Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Genetický výzkum Přemyslovců II – černý sen se stal skutečností

Drastická výpověď o stavu této společnosti a národní ostuda probíhají bez sebemenšího zájmu médií. Projekt Archeosteon, který měl uskutečnit genetický výzkum prvních Přemyslovců, opět nezískal finanční podporu od Grantové agentury ČR.

Řešitelé projektu Forenzní DNA servis, Správa Pražského hradu, Archeologický ústav Praha a Biologicals letos potřetí podali žádost o přidělení grantové podpory. V opakovaných žádostech se řešitelé snažili vyhovět dřívějším připomínkám hodnotitelské komise, včetně snížení ceny. Letos již nebyly nalezeny dostatečné argumenty pro zamítnutí, a tak byl projekt jednoduše „odstřelen“. Den před vyhlášením úspěšných projektů obdrželi účastníci projektu Archeosteon oznámení, že projekt není „základním výzkumem“, čímž nesplňuje vstupní podmínku pro přiznání grantu. Takže stejný projekt, v minulých letech považovaný za základní výzkum, jím letos náhle přestal být. Člověk si při tom nutně musí vzpomenout na známého komunistického revolucionáře Che Guevaru a jeho slavný výrok: „Soudruzi, když vám dojdou argumenty, můžete začít střílet.“

Každý se může podívat na seznam schválených projektů na internetu. Mne tam zaujala témata: "Symbolické prostředkování celistvosti v západním pravoslaví" a "Životní podmínky a spokojenost domácností v zemích středovýchodní Evropy". Někomu by se mohlo zdát, že je to nějaký vtip. Není, je to drsná realita. Nejsem teolog ani sociolog, abych mohl posoudit důležitost takových projektů pro tuto zemi. Jedno však vím jistě; Přemyslovci by měli dostat přednost před "spokojenými domácnostmi". Na druhou stranu je třeba vyzdvihnout, že činitelé v Grantové agentuře se nenechali ošálit jedním dřívějším řešitelem. Ten na místo plánovaných 800 výtisků knihy, na kterou dostal podporu, zajistil vydání pouze 1 výtisku. Předsednictvo dne 11. 10. správně označilo takto ukončený grant za nesplněný. (Pokud by si někdo myslel, že v tomto odstavci jsou nějaké překlepy, není tomu tak.)

Nezúčastněný člověk, jakým jsem já, nemůže zcela pohlédnout do zákulisí jednání při schvalování grantů a tak zjistit, co vše na genetickém výzkumu Přemyslovců Grantové agentuře vadí. Hlavní vysvětlení lze zřejmě najít v minulosti. Obdobný forenzní výzkum prvních Přemyslovců uskutečnil antropolog Emanuel Vlček a před třiceti lety zveřejnil výsledky. Dovolil si hodně, zjistil totiž, že někteří Přemyslovci se dožili zcela jiného věku, nežli si historici představovali. Následně byl zbaven své vedoucí funkce v Národním muzeu, bylo mu bráněno v publikování, a tím i ve veřejné obhajobě výsledků svého výzkumu. Když se po sametové revoluci situace změnila, byli nalezeni „dva političtí přeběhlíci“, kteří z tábora antropologů přeběhli do tábora historiků. Antropologové J. Brůžek a V. Novotný zveřejnili roku 1999 článek, ve kterém uvedením několika nepovedených zahraničních výzkumů, provedených rovněž upravenou Gustafsonovou metodou, znevážili vynikající práci špičkového českého vědce a mezinárodně uznávané kapacity E. Vlčka. To přispělo k současnému opakování dogma, že „Vlčkovy výsledky jsou zavádějící a z historického hlediska nepřijatelné“. Když má dnes někdo nějaké námitky, tak se poukáže na článek J. Brůžka a V. Novotného. V současných historických publikacích se o Vlčkově výzkumu již nic nedočtete.

