Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v Haagu

Od roku 2002 mohou Češi volit do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky na zastupitelských úřadech v zahraničí. Češi žijící v zahraničí mohou zastupitelskému nebo konzulárnímu úřadu v zemi, v které žijí, předat písemnou žá

X+Budova velvyslanectví v Haagu

Pro volby do Poslanecké sněmovny 28. a 29. června 2010 v zahraničí se používala kandidátní listina Jihočeského kraje.

Volby na ambasádě v Haagu

Již minulé léto jsem se nechal zapsat do zvláštního seznamu voličů na Velvyslanectví ČR v Haagu, abych zde mohl v předčasných volbách volit do Poslanecké sněmovny Parlamentu. Z předčasných voleb sešlo. Zápis do seznamu však zůstává platný, dokud se z něj občan nenechá vypsat a převést jinam.

Budova velvyslanectví se nachází na pěkném místě ve středu města v Paleisstraat 4 nedaleko ulice Noordeinde, kde leží některé luxusnější haagské obchody, umělecké galerie a pracovní palác Paleis Noordeinde nizozemské královny Beatrix.

Budova českého velvyslanectví

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V pátek 28. května 2010 odpoledne jsem se dostavil k volbám. V pěkné volební místnosti (reprezentativní kanceláře má úřad v prvním poschodí) mě přivítali tři usměvaví a přívětiví zaměstnanci velvyslanectví v čele s konzulem Jurajem Vargou. Obdržel jsem hlasovací lístky a svou občanskou volební povinnost jsem splnil.

Volební místnost, volební komise

 

Volební urna a plenta

Dle informace pana konzula v současné době žije v Nizozemsku přibližně 3.000 Čechů. Tento odhad je udělán na základě údajů nizozemských úřadů. Je to však jen přibližný odhad, neboť emigranti z bývalého Československa nebyli nizozemskými úřady rozlišováni na Čechy a Slováky, ale byli považováni za Čechoslováky. Nizozemské úřady daly údaje o celkovém počtu ještě žijících přistěhovalých Čechoslováků českému a slovenskému velvyslanectví. Zaměstnanci konzulátů těchto dvou zastupitelských úřadů pak udělali odhad, kolik z těchto lidí bylo Čechů a kolik Slováků. Ne všichni původem Češi teď žijící v Nizozemsku však teď mají české občanství a jsou registrováni českou ambasádou. Někteří o československé občanství přišli, nebo se ho vzdali a již si jej nenechali vrátit. Jiní, zůstali (kromě nizozemské státní příslušnosti) též Čechoslováky do rozpadu Československa, ale pak si už nezařídili převod na českou státní příslušnost.

Pro zajímavost: nyní žije v Nizozemsku více Slováků než Čechů. To je způsobeno tím, že po roce 1989 sem přišlo za převážně manuální prací hodně lidí (hlavně z východního) Slovenska. Jako skupina tu mají velmi dobrou reputaci.

Pouze 72 z 3.000 odhadnutých Čechů žijících v Nizozemsku se nechalo zapsat do zvláštního seznamu voličů v Haagu. Velvyslanectví jsem navštívil též v sobotu, abych zjistil některé další údaje. Pan konzul mi sdělil, že dosud – tj. do soboty 29. května, 11 hodin 30 minut – přišlo volit 150 občanů. Tento počet je vyšší než 72 registrovaných voličů ve zvláštním seznamu na ambasádě. To je způsobeno tím, že na ambasádě volili též čeští občané (turisté a lidé na pracovním pobytu, často mladí lidé), kteří si volební lístek dovezli z Česka.

Závěr

Účast ve volbách na ambasádě v Haagu byla menší než jsem očekával. To bylo způsobeno asi tím, že Češi, kteří sem emigrovali po roce 1948 už většinou nežijí a ti, kteří emigrovali po roce 1968, jsou již starší a nemají dostatečný přehled o české politice, aby mohli zodpovědně volit. Možná se ani necítí oprávněni vměšovat se do českých voleb. Vzdálenostními problémy – cestou do Haagu – to asi není. Nizozemsko je poměrně malé a hodně Čechů žije na západě země, v jejímž středu leží Haag.

Poděkování

Děkuji konzulovi Juraji Vargovi za podané informace a za to, že mi dovolil ve volební místnosti udělat pár fotografií.

Centrum Haagu

Bylo celkem pěkné počasí a tak jsem se po volbě prošel centrem Haagu a udělal pár fotografií. Několik z nich níže přikládám. V centru města se nachází stará i moderní architektura a někdy je jejich prolínání pěkné.

 Paleis Noordeinde, pracovní palác nizozemské královny Beatrix

 

Hofvijver (Dvorní rybník), v pozadí vládní budovy

 

 Vlevo Mauritshuis, uprostřed Věžička (Torentje)

Mauritshuis je velmi kvalitní obrazárna. Ve srovnání s Rijksmuseum v Amsterdamu je značně menší. Obsahuje však některé nejlepší a nejznámější obrazy Rembrandta, Vermeera a dalších mistrů.

V této tzv. Věžičce se nachází pracovna nizozemského premiéra. Zvenčí se to zdá být malé. Je to však asi postačující, hned vedle má premiér vlastní Ministerstvo všeobecných věcí (Ministerie van Algemene Zaken).

Další fotografie Haagu možná ukáži v jednom ze svých dalších článků.

 

Autor: Jaroslav Chudáček | pondělí 31.5.2010 8:03 | karma článku: 25,06 | přečteno: 2261x