Zemřel Stephen Hawking

Dnes zesnul vynikající teoretický fyzik Stephen Hawking. Narodil se v Oxfordu 8. ledna 1942 a stal se navzdory své nemoci jedním z nejvýznamnějších teoretických fyziků posledních desetiletí. 

Stephen Hawking významně přispěl k našim znalostem teoretické fyziky a kosmologie, ač některá jeho tvrzení stále můžeme považovat pouze za spekulace.  

Cituji z české Wikipedie:
"Vědecká činnost
Pracoval na základních zákonech fungování vesmíru. S Rogerem Penrosem dokázal, že Einsteinova obecná teorie relativity předpovídá, že čas a prostor má počátek ve velkém třesku a konec v černých dírách. Tyto výsledky dokazují, že je nezbytné sladit obecnou relativitu s kvantovou teorií, dalším významným vědeckým objevem první poloviny 20. století. Jedním z důsledků těchto výzkumů byl také jeho objev, že černé díry by neměly být úplně černé, ale měly by emitovat záření a případně se i postupně zmenšovat a nakonec zcela zmizet. Další je domněnka, že vesmír nemá v pomyslném čase žádný okraj nebo hranice. To by znamenalo, že způsob, jakým vesmír vznikl, je zcela dán vědeckými zákony."
Před 139 lety, 14. března 1879 se narodil Albert Einstein.  ?Někteří vědci, jako Newton, Maxwell, Einstein a Hawking, se významně zapsali do dějin fyziky. Jsou proto všeobecně známí, uznávání a uctíváni. Nesmíme však zapomínat, že tu bylo také mnoho jiných velmi i méně významný vědců, kteří přispěli k lidskému poznání v oboru fyziky a bez nichž by byla práce těch největších velikánů nemožná. 
Včera jsem navštívil Muzeum Boerhave, muzeum přírodních věd v Leidenu a v něm shlédl několik dopisů Alberta Einsteina Hendrikovi Abertu Lorentzovi. Speciální teorie relativity je širšímu publiku známá jako objev Alberta Einsteina. Lorentz a někteří jiní fyzici a matematici však též významně přispěli ke speciální teorii relativity. Někteří se právem domnívají, že příspěvek Einsteina je přeceňován a jiných, jako Lorentze, ve vědecko-populární literatuře nedoceněn. Einstein a Lorentz však byli vynikající přátelé, kteří si sebe navzájem vážili a s doceněním či přeceněním jednoho či druhého si příliš starosti nedělali. Cituji z české Wikipedie o Lorentzovi:

"Teorie relativity

 Albert Einstein a Hendrik Antoon Lorentz v Leidenu roku 1921

V roce 1892 při pokusu vysvětlit Michelson-Morleyův experiment tvrdil, že dochází ke zkracování délek pohybujících se těles (kontrakci délky) ve směru pohybu. K tomuto závěru došel již v roce 1889 George FitzGerald. Pro tento účel zavedl termín místní čas, který vyjadřoval vztah mezi současností nepohyblivého tělesa a pohybujícího se tělesa.

V roce 1899 a opět v roce 1904 přidal časovou dilataci ke svým transformacím a publikoval to, co Poincaré v roce 1905 nazval Lorentzovými transformacemi. Lorentz patrně nevěděl, že časovou dilataci předpokládal již Joseph Larmor. Ten předpovídal časovou dilataci při oběhu elektronů a publikoval identické transformace v roce 1897. Na první pohled vypadají Larmorovy a Lorenzovy rovnice, že spolu nesouvisí, ale algebraicky jsou obě shodné s rovnicemi, které publikoval Henri Poincaré a Albert Einstein v roce 1905. Tyto matematické formulace popisují základní jevy speciální teorie relativity - růst hmotnosti, kontrakce délky, dilataci času."

Související články
?Stephen Hawking, česká wikipedieZemřel Stehen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let. Článek na Technetu. 

Autor: Jaroslav Chudáček | středa 14.3.2018 9:55 | karma článku: 26,26 | přečteno: 538x