Proč by se nynější zastánci nepravdivého, tzv. oficiálního výkladu české historie 10. století měli unavovat jako v předchozích desetiletích? Lepší je prevence. Tak se projekt Archeosteon jednoduše preventivně „odstřelil“, dříve než začal. Když ani nezačal, nemuseli se hledat „dva političtí přeběhlíci“ a stačilo pouze preventivně nalézt archeologa Ivo Štefana. Ten se ve svém článku ze dne 17. 8. 2010 nejprve oprávněně vyjádřil k popularizačnímu obsahu novinových článků o projektu Archeosteon, avšak posléze napadl samu podstatu projektu. Pak už jenom následoval dopis oznamující, že Archeosteon není základním výzkumem. Kdyby snad někdo měl nějaké námitky, poukáže se na článek Ivo Štefana.

Je už celkem jasné, že „nezávislá“ organizace Grantová agentura ČR, rozdávající peníze ze státního rozpočtu, nikdy nedopustí takové anarchie, jako jsou nezávislé forenzní výzkumy provedené moderními vědeckými metodami. Tyto nekontrolované výzkumy přece přináší výsledky, které jsou v rozporu s výklady oficiálně uznanými za pravdivé a které se učí děti ve škole. Od těchto organizací zastupujících stát, se dá spíše očekávat preventivní „úřední zákaz“ podobných výzkumů. Můžeme se vlastně radovat, že nežijeme ve středověku a kacířští vědci už nejsou upalováni na hranici, a že prohnilá inteligence není dnes popravována.

Účastníci projektu Archeosteon od roku 2007 trpělivě žádali o přidělení grantu. Vycházeli z logické úvahy, že tak národně významný projekt by měl podpořit stát a nedovedli si jej představit oblepený samolepkami sponzorů. Ovšem, jestliže stát zklame, musí nastoupit soukromý sektor a zaštiťující osobnosti. Je to obecné pravidlo umožňující přežití. Nyní už je pouze na svobodném rozhodnutí jednotlivců v této společnosti, jestli tmářství a ignorantství bude nadále vítězit, nebo jestli se projekt Archeosteon nakonec uskuteční.

Většina čtenářů, neznajících podrobně situaci, si asi klade otázku: „Proč to všechno a o co vlastně jde?“ Vysvětlení je dost jednoduché. Příliš mnoho lidí napsalo příliš mnoho knih podle oficiálního výkladu založeného na odmítnutí výsledků antropologa Emanuela Vlčka. Knihy jsou stále v prodeji, jsou v tom peníze, a tak jejich prodej nemůže ohrozit nějaký další „anarchistický“ forenzní výzkum. Příliš mnoho profesorů a jiných vyučujících po desetiletí přednáší tento výklad. Ti nemohou předstoupit před katedru a pronést: „Promiňte, to co jsme vás dosud učili není pravda. Ono se to sice trochu vědělo, ale nám to bylo jedno“. Období prvních Přemyslovců je dobou knížete sv. Václava, patrona této země. Jsme zvyklí na stále dokola předkládaný obraz, že kníže Václav byl svatý již téměř za svého života. Při představě zavraždění vlastním bratrem se dá stejně dobře poplakat, jako při sledování televizního seriálu. Proč na tomto líbivém obraze něco měnit? Změna tedy není v zájmu většiny této společnosti. Právě tento „hlas lidu“ umožňuje Grantové agentuře její přístup k projektu Archeosteon, aniž by se musela obávat zodpovědnosti za své jednání.

Změní se něco? Jaká bude další zpráva o stavu této společnosti? Zazpíváme si „Středověk neskončil, středověk trvá ...“?

