Václav Klaus o ekologii v Haagu

21. dubna 2008 pronesl český prezident Václav Klaus v jednom knihkupectví v Haagu přednášku při příležitosti prezentace překladu své knihy „Modrá, nikoli zelená planeta“ do nizozemštiny.

Přednáška v OSN

Na přednášku Václava Klause v Haagu jsem se trochu připravil a poslechl si na YouTube jeho projev na téma ekologie v OSN v roce 2007. Tam říkal jen rozumné věci: že ochrana životního prostředí je důležitá, ale zásahy na jeho zachování mu nesmí víc škodit než prospívat. Také jeho ochrana nesmí bý přehnaně drahá, neboť se za tyto peníze dá udělat spousta jiných užitečných věcí, které nakonec prospějí i životnímu prostředí. Zelení a jim podobní přehánějí vliv lidstva na špatné životní prostředí a chovají se často nedemokraticky, umlčují jiné názory, do zpráv dávají jen to, co se jim hodí, atd.

Přednáška v Haagu

V Haagu však Klaus mluvil pro skupinu asi 100 lidí mnohem přehnaněji. Hned v úvodu srovnal ochránce životního prostředí a jejich chování s diktaturou v době komunismu, kterou on tolik trpěl. Popíral značný negativní vliv lidstva na přírodu a tomuto názoru se vysmíval. Možná v tom má dosti pravdu, choval se však arogantně.

První otázku po přednášce mu položil mně dobře známý holandsko-český jaderný fyzik. Řekl mu, že také léta trpěl komunismem, než republiku opustil. Vyjádřil však názor, že se mu srovnání diktatury komunismu s hnutím na ochranu životního prostředí zdá být značně přehnané. Klaus překroutil situaci a řekl mu, že by neměl mluvit o minulosti a srovnávat s ní, s čímž začal vlastně on sám. Typické chování arogantních lidí, kteří nechtějí diskutovat.
Třetí otázku jsem mu položil já a šel jsem hlouběji než ten výše zmíněný fyzik. Připustil jsem, že ochránci životního prostředí přehánějí. Důrazně jsem se ho zeptal, zda pochopil, proč došlo k diktatuře komunismu (to je kruciální otázka), zda to nebylo také tím, že jisté třídy v zaostalém Rusku (a i jinde) byly často značně vykořisťovány pro blahobyt malé skupiny, a proto tam došlo k revoluci. Upozornil jsem ho na to, že radikální ekologická hnutí vznikla mimo jiné proto, že např. Shell v Nigérii těžil naftu a při tom tam hrubě ničil životní prostředí. Klause uváděl v Haagu holandský liberální ex-politik Frits Bolkestein, který nejprve léta pracoval ve vysokých funkcích u Shellu, tak dobře věděl (a nejen on), co mám na mysli. Zdůraznil jsem, že nemám nic proti ekonomii a zisku, ale že mnoho podniků a jejich manažeři se zajímají jen o krátkodobý zisk za cenu ledasčeho. Klaus se nesnažil překrucovat má slova, ale řekl, že toto by bylo na delší diskusi, na kterou teď není čas. V tom měl zcela pravdu.
Dalších několik otázek odpověděl krátce či dlouze v závislosti na tom, jak moc se mu hodily do krámu.

Závěr

Můj závěr z prvního osobního setkání se současným českým prezidentem je, že Václav Klaus skutečně je arogantní sebestředný člověk, jak to o něm mnozí říkají. Není hloupý, rozumí podstatě ekonomie. Dle mne však dostatečně nechápe společenský vývoj z historického hlediska a příliš jednostranně se na věci dívá z hlediska podnikatelů a podniků. Říká, že mluví v zájmu svobody a demokracie. Nechápe však, že lidé musí mít také ohledy na jiné lidi a skupiny lidí. To jest používání svobody nesmí být výlučně sobecké a každý musí někdy dobrovolně omezit své vlastní zájmy. Pokud to neudělá, tak takového člověka společnost musí pomocí zákonů a pravidel omezit. Klaus tedy dle mne není rozumný liberál, ale přinejlepším liberál ad absurdum.
Jeho kritika některých ekologů a přehnaných ochránců životního prostředí je často oprávněná. Způsob, jak sám demagogicky tyto kritiky kritizuje, však rozumnému řešení problémů moc neprospívá. To je škoda.

Dodatek. 31.5.2010 v 13:20 jsem k článku přidal fotografii posluchačů.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jaroslav Chudáček | čtvrtek 24.9.2009 15:02 | karma článku: 22,95 | přečteno: 1767x