Hmota, ze které se skládají naše těla, může pocházet z jiné galaxie
Odkud se bere uhlík?
Uhlík je ve vesmíru čtvrtým nejrozšířenějším prvkem. Tvoří se ve hvězdách díky procesu, kterého se účastní hned tři jádra helia. S výrobou uhlíku začíná hvězda tehdy, když spálila prakticky všechen svůj dostupný vodík na helium a v jejím nitru se následně zvýšila teplota na přibližně 100 milionů Kelvinů.
Během tvorby uhlíku se musí nejdřív srazit dvě jádra helia, takže vzniká velice nestabilní izotop Be-8. Ten se rozpadá s poločasem rozpadu 2,6 * 10-16 vteřiny. Během této velice krátké doby se musí srazit s dalším heliovým jádrem, takže vzniká uhlík C-12. Ten je zároveň nejčastějším uhlíkovým izotopem. Existují ještě dva izotopy, ty jsou ovšem v naší přírodě daleko méně časté.
C-13 vzniká při heliovém hoření záchytem protonu (který dělá z jádra uhlíku jádro dusíku) a následným beta-plus rozpadem, při kterém se tento proton mění na neutron, zatímco se mladé jádro dusíku-13 mění na uhlík-13. Existuje ještě jiný způsob, kterým může tento izotop vznikat v supernovách - přímý záchyt neutronů, kterých je při výbuchu supernovy k dispozici velké množství.
Další nestabilní izotop, C-14 se například tvoří ve vyšších vrstvách pozemské atmosféry z dusíku-14 záchytem neutronů. Tím se tvoří nestabilní jádro N-15, které se rozpadá a ztrácí jeden proton, takže se z něj stává C-14. Tento izotop se často využívá k určení stáří organických látek - rozpadá se s poločasem rozpadu 5730 roků.
Dlouhá cesta uhlíku napříč galaxií
Atomy uhlíku se ve vesmíru nacházejí nejen ve hvězdách nebo v jejich bezprostředním okolí. Exploze hvězd na konci jejich aktivního života ho posílají na často velice dlouhou cestu. Vědci nalezli uhlík v blízkém galaktickém okolí, tzv. cirkumgalaktickém médiu, obklopujícím galaxii.
Cirkumgalaktické médium je vlastně obrovská zásobárna hmoty. Neustále ji ztrácí, když se různé atomy vrací zpět do nitra galaxie - a přitom se v něm neustále hmota doplňuje díky výbuchům galaktických hvězd.
Vědci nedávno zkoumali obsah uhlíku v cirkumgalaktickém médiu u celkem 46 různých galaxií. Ukázalo se, že silně ionizovaný uhlík se velice často (v 72 procentech případů) nachází v galaktických obalech u těch galaxií, v nichž se aktivně tvoří nové hvězdy. To znamená, že se aktivně účastní vzniku hvězd druhé a třetí generace a jejich planet.
Zásobárna galaktického uhlíku
Přitom se jedná o opravdu úctyhodné množství. Vědci odhadují, že zásobárna uhlíku v cirkumgalaktickém médiu takové galaxie, jako je naše Mléčná dráha, odpovídá hmotě zhruba třech milionů Sluncí.
Během své pouti vesmírem se přitom uhlík dostává i daleko za okraj galaktického disku. Astronomové objevili uhlíkové stopy i 400 000 světelných roků od centra Mléčné dráhy – to znamená, že se tyto uhlíkové atomy nacházejí ve vzdálenosti, která odpovídá čtyřnásobku průměru naší galaxie.
Část atomů uhlíku, který se nachází v našich tělech, tedy mohla v minulosti strávit značnou dobu na okraji naší galaxie nebo dokonce i mimo Mléčnou dráhu - a možná dokonce pochází i z jiné části vesmíru, z jiné galaxie, kde jej vyrobily dávno zaniklé hvězdy dávno před tím, než vstoupila do plynového obalu naší galaxie.
Dana Tenzler
Kolský superhluboký vrt

Pro někoho je to velkolepý vědecký projekt, pro jiného je to místo, odkud se ozývají nářky hříšníků a kde se skrývá brána do pekla. Historie Kolského vrtu. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Může být v oblacích Venuše život?

Může na Venuši existovat primitivní mikrobiální život? Takový exotický život by se mohl nacházet například ve vrstvě oblaků vysoko nad povrchem planety. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Jak život přetváří planetu? A co hledat na cizích vzdálených světech?

Jak poznat na cizí planetě, že na ní kdysi existoval život, podobný tomu našemu? Jaké stopy po sobě zanechal pradávný život na Zemi? Paradoxně je najdeme právě tam, kde je člověk nečeká - v neživé přírodě.
Dana Tenzler
Divoká minulost systému Kepler-221

Planetární systémy se zdají být na první pohled stabilní a neměnné. Jejich minulost ale může být zajímavá a někdy i dost pohnutá. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Planeta 8,5

Co se skrývá pod názvem planeta 8,5? Máme ve Sluneční soustavě planety, o kterých jsme dosud neměli žádné informace? (délka blogu 3 min.)
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové
Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...
Vašemu školství chybí důraz na sociální dovednosti, líčí dánský expert a učitel
Premium Jak nejšťastnější lidé na světě vychovávají sebevědomé a samostatné děti, vysvětlují autoři knihy...
Harvard je nejlepší stranickou školou Číny. Učí kádry komunistické partaje, štve USA
Premium Čína a Harvard mají jedno společné: obě se považují za střed světa. A tak když se Čína ocitla v...
Její pohled uhranul svět. Slavný portrét afghánskou Monu Lisu přivedl do průšvihu
Seriál Je to jeden z nejuhrančivějších pohledů, jaký svět spatřil. Plný tiché krásy, dětské naivity i...
Střelec v Minnesotě napadl demokratické politiky. Vydával se za policistu
Neznámý pachatel střílel v americkém státě Minnesota po členovi místního Senátu Johnu Hoffmanovi....

Dětský opalovací krém v tyčince? Přírodní, šetrný a super praktický
Když se děti chystají na sluníčko, potřebují víc než jen kšiltovku a dostatek vody. Kvalitní opalovací krém je zkrátka základ. Hledali jsme takový,...
- Počet článků 1088
- Celková karma 18,46
- Průměrná čtenost 1262x