Scheveningen v zimě

První známý historický záznam o Scheveningenu je z roku 1357 (zdroj: verze Wikipedie v nizozemštině, verze v angličtině uvádí rok 1280). 

X+Scheveningenské molo

Scheveningen existoval jistě již před tímto rokem, přesná doba vzniku však není známa. Na základě koncovky „-ingen“ se odhaduje, že vznikl v 10. nebo 11. století, stejně jako jiná nizozemská města a vesnice s touto koncovku.

Scheveningen již po staletí spadá pod správu Haagu. Přesto si udržel svůj osobitý charakter.

Rybářská vesnice

Po staletí byl Scheveningen hlavně rybářská vesnice. Neměl ani přístav. Malé rybářské lodě s plochým dnem prostě zapluly na mělčinu a pak byly vytaženy na pláž. Scheveningen postihla řada velkých vichřic. Např. v roce 1470 silná vichřice zničila kostel a polovinu domů ve Scheveningenu. Po vichřici v roce 1894 se obyvatelé vesnice rozhodli postavit přístav, který byl otevřen v roce 1903. Ten chrání kotvící lodě před vlnobitím v době bouří a vichřic a umožňuje používat modernější lodě. Vybudované hráze chrání před vlnobitím vesnici.

Přímořské lázně

Koncem 19. století si rybářská vesnice Scheveningen žila dál svým v podstatě poklidným životem, ale na sever od ní u moře vznikla nová část Scheveningenu s luxusními a též jednoduššími hotely pro návštěvníky Severního moře. Největší a nejznámější je Kurhaus, postavený ve stylu italské renesance a otevřený v roce 1886.

Přímořské letovisko

Od šedesátých let 20. století mnoho Nizozemců jezdí na delší letní pobytové dovolené k moři raději do teplých krajin. Přímořské lázně Scheveningen však nadále slouží jako letovisko, které je od velikonoc do října hojně navštěvováno tuzemskými i zahraničními turisty.

Vedle Kurhausu je další dominantou letoviska Scheveningen molo (pier). Původní verze mola byla postavena v roce 1901. Za války bylo molo zničeno Němci. Přestavba po válce byla dokončena v roce 1961. Současná verze mola má dvě podlaží s promenádami pro chodce. Dolní krytá promenáda je zasklená a jsou v ní obchody se suvenýry a kavárna. Horní promenáda je zcela otevřená. Molo je zakončeno nalevo velkou restaurací a napravo také restaurací, nad níž je 60 metrů vysoká věž. Z této věže je za jasného počasí krásný rozhled až na Hoek van Holland na jihu, kde vplouvají lodě do Rotterdamu a vyplouvají z Rotterdamu, až po letoviska Katwijk, Noordwijk a Zandvoort na severní straně. Věž skýtá též pohled na písečné pláže, duny, Haag a trochu do vnitrozemí rovinatého Holandska.

Letovisko Scheveningen, stejně jako skoro celé pobřeží Severního moře v Nizozemsku, má poměrně širokou písečnou pláž. V letovisku Scheveningen je přímo nad pláží „bulvár“, na němž je spousta kaváren a restaurací. Od velikonoc do září jsou přímo pod bulvárem na pláži ještě dočasné restaurace s terasami.

Letovisko Scheveningen v zimě za slunečného počasí

V neděli 9. ledna 2011 bylo krásné slunečné počasí. Takové počasí tu na podzim ani v zimě nebývá často. Využil jsem toho, zajel do Scheveningenu a udělal několik fotek, některé z nich níže přikládám. Ve výběru jsem se soustředil na Kurhaus, molo, bulvár, pláž a moře. Takže přesný název článku by měl být: „Nejznámější místa letoviska Scheveningenu za pěkného slunečného zimnního počasí bez sněhu a ledu“. Scheveningen má i jiné části a jistě mi věříte, že za jiného počasí, např. vichřice, vypadá úplně jinak. I pak je krásný, ale jinak.

Počasí

Bylo slunečno, vzduch 15 stupňů Celsia, voda 4 stupně Celsia a foukal slabý a večer sílící jihozápadní vítr. Přiložené fotky jsou vzaty odpoledne mezi 15:00 a 16:36, kdy – jak je na fotografiích dobře vidět - slunce už bylo poměrně nízko.

Vlastní fotoblog

Hlavní vchod do Kurhausu. Přímo před Kurhausem stálo malé kluziště, na němž se prohánělo několik dětí a dospělých.

 

V krásné velké hale Kurhausu se nachází restaurace. Hala byla po vánocích jen slabě osvětlena a vyzdobena jedním velkým a několika malými vánočními stromy. Ačkoliv je Kurhaus postaven v jiném stylu než Obecní dům v Praze, tak mi jej – hlavně uvnitř - připomíná. Obecní dům je v secesním stylu s novorenesančními prvky, zatímco Kurhaus je vpodstatě zcela v novorenesančním stylu.

Kavárna Kurhausu má pěkný výhled na moře a molo. Dáma, která z kavárny právě vycházela, mi sama od sebe ochotně zapózovala a pak dala svolení umístit fotografii na blog.

Pohled z kavárny Kurhausu na scheveningenské molo.

Ještě jednou skoro stejná fotka, tentokrát vzata z terasy Kurhausu.

Hlavní vchod Kurhausu zleva.

Když jsem sestupoval z hráze k moři, tak na lucerně právě přistál racek. Chvíli jsem počkal a cvičně cvakal, než racek zaujal nejfotogeničtější pózu, a pak jsem stiskl spoušť.

Fotografie Kurhausu ze schodů hráze k moři a z bulváru.

Stejně jako písečná pláž v celém Nizozemsku jen zvolna klesá, tak též pomalu klesá u pobřeží dno moře. To je výhodné pro koupání se s dětmi. Problém je však nízká teplota moře, což dětem sice zpravidla nevadí, ale dospělým často ano. Maximální teplota vody je v srpnu, a to zhruba 17 stupňů Celsia. Někdy při výjimečně teplém létě dosáhne v srpnu 20 stupňů Celsia. Čistota vody není nejlepší, o průzračnosti se vůbec nedá mluvit. To je způsobeno pískem, chemikáliemi atd.

V pozadí následující fotky je loď možná plující do nebo z Rotterdamu. Pravděpodobně to je však loď, která v Rotterdamu již vyložila svůj náklad a zde čeká, až bude moci v Rotterdamu znovu naložit, aniž by v Rotterdamském přístavu musela platit drahé parkovné. Nic proti tomu. Problémem však někdy je, že na lodi během čekání dělají údržbu, vyčistí nákladní plochu např. parafínem a pak nečistotu přes zákaz vypouštějí do moře. Pokud loď blízko nizozemského pobřeží vypustí oleje do moře, což se také někdy stává, tak se to většinou na pláži rychle projeví, policie loď zjistí a její vlastník pak musí platit vysokou pokutu a náhradu škod. Takovéto velké kalamity se tudíž naštěstí nestávají často.

Zítra umístím na blog pokračování tohoto článku s fotografiemi z pláže, z mola a západu slunce.

Autor: Jaroslav Chudáček | pondělí 17.1.2011 12:45 | karma článku: 22,53 | přečteno: 2408x