Výstava českých fotografií v Haagu

U příležitosti 20. výročí vzniku České republiky se konaly od 14. do 25. ledna 2013 v atriu haagské radnici současně dvě výstavy fotografií českých fotografů.

Haagská radnice

Haagská radnice je moderní budova ve středu města. 15. ledna bylo v Haagu a celém Nizozemsku pro Nizozemsko neobvyklé počasí, protože vydatně sněžilo a jak je na fotografii vidět, sníh se udržel. V důsledku toho jezdila špatně veřejná doprava a na silnicích byly zácpy. Asi se to projevilo i na návštěvnosti otevření výstav, neboť se dostavili především lidé z blízkého okolí.

 

 

 

Budova radnice je prosklená a obsahuje obrovské atrium. V něm je mimo jiné dlouhá přepážka s 24 „okénky“, kde si občané Haagu mohou vyřizovat své žádosti (nový pas, ověřování podpisů atd.). Myšlenka za touto koncepcí je otevřenost a transparence.

 

Slavnostní otevření výstav

 

 

 

Výstavy otevřeli stručnými projevy velvyslanec České republiky v Nizozemsku Jaroslav Horák a ředitelka Českého centra v Nizozemsku Hana Schenková. Pak následovala krátká hudební vložka. Jako přípitek pracovnice Českého centra podávaly Modrý Portugal a sekt Mucha.

 

Dvacet let České republiky na pražských náměstích

Na této výstavě byla řada fotografií od různých fotografů, které ukazovaly politické dění na pražských náměstích od listopadu 1989 až po dnešek.

Generální stávka 27. listopadu 1989 na Václavském náměstí.

 

Generální stávka 27. listopadu 1989 na Národní třídě.

 

Milan Uhde, Václav Havel a Václav Klaus spolu svorně a s úsměvem kráčí 27. října 1993, v den před výročím založení Československa.

 

Několik fotografií ukazuje, že část obyvatel České republiky stále sympatisuje se socialitickými až komunistickými ideály. Na této fotografii je Miloš Jakeš v rozhovoru s Karlem Hoffmanem na oslavě 1. máje v roce 2002.
 

Oslava 1. máje na Letenské pláni v roce 2004.

 

Jindřich Štreit – Lidé Vítkovska

Protipólem první výstavy fotografií různých autorů na politická témata byla druhá výstava. Skládala se z černobílých fotografií Jindřicha Štreita, které zachycují každodenní život běžných lidí v Severomoravské oblasti Vítkovsko.

 

Závěr

Výstavy podaly informace o České republice a byly dobrou propagací České republiky v Haagu. Mně osobně se více líbily nadčasové fotografie Jindřicha Štreita než fotografie na politická témata. Asi proto, že jsem stejně jako mnoho Čechů znechucen současnou situací v české politice a zklamán z jejího vývoje v posledních 20 letech. Věřím však nebo alespoň doufám, že se z toho Česká republika dostane.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jaroslav Chudáček | pondělí 25.3.2013 11:05 | karma článku: 19,43 | přečteno: 561x