Jak by vypadala Země, kdyby se z Jupiteru stala hvězda?

Sluneční soustava má jen jednu centrální hvězdu – Slunce. Co by se však stalo, kdyby kdysi vzniklo jeho menší dvojče z planety Jupiter? Jaké by byly podmínky pro život na Zemi a jak by se nám žilo na takové planetě?

Jupiter jako hvězda

Jupiter je největší planetou naší soustavy s průměrem 142 984 kilometrů. Nachází se ve vzdálenosti 4,95–5,458 astronomické jednotky od Slunce. Nemá pevný povrch – jeho atmosféru tvoří převážně vodík a helium. Charakteristické pruhy, viditelné i v malém dalekohledu, jsou jen jeho barevné oblaky.

Díky své hmotnosti ovlivňuje Jupiter chování mnoha objektů ve Sluneční soustavě. Například nás částečně chrání před kolizemi s kometami a asteroidy, protože svou gravitací některé z nich „vychytá“. Jak by ale vypadala soustava, kdyby měl Jupiter dostatečnou hmotnost na to, aby se stal hvězdou?

Vznik hvězdy

Hvězdy vznikají z obrovských mračen plynu a prachu, které se pod vlivem gravitace hroutí do sebe. Když hmotnost dosáhne určité hranice, vzroste teplota a tlak natolik, že dojde k termonukleární fúzi – tedy přeměně vodíku na helium, při které se uvolňuje značné množství energie.

Jupiter sice obsahuje převážně vodík a helium, ale jeho hmotnost je zhruba 1000krát menší než hmotnost Slunce. Aby se stal hvězdou, musel by mít přibližně 80krát větší hmotnost. Taková změna by ovšem výrazně narušila gravitační rovnováhu soustavy a ovlivnila by vznik i dráhy planet.

Dvojhvězda a její vliv na Zemi

Pokud by měl Jupiter dostatečnou hmotnost k tomu, aby se stal hvězdou, Sluneční soustava by byla dvojhvězdným systémem. Cizí pozorovatel by viděl dvě hvězdy obíhající kolem společného gravitačního těžiště.

Země (pokud by v takových podmínkách vůbec mohla vzniknout) by se pohybovala po složitější dráze ovlivněné dvěma silnými gravitačními poli.

Dnešní stabilní podmínky by na povrchu takové planety pravděpodobně neexistovaly. Planeta by mohla být teplejší, což by zásadně ovlivnilo vývoj života. Pokud by vůbec vznikl, pravděpodobně by se uchýlil do podzemí, kde by byl chráněn před vysokými teplotami. Možná by na povrchu ani nevznikly oceány, v nichž na Zemi život kdysi vznikal.

Komplikovaný cyklus dne a noci

Dvě hvězdy, které se nacházejí na obloze, by způsobily nepravidelné střídání světla a tmy. V některých obdobích by byly obě hvězdy na obloze současně, jindy by byla viditelná pouze jedna. To by vedlo k neobvyklým denním cyklům, na které by musely organismy přizpůsobit svůj biorytmus. Obyvatelé takového světa by se nejspíš děsili představy, že musí na část dne upadat do bezvědomí – tedy spát.

Slapové síly a tektonická aktivita

Oběžná dráha planety v dvojhvězdném systému je složitější než ta, kterou známe dnes. Je možné, že by se Země dostávala do větší blízkosti jedné z hvězd, což by způsobovalo silnější slapové síly. Ty by nejen ovlivnily příliv a odliv oceánů, ale také by mohly zvýšit tektonickou aktivitu a vulkanismus.

Podmínky pro život

Život je neuvěřitelně přizpůsobivý a dokáže přežít i v extrémních podmínkách. Na Zemi existují organismy, které přežívají v hlubokém oceánu v naprosté tmě, pod obrovským tlakem a v blízkosti hydrotermálních průduchů s teplotami přesahujícími 400 °C. Jiné mikroorganismy se adaptovaly na prostředí kyselých horkých pramenů. Existují také bakterie přežívající v jaderných reaktorech nebo organismy, které dokážou odolat extrémnímu suchu nebo naopak mrazu v Antarktidě.

