Devadesátiletý matematik tvrdí, že našel důkaz Riemannovy hypotézy

Dnes 21. září 2018 časopis New Scientist publikoval článek, že devadesátiletý britský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel "jednoduchý" důkaz Riemannovy hypotézy.

Riemannova hypotéza je jeden z nejdůležitějších otevřených problémů současné matematiky. V roce 1859 ji postuloval německý matematik Bernhard Riemann. Pro laika ani pro matematika nepracujícím v tomto oboru (teorie funkcí v komplexní rovině a teorie čísel) není snadné pochopit, co vlastně Riemannova hypotéza tvrdí.
Riemannova hypotéza tvrdí, že všechny netriviální body Riemannovy zeta funkce mají reálnou část rovny 1/2. Pro jednoduchost zde však ponechávám stranou, co Riemannova zeta funkce je. Zájemci si definici Riemannovy zeta funkce mohou přečíst zde

Důležité je, že dokázáním Riemannovy hypotézy by bylo vyřešeno velké množství hlubokých problémů z různých částí matematiky, především teorie čísel. Proto je Riemannova hypotéza tak důležitá. 
Dnes 21. září 2018 časopis New Scientist publikoval článek, že devadesátiletý britský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel "jednoduchý" důkaz Riemannovy hypotézy. Příští pondělí jej bude prezentovat v Heidelbergu v Německu na The Heidelberg's Laureate Forum. Jeho přednáška začíná v pondělí 24. září v 9:45.
Michael Atiyah je významný matematik. Je držitelem jak Fields Medal tak Abelovy ceny (ceny v matematice obdobné Nobelově ceně ve fyzice). 
Předpokládám, že Michael Atiyah již alespoň s jedním matematikem svůj důkaz Riemannovy hypotézy probral. Takže v něm asi žádná hrubá triviální chyba není. Po jeho pondělní přednášce a prezentaci by měli matematici být schopni během několika týdnů jeho, dle jeho slov "jednoduchý" důkaz, pokud je v pořádku, zkontrolovat. Též je možné, že v důkazu je přece jen chyba anebo nějaký krok, který se nepodaří objasnit a odůvodnit. Uvidíme. :-) 

Zdroje a odkazy na další studium

- New Scientist.com: Famed mathematician claims proof of 160-years-old Riemann Hypothesis 
- Technet.cz:  Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik- Heidelberg-laureate-forum.org 
- Wikipedie: Riemannova hypotéza 
- ClayMath.org: Riemann's 1859 Manuscript - YouTube: Riemann Hypothesis - Numberphile 
… Vynikající populárně-vědecké video, ve kterém je během 17 minut vysvětleno, co je Riemannova zeta funkce, Riemannova hypotéza a proč je tato hypotéza v matematice důležitá. Jako takové musí pochopitelně některé složité záležitosti zjednodušovat a rychle bez důkazů prezentovat výsledky. Ve videu je to však uděláno perfektně.
- Keith Devlin, The Millennium Problems, The Seven Greatest Unsolved Problems of Our Time, Basic Books, 2002, 237 pages  
… Vynikající kniha. Je srozumitelně napsaná a každý matematik by měl být schopen si ji přečíst. Nejtěžší a nejdelší je právě kapitola o Riemannově hypotéze.
Dodatek 24.9.2018 18:55
O přednášce Michaela Atiyaha jsem dnes napsal nový článek, viz Přednáška Sira Michaela Atiyaha o jeho důkazu Riemannovy hypotézy.

Autor: Jaroslav Chudáček | pátek 21.9.2018 22:25 | karma článku: 26,25 | přečteno: 1473x