Volba digitálního fotoaparátu

Někdy je těžké si vybrat pro sebe vhodný digitální fotoaparát. Jde především o kompromis mezi vhodnou velikostí, kvalitou snímků, jednoduchostí obsluhy a cenou.

Jednoduchý, malý a levný kompakt

Donedávna jsem fotil jednoduchým kompaktem značky Samsung, který se mi vešel do kapsy. V létě jsem jej dával bez jeho tašky i do kapsy kalhot a přežil to bez úhony.  Za slunečného počasí a pro focení zblízka mi zcela stačil, byť technická kvalita fotografií zdaleka nebyla ideální. Fotografie z něj jsou např. zde:

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v Haagu

Scheveningen v zimě

Bridge fotoaparát plus kamera

Fotografie v mém minulém blogu Listopad jsou pořízeny bridge fotoaparátem (bridge camera) Sony Cybershot s pevným objektivem, technické specifikace viz zde Sony Cyber-shot DSC-HX200V nebo v češtině zde Sony DSC-HX200V, kde je třeba dole kliknout na "parametry". Váha 531 g, rozměry 122 x 87 x 93 mm, cena +- € 400 (bez paměti a tašky).

Oproti mému dřívějšímu jednoduchému kompaktu má např. velký optický zoom 30 x a dobrý stabilizátor, viz tuto fotku

Tento fotoaparát je můj současný kompromis mezi jednoduchých kompaktem, který se mi vešel do kapsy, což jsem velmi miloval, a kterým jsem fotil dosud a rozměrným, mnohem dražším poloprofesionálním fotoaparátem (v ceně € 1.500 – 2.000, popř. více) s několika objektivy a vážícím několik kilogramů.

Sony fotoaparát mám na 30 dní na zkoušku a mohu jej vyměnit, např. za Canon PowerShot SX50 HS, jeho specifikace viz zde: Canon PowerShot SX50 HS. Ten má ještě větší zoom a srovnatelný senzor, který je možná jen o něco horší nebo lepší.

Kvalita senzoru a čipu

Obecný problém při koupi digitálních fotoaparátů vidím v tomto: Velikost, váha a cena jsou vždy každému jasné. Též světelnost objektivu, optický a digitální zoom.

U aparátů je též uváděn efektivní nebo maximální počet pixlů. Pixel je jednotka digitální rastrové grafiky. Představuje jeden svítící bod na monitoru. To, že senzor a čip fotoaparátu mají (dovedou zpracovat) hodně pixlů, však ještě negarantuje, že fotoaparát dělá dobré snímky. Kvalita fotografií je ovlivněna též kvalitou objektivu, kvalitou čipu a asi především velikostí a kvalitou senzoru fotoaparátu.

Kvalita senzoru (a ani čipu) však mi ani obecně jasné nejsou. Výrobci uvádějí typ a velikost senzoru. Velikost senzoru něco o jeho kvalitě napovídá, není však prý pro kvalitu snímků zcela určující. Prodejce v obchodě mi doporučil výše zmíněný Sony, byť má poměrně malý senzor typu "Exmor R™-CMOS-sensor" a velikosti 1/2,3 inch (7,76 mm). Tato velikost je dnes běžná u kompaktů. Tento typ Sony cenzoru by prý však díky jeho technice i při menším světle měl dělat dobré snímky. Nejsem si tím jist. Trochu jsem to testoval v koupelně bez světla, jen s trochu pootevřenými dveřmi, a nedopadlo to špatně. Divil jsem se, jak dobré snímky aparát skoro ve tmě a bez blesku udělal. Uvidím, jak bude fotit dále.

Pokud mi někdo může dát dobré rady nebo odkazy co se týče výběru fotoaparátu, uvítám je v diskusi pod článkem nebo mailem na adresu uvedenou v pravém sloupci mého blogu. Rád se poučím. Předem děkuji.

Dodatek 17.11.2012 12:27
Trochu jsem rozvedl část článku o kvalitě senzoru a čipu.

Dodatek 16. 12. 2012, 23:45

Rozhodnutí

Rozhodl jsem se pro výše zmíněný Sony DSC-HX200V fotoaparát a zatím jsem s ním celkem spokojen. Jediný nedostatek, který u něj (dosud) pociťuji, je jeho velikost, že se mi nevejde do kapsy. Proto si chci koupit ještě malý ale dobrý kompaktní fotoaparát. Ten s sebou budu (v kapse) brát na cesty a akce, kde kvalita focení pro mne není tak důležitá, jen pro případ, že budu chtít něco zachytit.

Poděkování

Děkuji Petru Zipovi Hájkovi, Miluši Ondrejátové a Michalu Kováčovi za jejich cenné rady, které mi maily poskytli, co se týče digitálních fotoaparátů a focení s nimi.

Autor: Jaroslav Chudáček | pátek 16.11.2012 23:26 | karma článku: 14,20 | přečteno: 1257x