Skotská zpěvačka Susan Boyle

V sobotu 11. dubna 2009 se Susan Boyle zúčastnila soutěže Britain Got Talent, měla obrovský úspěch a během dne se stala světově známou zpěvačkou. 

Susan tehdy bylo 47 let a byla jako zpěvačka zcela neznámá. Zazpívala bravurně píseň I Dreamed a Dream z muzikálu Les Misérables (Bídníci). 

Část publika se jí kvůli jejímu vzhledu a věku zpočátku smála. Susan navíc "drze" řekla, že se chce stát stejnou hvězdou jako slavná muzikálová zpěvačka Elaine Paige. 
(Poznámka: na videu Susan Boyle mluví velmi rychle skotskou angličtinou. Měl jsem rok skotského kolegu a ten mluvil ještě rychleji. Výborně však i v té rychlosti artikuloval, takže mu bylo dobře rozumět.)

Jakmile však začala zpívat, sál nejprve ztichl a pak v úžasu začal tleskat. Všichni tři členové poroty velmi kladně ohodnotili její vystoupení. Cituji z české wikipedie:
"Porotce Piers Morgan ji následně označil za největší překvapení všech tří sérií; druhý porotce, Simon Cowell, jí poté vyjednával nahrávací smlouvu se Sony BMG. Soutěžní vystoupení Boylové se na YouTube stalo videem s největším vzestupem sledovanosti (4,5 milionu zhlédnutí během 24 hodin), zhlédly jej na tomto serveru stejně jako na televizní stanici ITV1, celkem řádově již desítky milionů lidí." Česká Wikipedie je trochu pozadu, dnes to jsou již stovky miliónů lidí. 
Třetí z porotců, Amanda Holdenová, po vystoupení řekla (viz výše uvedené video): „Jsem tak dojatá, protože vím, že každý byl proti vám. Upřímně si myslím, že jsme všichni byli velmi cyničtí a myslím, že tohle bylo to největší probuzení vůbec." 

Na Susan Boyle se mi moc líbí, že po vystoupení a i v budoucnosti zůstala být svou. Nesnažila se a nesnaží se hrát si na něco, co není, a po kladném hodnocení poroty si s radostí zadupala. :-) 

Finále soutěže Britain Got Talent 2009 Susan Boyle nevyhrála. V semifinále zazpívala Memory z muzikálu Cats a postoupila dále. Ve finále však skončila o pouhých 4,7% druhá za taneční skupinou Diversity. 

Susan Boyle v příštích letech vystoupila s několika známými zpěváky a zpěvačkami. Zpívala a zúčastnila se soutěží v USA. V roce 2013 podnikla turné, kde zpívala pouze sólově. Stala se z ní světově známá celebrita, která dokázala překonat předsudky publika kvůli svému vzhledu a dokázala, že když člověk má talent, je odhodlán jít za svým cílem a má trochu štěstí, může i ve vyšším věku prorazit. 

Líbí se mi též to, že Susan Boyle prolomila současný trend hudebního byznysu, který se snaží produkovat vizuálně dokonale vypadající hvězdy a odklání se od podstaty toho, co hudba je (má být). 

Susan Boyle měla v dětství potíže se šikanou kvůli svému vzhledu a potíží s komunikací. Nakonec se ukázalo, že není hloupá, ale je nadprůměrně inteligentní a má Aspergerův syndrom. Měla a stále má například potíže s iracionálnímy strachy a s komunikací s lidmi. Viz video Susan Boyle - There is Something About Susan 2013.

Poznámka: Aspergerův syndrom je velmi široký pojem, měl jej asi i Newton a Einstein, má jej prý i Bill Gates. Takovýto "slabý" Aspergerův syndrom však má dosti lidí pracujících v exaktních a technických oborech. V Nizozemsku v Eindhovenu a jeho okolí, kde je spousta velmi dobrých IT firem, se to prý hemží Aspergery.

Susan Boyle prodala již více než 19 miliónů alb. Video na YouTube, které jsem výše uvedl, má k dnešku již přes 238 miliónů shlédnutí. Susan Boyle se stala dolarovou multimilionářkou. Nadále však žije poměrně skromně. Prohlásila, že své peníze si obhospodařuje z velké části sama, že toto ženy dovedou nejlépe. :-) Dle mne je sympatická a chytrá žena. 

Zdroje a související články a videa

Susan Boyle, Wikipedie českySusan Boyle, Wikipedie anglicky  značně obsáhlejší text než v české wikipedii
Susan Boyle 11.4.2009 s českými titulky - stejné video, jako to, které jsem vložil výše, v horší kvalitě, ale s českými titulky. Vhodné pro ty, kteří neumí dostatečně dobře anglicky. 
Duet Susan Boyle a Elaine Paige 13. prosince 2009 Susan Boyle - There is Something About Susan 2013 - Velmi zajímavé video. Susan Boyle měla štěstí, že se jí ujali schopní odborníci (například psychiatr a hudební manager) a pomohli jí. 

