Devadesátiletý matematik tvrdí, že našel důkaz Riemannovy hypotézy

Dnes 21. září 2018 časopis New Scientist publikoval článek, že devadesátiletý britský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel "jednoduchý" důkaz Riemannovy hypotézy.

Riemannova hypotéza je jeden z nejdůležitějších otevřených problémů současné matematiky. V roce 1859 ji postuloval německý matematik Bernhard Riemann. Pro laika ani pro matematika nepracujícím v tomto oboru (teorie funkcí v komplexní rovině a teorie čísel) není snadné pochopit, co vlastně Riemannova hypotéza tvrdí.
Riemannova hypotéza tvrdí, že všechny netriviální body Riemannovy zeta funkce mají reálnou část rovny 1/2. Pro jednoduchost zde však ponechávám stranou, co Riemannova zeta funkce je. Zájemci si definici Riemannovy zeta funkce mohou přečíst zde

Důležité je, že dokázáním Riemannovy hypotézy by bylo vyřešeno velké množství hlubokých problémů z různých částí matematiky, především teorie čísel. Proto je Riemannova hypotéza tak důležitá. 
Dnes 21. září 2018 časopis New Scientist publikoval článek, že devadesátiletý britský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel "jednoduchý" důkaz Riemannovy hypotézy. Příští pondělí jej bude prezentovat v Heidelbergu v Německu na The Heidelberg's Laureate Forum. Jeho přednáška začíná v pondělí 24. září v 9:45.
Michael Atiyah je významný matematik. Je držitelem jak Fields Medal tak Abelovy ceny (ceny v matematice obdobné Nobelově ceně ve fyzice). 
Předpokládám, že Michael Atiyah již alespoň s jedním matematikem svůj důkaz Riemannovy hypotézy probral. Takže v něm asi žádná hrubá triviální chyba není. Po jeho pondělní přednášce a prezentaci by měli matematici být schopni během několika týdnů jeho, dle jeho slov "jednoduchý" důkaz, pokud je v pořádku, zkontrolovat. Též je možné, že v důkazu je přece jen chyba anebo nějaký krok, který se nepodaří objasnit a odůvodnit. Uvidíme. :-) 

Zdroje a odkazy na další studium

- New Scientist.com: Famed mathematician claims proof of 160-years-old Riemann Hypothesis 
- Technet.cz:  Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik- Heidelberg-laureate-forum.org 
- Wikipedie: Riemannova hypotéza 
- ClayMath.org: Riemann's 1859 Manuscript - YouTube: Riemann Hypothesis - Numberphile 
… Vynikající populárně-vědecké video, ve kterém je během 17 minut vysvětleno, co je Riemannova zeta funkce, Riemannova hypotéza a proč je tato hypotéza v matematice důležitá. Jako takové musí pochopitelně některé složité záležitosti zjednodušovat a rychle bez důkazů prezentovat výsledky. Ve videu je to však uděláno perfektně.
- Keith Devlin, The Millennium Problems, The Seven Greatest Unsolved Problems of Our Time, Basic Books, 2002, 237 pages  
… Vynikající kniha. Je srozumitelně napsaná a každý matematik by měl být schopen si ji přečíst. Nejtěžší a nejdelší je právě kapitola o Riemannově hypotéze.
Dodatek 24.9.2018 18:55
O přednášce Michaela Atiyaha jsem dnes napsal nový článek, viz Přednáška Sira Michaela Atiyaha o jeho důkazu Riemannovy hypotézy.

Autor: Jaroslav Chudáček | pátek 21.9.2018 22:25 | karma článku: 26,25 | přečteno: 1479x

Další články autora

Jaroslav Chudáček

Oslava Silvestra v Nizozemsku

Ačkoliv dnes dosti fouká vítr, přesto Nizozemci odpalují petardy (naštěstí v ne tak velkém množství) a vypalují světlice.

31.12.2023 v 23:20 | Karma: 21,07 | Přečteno: 535x | Diskuse | Společnost

Jaroslav Chudáček

Reakce na článek blogera Zieglera "Komunisté změnili Čechy v nemyslící pasivní stádo".

Nechci nijak popírat špatný vliv komunistů na myšlení Čechů a Moravanů. Těch špatných vlivů tady však bylo více:

27.11.2023 v 17:04 | Karma: 28,60 | Přečteno: 1264x | Diskuse | Politika

Jaroslav Chudáček

Geert Wilders a jeho PVV vyhráli předčasné volby v Nizozemsku

Geert Wilders a jeho PVV překvapivě vyhráli předčasné volby v Nizozemsku. Jak k tomu došlo a jak bude probíhat formace nové vlády? Stane se Wilders předsedou nové vlády?

