Prezident Miloš Zeman a národ český

Média jsou plná kritiky chování prezidenta Miloše Zemana. Novináři, blogeři a diskutéři jeho chování přímo nebo náznakem často odsuzují. Podobně to asi je v mnoha českých hospodách. Jak tuto situaci vyřešit?

Kritika prezidenta Miloše Zemana

Jako příklad uvádím článek Kolikrát za hodinu dokáže prezident Zeman urazit jednoho novináře?, který na svém blogu umístila Hana Rebeka Šiander. Její článek má vysokou karmu a tak se můžeme domnívat, že mnoho čtenářů s článkem souhlasí.

Autorka v něm mimo jiné píše, že prezident Zeman více než desetkrát v jednom rozhovoru urazil Václava Moravce a dodává (cituji):

Začala jsem však přemýšlet nad tím, co si z jeho chování vezmou diváci. Co si odnesou děti, studenti, mladí lidé či dospělí? Že urážet druhého z pozice nejvyšší autority v zemi je normální? Když to může dělat prezident, proč bych to nedělal já? Nebo něco horšího?

V jiných článcích na internetu (názory diskutérů jsou často ještě ostřejší) se píše nebo alespoň naznačuje, že Miloš Zeman se chová špatně, že je ožrala, křupan, (trochu) hulvát atd. Není tedy dobrý vzor národu. Navíc, že je pomstichtivý, zneužívá neúplnosti ústavy a zákonů a touží po téměř absolutní moci.

Prezident a národ se vzájemně ovlivňují

Kritika Miloše Zemana asi je do jisté (poměrně velké) míry oprávněná. Prezident Miloš Zeman v mnoha směrech není dobrý vzor národu. Není to však spíše naopak, jaký je národ, takové politiky a představitele si zvolil? Až bude národ lepší, méně pít alkohol, čestnější, inteligentnější, zodpovědnější, méně náchylný ke korupcím, ochotný se zapojit aktivně do politiky, pak bude mít i lepší politiky a též politiky, kteří budou dobrým vzorem národu. Vím, že ne všichni občané Zemana volili. Myslím si však, že druhý umístěný kandidát (Karel Schwarzenberg) a třetí (Jan Fischer) by nebyli o moc vhodnější prezidenti, byť každý z nich z jiných důvodů.

Řešením je aktivní a trpělivá účast (mnoha) občanů v politice

V článku Koho volit jsem napsal, že jedinou cestou k lepší politice v České republice je vybudovat odspodu nové dobré strany, složené z čestných, poctivých a dostatečně politicky chytrých lidí. Někteří takoví by se měli obětovat a jít do aktivní politiky. Ostatní jim pak musí naslouchat a dle vlastního uvážení je volit.
Možná ani není třeba zakládat nové strany, ale stačilo by některé ze současných stran zlepšit a postarat se o to, aby při volbách získaly více hlasů.

Toto je důležité především pro příští parlamentní volby, volby do senátu a jiných zastupitelských ůřadů.

Přímá volba prezidenta

Myslím si, že přímá volba prezidenta je dobrá věc, i když napoprvé se moc nepovedla. Pozitivum je jistě to, že občané se do volby mohli přímo zapojit a o kandidátech diskutovali . To zvětšilo zájem občanů o politiku a snad se časem vytříbí, jak a s kým by se v politice mělo dále jít.

Je zapotřebí, aby do příštích prezidentských voleb se přihásili dobří všeobecně známí kandidáti. To asi nebude tak snadné, takových lidí ještě není moc. Mělo by však být možné pár takových kandidátů nalézt a ti by se měli obětovat a kandidovat. Vlastně stačí, aby alespoň jeden kandidát byl kvalitní a národu známý a tedy zvolitelný.

Stejně tak je důležité, aby se přesněji v ústavě, zákonech či já vím kde, stanovilo, jaké pravomoci má přímo volený prezident. To proto, aby pak nebyly dohady, zda něco smí nebo nesmí, jako např. zda může na dlouho jmenovat vládu bez podpory parlamentu. Domnívám se, že současná situace českého prezidenta lavíruje někde mezi čistě reprezentativní funkcí, jako je to např. v Německu, a více mocenskou funkcí (funkcí výkonné moci), jako je to např. ve Francii a Spojených státech amerických. Je to určitě více reprezentativní než mocenská funkce. Hranice však není jasně dána a to prezident Miloš Zeman asi chce využívat až zneužívat.

Poznámka na závěr

Tento můj článek není osobně mířen proti prezidentu Zemanovi. Obecně se mi nelíbí, že Češi, Moravané a Slezané si často na politiky a politiku jen stěžují, místo aby sami zodpovědně a trpělivě pracovali na zlepšení politické situace v České republice. Napsal jsem jej, abych čtenáře upozornil na to, že jen vlastní zodpovědnou politickou prací mohou politickou situaci v České republice zlepšit. Někteří to jistě vědí a do politiky se snaží zapojit.

Autor: Jaroslav Chudáček | neděle 3.11.2013 14:52 | karma článku: 25,31 | přečteno: 2072x