Fotografie perexu: Susan Boyle v listopadu 2009, převzato z anglické wikipedie, autor: Deborah Wilbanks, CC BY-SA 3.0

Autor: Jaroslav Chudáček | neděle 4.8.2019 12:20 | karma článku: 35,81 | přečteno: 3764x

Další články autora

Jaroslav Chudáček

Oslava Silvestra v Nizozemsku

Ačkoliv dnes dosti fouká vítr, přesto Nizozemci odpalují petardy (naštěstí v ne tak velkém množství) a vypalují světlice.

31.12.2023 v 23:20 | Karma: 21,07 | Přečteno: 528x | Diskuse | Společnost

Jaroslav Chudáček

Reakce na článek blogera Zieglera "Komunisté změnili Čechy v nemyslící pasivní stádo".

Nechci nijak popírat špatný vliv komunistů na myšlení Čechů a Moravanů. Těch špatných vlivů tady však bylo více:

27.11.2023 v 17:04 | Karma: 28,50 | Přečteno: 1256x | Diskuse | Politika

Jaroslav Chudáček

Geert Wilders a jeho PVV vyhráli předčasné volby v Nizozemsku

Geert Wilders a jeho PVV překvapivě vyhráli předčasné volby v Nizozemsku. Jak k tomu došlo a jak bude probíhat formace nové vlády? Stane se Wilders předsedou nové vlády?

23.11.2023 v 21:35 | Karma: 23,92 | Přečteno: 673x | Diskuse | Politika

Jaroslav Chudáček

Nutella je stále levnější

Nutella, stejně jako většina potravin, zdražuje. Lidé sledují ceny tohoto produktu v různých baleních, v různých zemích a různých obchodech. Bohužel málokdo však ví, že z jistého úhlu pohledu cena Nutelly klesá.

20.11.2023 v 18:48 | Karma: 23,91 | Přečteno: 663x | Diskuse | Společnost

Jaroslav Chudáček

Mužský a ženský tenis

Včera se ve Wimbledonu konalo finále ženské dvouhry. Velmi pěkné utkání vyhrála Češka Markéta Vondroušová, která porazila světovou šestku Tunisanku Uns Džábirovou dvakrát 6:4. Bylo to napínavé utkání.

16.7.2023 v 20:57 | Karma: 23,67 | Přečteno: 725x | Diskuse | Sport

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

11. června 2025

Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...

Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali

8. června 2025  17:40,  aktualizováno  18:49

Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Na Rakovnicku boural známý podnikatel a miliardář. Řidič druhého auta zemřel

6. června 2025  16:50,  aktualizováno  17:10

Při tragické nehodě ve středu 4. června u Nového Strašecí na Rakovnicku se těžce zranil jeden z...

Trefili jsme Rusům základnu s letouny, které jim ještě zbyly, hlásí Ukrajinci

6. června 2025  10:46

Sledujeme online Ukrajinská armáda oznámila, že zasáhla vojenská letiště v ruském Engelsu a Ďagilevu a sklad...

Izrael oznámil útok na Írán. Po explozích v Teheránu čeká odvetné údery

13. června 2025  2:28

Izrael provedl preventivní útok v Íránu, oznámil podle serveru The Times of Israel (ToI) izraelský...

Anarchie. Ne, pokojný protest. Dění v Los Angeles ničí rozpolcené demokraty

13. června 2025

Premium Rozsáhlé protesty v Los Angeles, které jsou doprovázené násilnostmi, rozdělují americkou...

S pistolí na pytláky, agresivita roste. Porybní mají strach, na obranu se ozbrojují

13. června 2025

Premium Vypadají jako běžní rybáři. Klidně sedí u vody, v rukou pruty, vedle sebe kýbl s návnadou. Jenže...

Zákaz energetických nápojů bude nevymahatelný, připravují se na spory nápojáři

13. června 2025

Poslanci, kteří navrhují schválení zákazu prodeje energetických nápojů dětem do 16 let, nezvládli...

  • Počet článků 264
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1138x
Matematik, logik a informatik. Vystudoval na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy university v Praze (RNDr. a CSc.). Od roku 1977 žije v Nizozemsku. Zde pracoval ve výzkumu, jako docent informatiky na univerzitě a v softwarovém průmyslu.
Agnostik. Levicový liberál - liberál se sociálním cítěním v původním slova smyslu, tj. ne neomarxista, kam bohužel mnozí levicoví liberálové v posledních letech sklouzli.
Má rád hudbu, literaturu, filosofii, historii, vědu a sport. Mluví šesti jazyky a rád cestoval. Rád čte i píše.
Od listopadu 2012 starobní důchodce, který si - přiměřeně svému věku :-) - užívá života a dělá věci, na které dříve neměl dostatek času.
 



 

Pokud chcete vidět seznam rubrik a další informace, tak níže klikněte na "+ více".
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.