Sv. Václav - světec a panovník, celkem zbytečná výstava

Včera byla v Národním muzeu zpřístupněna výstava připravená pod záštitou prezidenta Václava Klause a sponzorovaná pojišťovnou UNIQUA. Žádné skutečné, ani domnělé výročí sv. Václava nyní není.

Jádro nepříliš obsáhlé výstavy tvoří rukopisy a tisky, případně jejich faksimile, týkající se oslavování národního světce, knížete Václava. Přestože název výstavy obsahuje motto: světec a panovník, se skutečným historickým knížetem se zde nesetkáte. Naopak na informačním panelu je uveden nepřijatelný extrémní hagiografický názor, že svatováclavské legendy začaly vznikat záhy po jeho smrti. Z vědecké instituce Národního muzea se tak na čas stal kostel, kam se chodí uctívat křesťanský mučedník.

Vystavené exponáty vznikly nejdříve několik století po smrti sv. Václava a s jeho dobou nemají nic společného. Skutečným počinem, hodným renomované vědecké instituce zvané Národní muzeum, by bylo představení a řádné posouzení Wolfenbüttelského rukopisu Gumpoldovy legendy z doby kolem roku 1000. Ilustrace zobrazující zavraždění sv. Václava v této nejstarší dochované knize vzniklé na našem území, byla u nás dlouho známa pouze jako jednoduše obkreslená kopie a pak jako nekvalitní černobílá fotografie. V současné době je veřejně přístupné barevně a tvarově upravené vyobrazení v nedostatečném rozlišení na Wikipedii. Kvalitní digitální fotografii je nutné si zakoupit ve Wolfenbüttelské knihovně v SRN. Jenže tato naše nejstarší kniha do České republiky zjevně již smět nebude.

Zmíněná ilustrace je totiž považována za jeden z dokladů pravosti tzv. Kristiánovy legendy, protože na ní kněz zavírá dveře před sv. Václavem. O zavření dveří se zmiňuje pouze legenda Kristiánova, a tak by měla být starší nežli zmíněná ilustrace. Díky veřejné prezentaci by každý na vlastní oči viděl, že dveře jsou na ilustraci dodatečně neuměle přimalovány, obraz je tím záměrně zfalšován a je tedy naopak dokladem, že Kristiánova legenda je podvrh. Tím by ovšem většina naší historické literatury postavené na víře v pravost této legendy ztratila opodstatnění.

Náš prezident byl nucen tuto výstavu v rámci reciprocity zaštítit, protože její předchozí vídeňské provedení zaštítil rakouský prezident. Vynucenost přinesla plod v prezidentově zahajovacím projevu. Velmi správně dal Václavův odkaz do vztahu s naší současností, ale na základě podstrčených nepravdivých informací. Brilantní politik a ekonom, logicky nepříliš znající naší nejstarší historii, připomenul sv. Václava jako silného panovníka. Všichni přitom oprávněně vědí, že Václav byl naopak slabým nebojujícím panovníkem, a proto byl nahrazen silným a bojujícím Boleslavem I., sjednotitelem a tvůrcem našeho státu.

Prezident zaštítil nic nového nepřinášející výstavu, přitom nekorunovanému králi naší politiky posledních dvaceti let by spíše příslušelo zaštítit konkrétní významný vědecký projekt. Takovým, s obdobím knížete Václava souvisejícím, je projekt Archeosteon, který měl zjistit genetické vazby mezi prvními Přemyslovci. Tento velevýznamný projekt byl zastaven, protože nezískal grantovou podporu.

Od rakouské pojišťovny UNIQUA je chvályhodné, že tuto výstavu sponzoruje a zapůjčila na ní vzácný rukopis. Jenže prosperujícím subjektům by opět více slušelo spolusponzorství projektu důležitého pro objasnění našich nejstarších dějin. Zmíněný projekt Archeosteon potřebuje 20 mil. korun, čili částku velkou pro jednotlivce, avšak malou pro nadnárodní koncerny.

Není mým cílem odradit zájemce od návštěvy výstavy. Po formální stránce není špatná, jenom je třeba zdůraznit, že jejím smyslem je pouhé shlédnutí některých pozdněstředověkých rukopisů. Každý kdo přijde s tímto úmyslem bude spokojen.

Sponzorem je sice rakouská pojišťovna, ale výstava je vskutku naše, česká. Během prvního dne signalizoval zabezpečovací systém nestandartní situaci v místnosti se vzácnými exponáty, přestože se zde nikdo nenalézal. Přivolaný expert byl podle předpisu zamčen do přilehlé technické místnosti a po skončení práce se domáhal voláním a bušením svého vysvobození. Postarší dozorující personál to zjistil až za několik minut a dotyčné vysvobodil stejně, jako sv. Václav vězně na jedné z vystavených ilustrací.

Autor: Jan Cinert | čtvrtek 25.3.2010 20:36 | karma článku: 13,11 | přečteno: 1614x