23.11.2023 v 21:35 | Karma: 24,07 | Přečteno: 675x | Diskuse | Politika

Jaroslav Chudáček

Nutella je stále levnější

Nutella, stejně jako většina potravin, zdražuje. Lidé sledují ceny tohoto produktu v různých baleních, v různých zemích a různých obchodech. Bohužel málokdo však ví, že z jistého úhlu pohledu cena Nutelly klesá.

20.11.2023 v 18:48 | Karma: 23,91 | Přečteno: 668x | Diskuse | Společnost

Jaroslav Chudáček

Mužský a ženský tenis

Včera se ve Wimbledonu konalo finále ženské dvouhry. Velmi pěkné utkání vyhrála Češka Markéta Vondroušová, která porazila světovou šestku Tunisanku Uns Džábirovou dvakrát 6:4. Bylo to napínavé utkání.

16.7.2023 v 20:57 | Karma: 23,67 | Přečteno: 731x | Diskuse | Sport

Nejčtenější

Galerie: Tramvaje ze Škody míří do Itálie i Německa. Takhle vypadají české vozy pro Evropu

Tramvaje ForCity Smart Bonn pro SWB jsou moderní obousměrné tříčlánkové a 100%...
4. března 2026  6:47

Většina Čechů zná tramvaje Škoda především z pražských ulic nebo z dalších krajských měst. Jen...

O solitérech v Praze. Některé stavby jsou jako pěst na oko. Třeba panelák v Braníku

Solitér v Branické ulici
1. března 2026

Kdo viděl film Tam na konečné z roku 1957, pravděpodobně ho zaujalo nejen zpracování v duchu...

Záhadné schody v Kunratickém lese mají vysvětlení. Sloužily při šlechtických honech

Zaniklé schody v Krčáku
3. března 2026

V srdci Kunratického lesa chátrají podivuhodné schody, které vedou „odnikud nikam“. Před bezmála...

Provoz metra na části linky C přerušen. Na Hlavním nádraží zemřel člověk pod soupravou

Stanice metra Pražského povstání
2. března 2026  11:02

Provoz metra na lince C je v pondělí dopoledne přerušen mezi stanicemi Florenc a Pražského...

Kam v březnu v Praze zdarma? 7 tipů od poslechovky po pochod ve Stromovce

Okolí holešovického Výstaviště a Stromovky změní podobu. (23. listopadu 2024)
28. února 2026  18:35

Vybrali jsme sedm pražských akcí zdarma – koncerty, festival, výstavy i přednášky, které můžete...

Lezce ve štolách na Kutnohorsku zradily svítilny, zachránili je hasiči

ilustrační snímek
7. března 2026  20:31,  aktualizováno  20:31

Hasiči dnes ve Vlastějovicích na Kutnohorsku zachraňovali čtyři lezce, kteří se dostali do problémů...

Blanenská galerie vystavuje tvorbu výtvarnic, které překročily osmdesátku

ilustrační snímek
7. března 2026  17:58,  aktualizováno  17:58

Tvorbu výtvarnic, které překročily osmdesátku, představuje ode dneška Galerie města Blanska....

Policisté našli 57letou ženu z Kolína, kterou pohřešovala její dcera

ilustrační snímek
7. března 2026  16:51,  aktualizováno  16:51

Policisté vypátrali sedmapadesátiletou ženu z Kolína, kterou pohřešovala její dcera. Naposledy ji...

Na Sněžce zavlály tibetské vlajky, akce přilákala desítky lidí

ilustrační snímek
7. března 2026  16:17,  aktualizováno  16:17

Dnešní akce Tibetská vlajka na střeše republiky se zúčastnily desítky lidí. Výstup s tibetskou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 264
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1140x
Matematik, logik a informatik. Vystudoval na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy university v Praze (RNDr. a CSc.). Od roku 1977 žije v Nizozemsku. Zde pracoval ve výzkumu, jako docent informatiky na univerzitě a v softwarovém průmyslu.
Agnostik. Levicový liberál - liberál se sociálním cítěním v původním slova smyslu, tj. ne neomarxista, kam bohužel mnozí levicoví liberálové v posledních letech sklouzli.
Má rád hudbu, literaturu, filosofii, historii, vědu a sport. Mluví šesti jazyky a rád cestoval. Rád čte i píše.
Od listopadu 2012 starobní důchodce, který si - přiměřeně svému věku :-) - užívá života a dělá věci, na které dříve neměl dostatek času.
 



 

Pokud chcete vidět seznam rubrik a další informace, tak níže klikněte na "+ více".
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.