Jak by vypadal pozemský život?

O tom můžeme jen spekulovat. Možná by se v systému, kde se stal Jupiter druhou hvězdou, vyvinuly organismy mnohem odolnější než ty, které dnes obývají naši Zemi. Pokud by ovšem prostředí bylo příliš extrémní, život by se mohl omezit jen na mikroorganismy žijící hluboko pod povrchem. I ony by se mohly vyvíjet a tvořit komplikované formy a možná i civilizaci. Je také možné, že nepříznivé podmínky na Zemi by život udělaly efektivnějším, odolnějším a možná i rozmanitějším.

Zdroje: NASA – Jupiter Overview: Odkaz


Autor: Dana Tenzler | pondělí 17.3.2025 8:00 | karma článku: 20,51 | přečteno: 334x

Další články autora

Dana Tenzler

Sbírka minerálů v jiném světle

Prohlížíte si rádi různé minerály a máte doma dokonce několik zvláštních kamenů? Možná se vyplatí na ně namířit světlo z malé baterky, která vydává ultrafialové světlo.

17.4.2025 v 8:00 | Karma: 14,76 | Přečteno: 162x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Vzkříšení pravlka obrovského - zázrak nebo ohrožení biosféry?

Co se stane, když ambice tvůrců a možnosti moderních technologií překročí hranice smysluplného? Vzniká právě Jurský park? (délka blogu 3 min.)

14.4.2025 v 8:00 | Karma: 26,49 | Přečteno: 460x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Život na hyceánských planetách

Mohl by vzniknout život na exotických světech s hlubokými oceány a atmosférou plnou páry a bohatou na vodík a CO2? Tzv. hyceánské planety by mohly být pro život ještě vhodnější než sama Země.

10.4.2025 v 7:22 | Karma: 18,74 | Přečteno: 202x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Tavení meteoritů pro vesmírné stavby

Až se v budoucnosti vydá lidstvo osídlovat Sluneční soustavu, nemusí být nutně odkázané jen na materiály, které si přiveze ze Země. Daleko jednodušší a ekonomičtější bude dobývání zdrojů přímo na místě, kde se budou stavět osady.

7.4.2025 v 8:00 | Karma: 14,76 | Přečteno: 162x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

První spektrum chladné exoplanety u bílého trpaslíka

Vědci poprvé získali detailní spektrum atmosféry chladné exoplanety obíhající bílého trpaslíka. Objev byl publikovaný v březnu 2025. Jak vypadá situace na exoplanetě, obíhající hvězdu na konci jejího hvězdného života?

3.4.2025 v 8:00 | Karma: 15,83 | Přečteno: 179x | Diskuse | Věda

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

14. dubna 2025  8:27,  aktualizováno  9:06

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

11. dubna 2025  18:12

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

14. dubna 2025

Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Při sjezdu řeky na Korsice zemřel Čech. Ostrov se potýká se silnými dešti

18. dubna 2025

Dvaašedesátiletý český kajakář přišel o život ve čtvrtek odpoledne při sjíždění řeky Tavignano na...

Ukrajina a Spojené státy podepsaly memorandum o nerostných surovinách

18. dubna 2025  7:47

Sledujeme online Ukrajina a Spojené státy podepsaly memorandum o záměru uzavřít dohodu o ukrajinských vzácných...

Europoslanec Kovařík končí v europarlamentu. Z rodinných důvodů, oznámil

18. dubna 2025  7:26

„Z rodinných důvodů jsem se rozhodl ukončit po šesti letech své působení v pozici poslance...

KOMENTÁŘ: Smrt na Velikonoce. Proč Rusko o svátcích s oblibou zabíjí civilisty

18. dubna 2025

Premium Šestatřicet mrtvých si vyžádal raketový útok na Sumy a Ukrajina řeší, proč se v té době ve městě...

  • Počet článků 1072
  • Celková karma 18,98
  • Průměrná čtenost 1267x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.