Zdroje: Odkaz

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 8.8.2024 8:00 | karma článku: 18,15 | přečteno: 303x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Nová metoda hledání diamantů

Diamanty patří k těm nejcennějším drahokamům. Moderní metoda pomáhá odhalit jejich další naleziště. (délka blogu 4 min.)

12.9.2024 v 8:00 | Karma: 19,15 | Přečteno: 248x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Letadlo s jaderným pohonem

Lodě nebo ponorky, které využívají jaderný pohon, dnes nikoho neudiví. Možná ale nevíte, že kdysi existovala i letadla s jaderným pohonem. (délka blogu 4 min.)

9.9.2024 v 8:00 | Karma: 34,20 | Přečteno: 4112x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Osamělé planety objevené teleskopem Jamese Webba

Planety se podle dnes platné teorie tvoří z rotujícího disku plynu a prachu, kroužícího kolem nově vzniklé hvězdy. Jak se ukázalo, nemusí to být podmínkou. (délka blogu 4 min.)

5.9.2024 v 8:00 | Karma: 15,48 | Přečteno: 250x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Budoucí průběh novy v Severní koruně

Co se bude přesně dít během výbuchu novy v Severní koruně? Jevy, které mu předcházejí a ty, které budou následovat. (délka blogu 4 min.)

2.9.2024 v 12:52 | Karma: 16,48 | Přečteno: 336x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Nova v souhvězdí Severní koruny

V příštích dnech nebo týdnech se na obloze objeví nova – exploze bílého trpaslíka v souhvězdí Severní koruny. Bude pozorovatelná pouhým okem. (délka blogu 5 min.)

29.8.2024 v 8:00 | Karma: 16,53 | Přečteno: 356x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  15.9 2:20

Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku

15. září 2024  3:31,  aktualizováno  23:41

Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Hrozí infekce z vody. Při záplavách útočí krysí horečka, může být smrtelná

16. září 2024

Premium Vyhýbejte se kontaktu nechráněné kůže se záplavovou vodou a nepijte ji. I při úklidu bahna či...

Odstraňte Židy! Němci poslechli, Hitlerova režisérka zkřivila tvář děsem

16. září 2024

Seriál Leni Riefenstahlová si za svou práci pro Adolfa Hitlera vysloužila přezdívku „ďáblova režisérka“....

Záchranáři evakuovali 12 tisíc lidí. Vláda bude jednat o pomoci po povodních

15. září 2024  17:45,  aktualizováno  16.9

Povodňová vlna smetla domy v několika obcích a vrtulník se záchranáři musel přiletět na pomoc...

V Polsku u hranic s Českem se protrhla přehrada, utonuli už čtyři lidé

15. září 2024  14:33,  aktualizováno  23:58

Už čtyři oběti na životech si vyžádaly lijáky a záplavy v Polsku. Situace je podle premiéra Donalda...

  • Počet článků 1010
  • Celková karma 22,38
  • Průměrná čtenost 1279x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.