Přednáška Michaela Atiyaha o jeho důkazu Riemannovy hypotézy

Dnes 24. září 2018 Sir Michael Atiyah na Heidelberg Laurerat Forum (HLF) prezentoval svůj (zatím nezkontrolovaný a nepotvrzený důkaz) Riemannovy hypotézy. 

Vkládám zde video z youtube kanálu HLF.
 

Předpokládám, že během několika týdnů matematici jeho důkaz zkontrolují, potvrdí nebo vyvrátí. Pak k tomuto článku přidám dodatek, jak to dopadlo. Případně o tom napíši nový článek. 
Pro ty z vás, kteří by si přednášku rádi poslechli a nejsou příliš odborníci v tomto oboru, doporučuji si nejprve pustit následující 17 minutové video:
Riemann Hypothesis - NumberphileTento článek je pokračováním mého předchozího článku.
Dodatek 24.9.18 15:30
Právě jsem si přednášku doposlechl. Přednáška mě dosti zklamala. Sir Michal nejprve 35 minut mluvil velmi zeširoka (celkem jen plkal, bonmotoval), byť k věci, a v následujících 15 minutách velmi zhruba nastínil jeho důkaz původní verze Riemannovy hypotézy. V každém případě ještě hodně práce zbývá.
Nedokázal známá zobecnění Riemannovy hypotézy. Zda tato zobecnění jsou dokazatelná, neplatná anebo nerozhodnutelná se ještě musí ukázat.
Jeho důkaz je důkaz sporem. Přednášející zmiňuje, že pokud někomu vadí, že důkaz je důkaz sporem, tak ještě nemá důkaz. (Tuto jeho poznámku nechápu. Důkazy sporem jsou běžně v matematice akceptovány. Nejsou to však konstruktivní důkazy, ty jsou užitečnější pro další využití.) Sir Michael míní, že má nárok na 1 000 000 USD vypsané odměny za vyřešení jednoho z milénium problémů. 

Zmínil, že o tom nabídl články k publikaci. Jeden článek by měl vyjít, některé vědecké žurnály je však odmítly, prý kvůli jeho věku. Přítomnému diskutérovi slíbil, že mu dá psanou verzi důkazu.

Přednášející poznamenal, že svět trpí tím, že staří lidé jsou diskriminováni. On je diskriminován kvůli svému věku a vědecké žurnály mu proto nechtějí články publikovat.

Teď nevím, co si o tom všem mám myslet. Nechám si to projít hlavou, něco si o tom časem ještě přečtu (jistě o tom vyjde na internetu hodně článků a videí) a pak v tomto mém článku něco napíši (přidám dodatek). Nebo o tom napíši nový článek. 
Dodatek 24.9.18 17:00
Heidelberg Laurerat Forum už vydala video této přednášky i na svých webových stránkách, zde

Přednášejícímu je chvílemi těžko rozumět.  Zde si můžete přepínat mezi záběry na přednášejícího a na promítané diáky (a zpět) pomocí ikonky vpravo ("swap media elements"), což usnadňuje porozumění přednášky. 
Dodatek 24.9.18 20:16

Přednášku jsem si pustil znovu zde

a nastavil si ji tak, že jsem se díval na diáky (slides) a přitom poslouchal, co Sir Michael říká. Díky tomu jsem přednášce teď mnohem lépe rozuměl a změnil jsem na ní názor. Nejsem odborník na teorii čísel, abych to mohl s jistotou posoudit, ale nabyl jsem dojmu, že by jeho důkaz mohl být správný. Vše vlastně řeší ta záhadná Todd funkce, kterou jsem neznal. Prý přišla z fyziky, ale zatím jsem o ní nic mimo jeho přednášku nevygoogloval. 

Zdroje a odkazy na další studium

- New Scientist.com: Famed mathematician claims proof of 160-years-old Riemann Hypothesis 
- Technet.cz:  Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik- Heidelberg-laureate-forum.org 
- Wikipedie: Riemannova hypotéza 
- ClayMath.org: Riemann's 1859 Manuscript - YouTube: Riemann Hypothesis - Numberphile 
… Vynikající populárně-vědecké video, ve kterém je během 17 minut vysvětleno, co je Riemannova zeta funkce, Riemannova hypotéza a proč je tato hypotéza v matematice důležitá. Jako takové musí pochopitelně některé složité záležitosti zjednodušovat a rychle bez důkazů prezentovat výsledky. Ve videu je to však uděláno perfektně.
- Keith Devlin, The Millennium Problems, The Seven Greatest Unsolved Problems of Our Time, Basic Books, 2002, 237 pages  
… Vynikající kniha. Je srozumitelně napsaná a každý matematik by měl být schopen si ji přečíst. Nejtěžší a nejdelší je právě kapitola o Riemannově hypotéze.

Autor: Jaroslav Chudáček | pondělí 24.9.2018 14:13 | karma článku: 24,85 | přečteno: 1647x