Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Neoslavené výročí – Před 1100 roky začal vznikat český stát

Dosavadní výklad nejstarší české historie předpokládal, že prvotním státotvorným projevem bylo přijetí křesťanství knížetem Bořivojem. Jenže historická věda není legenda o křesťanském mučedníkovi. Skutečný státotvorný proces byl zahájen roku 909. Tohoto roku došlo k první přemyslovské územní expanzi a to do jižních Čech. Získali tak monopol na obchod se solí v téměř celých Čechách a zřejmě částečně i na Moravě. Vzestup přemyslovské moci byl zahájen.

Tehdy Přemyslovci ovládli, dosud ne zcela objasněným způsobem, velkou část jižních Čech. Zřejmě využili devastace jižních Čech Staromaďary a vybudovali zde nové místní ústředí, hradiště Doudleby. K němu převedli solnou stezku vedoucí od rakouského Salzburku do nitra Čech a začali ovládat trasu solné stezky vedoucí i do dalších, nepřemyslovských knížectví. Není pak divu, že významný doudlebský úděl byl přidělen Spytihněvovu mladšímu bratrovi Vratislavovi a později také knížeti sv. Václavovi. Ze cla na sůl plynoucí bohatství vedlo k vybudování nového přemyslovského ústředí, Pražského hradu a později i velké baziliky sv. Jiří. Byť se to někomu může zdát překvapivé, není na tom nic zvláštního. Velká Morava vznikla na Jantarové stezce a podstata říše Boleslava I. také spočívala v ovládnutí co nejdelšího úseku obchodní magistrály mezi Saskem a Kyjevem.

Proč nevzpomínáme na takové kulaté výročí? Jsme zvyklí si připomínat bolestínská jubilea, kdy nám Čechům někdo ublížil a kdy jsme se vymanili z područí toho, kdo nám ublížil. Vlastní podstata naší historie nám pak uniká.

Ba co víc, nechceme se vzdát svých stávajících neměnných jistot a odmítáme nové. Když jsem upozornil paní Ivetu Toušlovou na možnost natočení reportáže pro Toulavou kameru na ČT o Doudlebech, jejich mimořádné minulosti a významného výročí založení, byla odpověď stručná: „Děkujeme za zajímavou knihu pro Ivetu Toušlovou a věříme, že náš pořad Toulavá kamera budete se zájmem sledovat i nadále“. Bylo velmi milé, že byla přiložena její vlastoručně podepsaná fotografie. Když jsem na totéž upozornil starostu Doudleb a poslal mu pro vysvětlení svojí knihu Bylo to jinak, vůbec se neobtěžoval s odpovědí.

Také jste si všimli, že v ČT jsou vysílány pořady o historii pouze zakoupené ze zahraničí? Prozradím vám proč. Dotazy jsem zjistil, že zde není zaměstnán nikdo, kdo by byl zaměřen na starší českou historii. Je prostě snadnější vnucovat divákům, že je důležité co kdo včera řekl, co na to někdo jiný řekl a co dnes na to aktuálně další řekl. Následující den už sice nikdo neví co kdo řekl, ale to je jedno, protože někdo zase něco řekl a někdo jiný na to něco řekl.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Cinert | úterý 27.10.2009 14:08 | karma článku: 22,92 | přečteno: 1603x
  • Další články autora

Jan Cinert

Domnělé výročí 1 100 let v roce 2021 od údajného zavraždění kněžny Ludmily

V roce 1929 se slavilo 1 000 let od údajného zavraždění knížete Václava roku 929. Tedy o sedm roků dříve, nežli kronikář Widukind uvedl počátek vlády Boleslava I. k roku 936. Letos se opakuje stejná chyba u úmrtí kněžny Ludmily.

9.9.2021 v 12:39 | Karma: 15,64 | Přečteno: 863x | Diskuse| Kultura

Jan Cinert

Je svátek sv. Václava, takže si zase vyslechneme nemožné báchorky

Nemám vůbec nic proti konání poutí do Staré Boleslavi. Naopak přeji každému jeho osobní prožitky ve víře, stejně jako každému v jeho osobním počínání. Jiné to je s uznávaným výkladem o historii spojené se skutečným knížetem Václavem, který budeme opět poslouchat při sledování pořadu Dvojí život knížete Václava v České televizi.

28.9.2011 v 17:54 | Karma: 15,96 | Přečteno: 2319x | Diskuse| Společnost

Jan Cinert

Genetický výzkum Přemyslovců II – černý sen se stal skutečností

Drastická výpověď o stavu této společnosti a národní ostuda probíhají bez sebemenšího zájmu médií. Projekt Archeosteon, který měl uskutečnit genetický výzkum prvních Přemyslovců, opět nezískal finanční podporu od Grantové agentury ČR.

8.11.2010 v 12:00 | Karma: 25,82 | Přečteno: 4303x | Diskuse| Společnost

Jan Cinert

Sámův Wogastisburg nalezen

Snaha o objasnění umístění Wogastisburgu, kde Sámo zvítězil roku 631/632 nad franckým králem Dagobertem, trvá již dvě stě padesát let. Dosavadní hledači Wogastisburgu jej často umísťovali pokud možno do blízkosti svého bydliště, tedy němečtí do Německa, čeští do Čech, moravští na Moravu a slovenští na Slovensko.

4.11.2010 v 15:00 | Karma: 18,86 | Přečteno: 4696x | Diskuse| Věda

Jan Cinert

Tajemství maleb ve znojemské rotundě sv. Kateřiny odhaleno

Sto padesát let se zcela samozřejmě předpokládalo, že v rotundě sv. Kateřiny je vyobrazeno povolání Přemysla od pluhu a celkem dvacet sedm vyobrazených postav se štíty jsou přemyslovská knížata. Stále uplatňovaným oficiálním názorem je, že malby byly provedeny v závislosti na Kosmově kronice.

16.8.2010 v 16:25 | Karma: 16,26 | Přečteno: 3009x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

ANALÝZA: Terorismus se vyplácí, vzkázali Palestincům. Gesto ve špatnou dobu

24. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Je to vzácnost, když Izraelci od rána vědí, co je ten den čeká. Ve středu to tak bylo. Od rána byly...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Rozhodněte o vítězi ankety Bloger roku 2023, hlasujte do konce května

24. května 2024

Anketa Bloger roku 2023 je ve finále a o vítězi se rozhodne do konce května. Právě do posledního...

Na Mallorce se zřítila restaurace. Nejméně čtyři lidé zemřeli, desítky zraněných

23. května 2024  22:48

Po pádu části budovy přímořské restaurace ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca večer...

  • Počet článků 12
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2663x
Nezávislý historik, autor knihy Bylo to jinak (2008) a Vznik přemyslovské državy – Od oráče Přemysla po knížete Boleslava (2021), více na http://www.bylotojinak.cz/vznik-premyslovske-drzavy.


p { margin-bottom: 0.21cm; background: transpa

Seznam rubrik

Oblíbené články