Telenovela brexit pokračuje

V noci na dnešek se představitelé EU v Bruselu dohodli, že se brexit odkládá do 31. října tohoto roku. 

Dle této dohody Spojené království může EU opustit i dříve, pokud schválí brexitovou dohodu. Též může svůj odchod zrušit. 

V UK tedy musí proběhnut volby do Evropského parlamentu. Následující citát Tuska mi připomíná výroky komunistů z dob RVHP o bratrské spolupráci. 

„Británie bude dál upřímně spolupracovat jako plnoprávný členský stát se všemi právy a jako blízký přítel a důvěryhodný spojenec,“ dodal Tusk.Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/tusk-mayova-brexit-eu-evropska-unie-odchod.A190411_020401_zahranicni_jadv

Politici mi poslední dobou často připadají jako komedianti a klauni. To je vidět na jejich chování i na jejich fotkách. Čtenáři, kteří zažili rok 1968, si jistě stále dobře pamatují, jak se pěkně dovedli objímat a líbat kovaný komunista RSDr. Alexander Dubček (který jen proto, že něco vágně sliboval, i když pak zradil, byl v Československu oblíben) a předseda nejvyššího sovětu SSSR Leonid Brežněv. Dokonce i na podzim roku 1968 po okupaci Československa vojsky Varšavského paktu se Dubček a Brežněv objali a líbali. Dubček při tom zamilovaně přivíral oči. 

Členové dolní komory britského parlamentu nedávno zamítli osm variant brexitu. Též již třikrát zamítli dohodu o brexitu, kterou s EU vyjednala Theresa Mayová. Nevím, co a jak by se mělo změnit, aby britský parlament schválil dohodu o brexitu, která by pro EU byla přijatelná.
Francouzského prezidenta Emmanuela Macrona rád nemám. Pracoval pro banky, pak byl členem francouzské socialistické strany, pak založil vlastní stranu Vpřed. Ačkoliv ve Francii pořádek a prosperita není, tak se Macron chová jako novodobý Napoleon, který by tentokrát především s Německem rád spoluvládl Evropě. Doufal jsem však, že jak několikrát naznačil, trapné prodlužování brexitu zamítne. Neudělal to. Na této fotce vidíme jeho fotku s Theresou Mayovou včera v Bruselu, kde k sobě tisknou své nosánky a zamilovaně přivírají oči.

Dodatek 9:50 - Závěry

Současná byrokratická EU, která se členským zemím míchá do věcí, které by měly zůstat v jejich kompetenci, se mi nelíbí. Mnoha Britům se proto také nelíbí. Mám však dojem, že Britové nejsou schopni pochopit a akceptovat, že když EU opustí, tak ztratí i některé výhody členství v EU.

Problém je též Irsko. Irská republika je členem a zůstává členem EU. Mnoha Britům se nelíbí, že když UK z EU vystoupí, pak se hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem stane hranicí mezi UK a EU, což bude mít pro Iry důsledky.

Osobně si myslím, že k brexitu možná ani nedojde.

Též si myslím, že UK se během několika desetiletí rozpadne, že Skotsko a Severní Irsko UK opustí. Kdysi mocné Britské impérium se rozpadá již sto let. V tomto století se jeho rozpad, a právem, dokončí. Doby, kdy Britové diktovali jiným velkým národům (například Indii a Číně) svou moc, skončily.

EU je mnohem větší a mocnější než UK. Nebude tedy dle přáni UK-áků skákat. Navíc UK-áci se nedovedou shodnout sami mezi sebou na tom, co vlastně chtějí.

Slovo UK-áci nemyslím nijak negativně. Jen se snažím vyjadřovat přesně. Severní Irové nežijí na ostrově Great Britain, tudíž striktně vzato nejsou Britové, i když se slovo Britové často tak používá, tj. včetně Severních Irů. Podobně se mi nelíbí, když se slovo Čech používá i pro Moravany a Slezany. Není to přesné a říká to něco o nevědomosti a nadutosti některých obyvatel Čech.

Související články

Zatmění Měsíce, rudý Měsíc a brexit 

Theresa Mayová přijela žebrat do Nizozemska

Teresa Mayová a brexit

Brexit nebo remain, jak to půjde dál? Zde jsem se asi mýlil. Ale kdoví, jak to dopadne. 

Autor: Jaroslav Chudáček | čtvrtek 11.4.2019 7:55 | karma článku: 20,92 | přečteno: 283x