Budoucí průběh novy v Severní koruně
Jak se dá předpovědět nova?
Astronomové mají díky pozorování minulých výbuchů této vzdálené hvězdy data, která mohou použít k předpovězení budoucích výbuchů.
Poslední erupce novy v Severní koruně se na našem nebi objevila v únoru roku 1946. K předposlednímu výbuchu došlo v květnu 1866. To znamená, že by k dalšímu podobnému jevu mohlo hrubým odhadem dojít v roce 2025 nebo dokonce 2026. Existují ale i další náznaky, které jsou předzvěstí termonukleární exploze na povrchu vzdáleného bílého trpaslíka.
Jasnost hvězdy, která se čas od času objeví na nebi coby nova, totiž různě kolísá během celého jejího cyklu. A všechny tyto cykly jsou si (když vezmeme v úvahu jasnost) velice podobné.
Zjasnění hvězdy
Prvním náznakem pro blížící se explozi novy je přechod bílého trpaslíka do aktivnějšího, neklidného stavu. Tento aktivní stav charakterizuje větší jasnost a silnější světelné fluktuace. Začíná přibližně osm až deset let před samotným výbuchem novy.
V praxi to znamená, že hvězda v tomto stavu odsává ze své partnerské hvězdy (rudého obra) ještě více materiálu než obvykle (rychlost akrece se zvyšuje zhruba 20x). Kolem aktivní hvězdy se vytváří akreční disk z nabíraného plynu a prachu, který vyzařuje viditelné světlo. Proto vypadá celý systém na našem nebi jasněji. Zároveň hvězda produkuje více turbulencí a tím i další krátké záblesky záření. Tento stav pokračuje mimochodem i po erupci a trvá následně devět roků.
Astronomové pozorovali přechod hvězdy k vysoce aktivnímu stavu v roce 2015. Původně se tedy další výbuch této novy předpovídal na polovinu roku 2025.
Přederuptivní potemnění
Koncem března 2023 si pak astronomové všimli další změny - náhlého poklesu jasnosti hvězdy. Tento pokles jasu byl registrován jak ve viditelném světle tak v oblasti rentgenového a UV záření. Podobný pokles jasu byl pozorován i před minulými explozemi.
Aktivnější hvězda vyvrhovala ve fázi, která předcházela potemnění, spoustu materiálu. Byly pozorovány proudy hmoty dosahující rychlosti až 300 km/s. Pro přederuptivní potemnění tedy existuje jednoduché vysvětlení - jedná se o zakrytí hvězdy oblaky prachu, která předtím vyvrhla do svého okolí.
U hvězdy T Coronae Borealis dochází k přederupčnímu potemnění více než rok před samotným výbuchem. Na základě toho museli astronomové upravit svou předpověď pro příští novu. Datum erupce pak vědci stanovili na rok 2024.
Obrázek: Ilustrace pohled na hvězdu a oblaka prachu v jejím okolí. Zdroj pixabay.com, licence CC0, Odkaz
Dvojitá nova
Na co se tedy můžeme těšit? Výbuch novy v Severní koruně je hned dvojnásobnou novou.
Hvězda vykazovala v minulosti během výbuchu novy velice rychlý nárůst jasnosti - více než jednu magnitudu za hodinu. Jakmile dosáhla jasnost svého vrcholu, začala nova také poměrně rychle blednout. Pokles jasnosti byl kolem tří magnitud za 5 dní. Tím se stala jednou z nejrychlejších, lidmi zaznamenaných nov.
Po první jasné erupci se v minulosti zpočátku zdálo, že se vše vrátí k normálu. Pak ovšem hvězda pokaždé vzplanula druhou erupcí. Tento druhý výbuch následoval asi půl roku po hlavní explozi a s jasností 8. magnitudy je výrazně slabší. Pouhým okem ho na nebi už neuvidíte, protože neozbrojeným okem se dají zahlédnout jen hvězdy do 6. magnitudy.