 

Jan Cinert

8. 11. 2010

 

Související články:

http://cinert.blog.idnes.cz/c/107134/Geneticky-vyzkum-Premyslovcu-podivna-hra-nebo-podraz.html

http://www.vesmir.cz/files/file/fid/3125/aid/1011

http://respekt.ihned.cz/vase-dopisy/c1-45743420-tajemny-puvod-premyslovcu

 

 

 

Autor: Jan Cinert | pondělí 8.11.2010 12:00 | karma článku: 25,82 | přečteno: 4303x
  • Další články autora

Jan Cinert

Domnělé výročí 1 100 let v roce 2021 od údajného zavraždění kněžny Ludmily

V roce 1929 se slavilo 1 000 let od údajného zavraždění knížete Václava roku 929. Tedy o sedm roků dříve, nežli kronikář Widukind uvedl počátek vlády Boleslava I. k roku 936. Letos se opakuje stejná chyba u úmrtí kněžny Ludmily.

9.9.2021 v 12:39 | Karma: 15,64 | Přečteno: 863x | Diskuse| Kultura

Jan Cinert

Je svátek sv. Václava, takže si zase vyslechneme nemožné báchorky

Nemám vůbec nic proti konání poutí do Staré Boleslavi. Naopak přeji každému jeho osobní prožitky ve víře, stejně jako každému v jeho osobním počínání. Jiné to je s uznávaným výkladem o historii spojené se skutečným knížetem Václavem, který budeme opět poslouchat při sledování pořadu Dvojí život knížete Václava v České televizi.

28.9.2011 v 17:54 | Karma: 15,96 | Přečteno: 2319x | Diskuse| Společnost

Jan Cinert

Sámův Wogastisburg nalezen

Snaha o objasnění umístění Wogastisburgu, kde Sámo zvítězil roku 631/632 nad franckým králem Dagobertem, trvá již dvě stě padesát let. Dosavadní hledači Wogastisburgu jej často umísťovali pokud možno do blízkosti svého bydliště, tedy němečtí do Německa, čeští do Čech, moravští na Moravu a slovenští na Slovensko.

4.11.2010 v 15:00 | Karma: 18,86 | Přečteno: 4696x | Diskuse| Věda

Jan Cinert

Tajemství maleb ve znojemské rotundě sv. Kateřiny odhaleno

Sto padesát let se zcela samozřejmě předpokládalo, že v rotundě sv. Kateřiny je vyobrazeno povolání Přemysla od pluhu a celkem dvacet sedm vyobrazených postav se štíty jsou přemyslovská knížata. Stále uplatňovaným oficiálním názorem je, že malby byly provedeny v závislosti na Kosmově kronice.

16.8.2010 v 16:25 | Karma: 16,26 | Přečteno: 3008x | Diskuse| Kultura

Jan Cinert

Ostatky sv. Anežky se nenalezly, najdou se ostatky Boleslava I.?

Přede dvěma měsíci byly za velkého mediálního zájmu hledány ostatky sv. Anežky. Ostatky Boleslava I. nehledá nikdo. Proč ten rozdíl?

29.3.2010 v 7:50 | Karma: 13,36 | Přečteno: 1350x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Střelec na Fica jde do vazby. Premiérův stav se lepší, převoz ještě není možný

18. května 2024  11:09,  aktualizováno  14:44

Slovenský premiér Robert Fico, kterého ve středu postřelil atentátník, je ve stabilizovaném, ale...

Klimatičtí aktivisté ochromili letiště v Mnichově, vybrali si rušné svátky

18. května 2024  8:34,  aktualizováno  14:38

Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z...

Vlak srazil mezi Olomoucí a Prostějovem člověka, provoz na trati stojí

18. května 2024  14:31

Na trati mezi Olomoucí a Prostějovem srazil po sobotním poledni vlak člověka. Provoz na trati mezi...

Alpský hotýlek centrem špionáže? Číňané měli výhled na základnu pro F-35

18. května 2024  14:02

Švýcarský hotel Rössli ve vesnici Unterbach se v posledních letech stal tématem hovorů členů...

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...

  • Počet článků 12
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2662x
Nezávislý historik, autor knihy Bylo to jinak (2008) a Vznik přemyslovské državy – Od oráče Přemysla po knížete Boleslava (2021), více na http://www.bylotojinak.cz/vznik-premyslovske-drzavy.


p { margin-bottom: 0.21cm; background: transpa

Seznam rubrik

Oblíbené články