Sekundární erupce z let 1866 a 1946 si byly vzájemně podobné. Začaly kolem 110. dne, dosáhly maxima kolem dne 160 a poté jasnost hvězdy trochu klesla.
Proč tento bílý trpaslík produkuje dvojitou erupci, není jasné. Astronomové ale doufají, že se to letos podaří zjistit. Místo, které nova zaujme, nyní pozoruje velké množství teleskopů - včetně těch největších a technologicky nejvyspělejších. Gama záření a rentgenové záření pozorují satelity Swift, IXPE a NuSTAR a také rentgenový dalekohled ESA INTEGRAL. V infračervené oblasti spektra hvězdu pozoruje teleskop Jamese Webba, stejně jako četné infračervené a optické dalekohledy na Zemi. NASA doufá, že se pozorování budou účastnit také amatérští astronomové. Mohli by novu zachytit jako jedni z prvních - a tím přispět k vysvětlení některých jevů.
Jedinečná událost, kterou můžeme pozorovat jen jednou za život, určitě přinese další poznatky o principu jevu a pomůže možná vysvětlit i tuto dávnou záhadu dvojitého vzplanutí. Držme astronomům palce.
Zdroje: https://academic.oup.com/mnras/article/524/2/3146/7077557?login=false, NASA, ESA
Dana Tenzler
Nová metoda hledání diamantů
Diamanty patří k těm nejcennějším drahokamům. Moderní metoda pomáhá odhalit jejich další naleziště. (délka blogu 4 min.)
Dana Tenzler
Letadlo s jaderným pohonem
Lodě nebo ponorky, které využívají jaderný pohon, dnes nikoho neudiví. Možná ale nevíte, že kdysi existovala i letadla s jaderným pohonem. (délka blogu 4 min.)
Dana Tenzler
Osamělé planety objevené teleskopem Jamese Webba
Planety se podle dnes platné teorie tvoří z rotujícího disku plynu a prachu, kroužícího kolem nově vzniklé hvězdy. Jak se ukázalo, nemusí to být podmínkou. (délka blogu 4 min.)
Dana Tenzler
Nova v souhvězdí Severní koruny
V příštích dnech nebo týdnech se na obloze objeví nova – exploze bílého trpaslíka v souhvězdí Severní koruny. Bude pozorovatelná pouhým okem. (délka blogu 5 min.)
Dana Tenzler
Událost, která vyhubila dinosaury
Před zhruba 66 miliony roků došlo na naší planetě k obrovské katastrofě, při které vymřely tři čtvrtiny všech rostlinných a živočišných druhů. Co ji způsobilo? (délka blogu 5 min.)
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Hrozí infekce z vody. Při záplavách útočí krysí horečka, může být smrtelná
Premium Vyhýbejte se kontaktu nechráněné kůže se záplavovou vodou a nepijte ji. I při úklidu bahna či...
Odstraňte Židy! Němci poslechli, Hitlerova režisérka zkřivila tvář děsem
Seriál Leni Riefenstahlová si za svou práci pro Adolfa Hitlera vysloužila přezdívku „ďáblova režisérka“....
Záchranáři evakuovali 12 tisíc lidí. Vláda bude jednat o pomoci po povodních
Povodňová vlna smetla domy v několika obcích a vrtulník se záchranáři musel přiletět na pomoc...
V Polsku u hranic s Českem se protrhla přehrada, utonuli už čtyři lidé
Už čtyři oběti na životech si vyžádaly lijáky a záplavy v Polsku. Situace je podle premiéra Donalda...
Neviditelná rovnátka vs. tradiční zámečky: Proč volit moderní přístup?
Teprve po třicítce jsem začala řešit zdraví svého chrupu a postupně jsem se dostala až do rukou odborníků ze Světa rovnátek. Jak vypadá život s...
- Počet článků 1010
- Celková karma 22,38
- Průměrná čtenost 1279x