Českomoravská hymna

V minulém článku jsem navrhl, že by naše státní hymna měla mít tři sloky: českou, moravskou a slezskou. V diskusi pod článkem jsem však oprávněně byl upozorněn na to, že slezská identita a slezská národnost téměř neexistují. 

Diskutér Milan Stehlík mi napsal:
"Já bych (navzdory tomu, že v tomto regionu žiji) jako zbytečnou komplikaci zcela zrušil Slezsko. Jednak, jak už níže zaznělo, je ho na našem území z jeho původní velikosti jenom malá část, ale hlavně díky poválečnému odsunu Němců zde zůstala jen nepatrná část původních obyvatel. Vesměs je tu náplava ze všech možných koutů ČR, nejvíce asi ze Zlínska a Valašska. Jednu dobu zde dokonce bylo tolik řeckých imigrantů, že tvořili možná největší ucelenou etnickou skupinu (). Z tohoto důvodu také ve Slezsku (na rozdíl od Moravy) nezaznívají hlasy po uznání nějaké slezské identity, protože ona bohužel v podstatě neexistuje." 

Ze stránek České Slezsko na Wikipedii je jasné, že národností otázka v Českém Slezsku je složitá. V žádném případě se tam však nedá mluvit o slezské národnosti, spíš o české. Cituji:
"Většinu obyvatelstva tvoří Češi, kteří jsou buď potomky původních slezských obyvatel, již se přidali k té době utvářejícímu se českému národu v průběhu 19. a 1. pol 20. století, nebo jsou potomky Čechů z Čech, Volyňských Čechů či Čechů z Banátu, kteří zde přišli za prací během rozvoje průmyslu či jako dosídlenci po druhé světové válce. Významnou národnostní menšinou jsou Poláci (na Těšínsku - velká část obcí je dvojjazyčná), Řekové, Romové, Slováci a Vietnamci. Před rokem 1945 zde žila velmi početná německá komunita, která v opavské části Českého Slezska dokonce tvořila absolutní většinu. ..."

Můj závěr tedy je, že třetí - slezský - díl hymny není třeba. Vystačíme si s částí českou (Kde domov máj) a moravskou (Moravo, Moravo). 
?Stále však zůstává problém, jak vyřešit to, že Čech znamená současně obyvatele České republiky a obyvatele Čech. Asi by bylo třeba vymyslet nový název buď pro obyvatele Čech (Bohemians) nebo pro obyvatele České republiky. To však není snadné, mnozí o tom již uvažovali a akceptovatelný výsledek nenašli.
Bylo by též dobré vymyslet a zavést nový vhodný oficiální i zkrácený název pro Českou republiku, s kterým by se nejen Češi ale i všichni Moravané mohli ztotožnit. Snadné to však nebude. Název Česká republika se již vžil. Možná bychom mohli používat Českomoravská republika, Českomoravsko (nebo Českomorava) a mluvít o Čechomoravanech, tak jako jsme kdysi používali Československo a obyvatelé byli Čechoslováci. Bylo by jen třeba to zavést a si na to zvyknout, jak doma tak v zahraničí. 
?Naše republika by se možná zkráceně mohla nazývat, jak v diskusi navrhl - možná z legrace -  bloger Jan Řeháček, Čechrava. Tento název se mi příliš nelíbí. Navíc, nevím, jak jej přeložit do angličtiny ani jak vhodně nazývat obyvatele Čechravy. Jako oficiální název naší republiky by možná byl vhodný název "Čechy a Morava", byť připomíná neslavně proslulé "Böhmen und Mähren". Na to bych se však neohlížel. Současná tzv. Česká republika se totiž skládá z Čech a Moravy.
Náš jazyk by se nadále měl pochopitelně jmenovat čeština. To Moravákům nevadí. Někteří z nich však nechtějí být nazýváni Čechy. 
Předchozí článek
?Českomoravskoslezká hymna

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jaroslav Chudáček | sobota 31.3.2018 20:51 | karma článku: 21,65 | přečteno: 777x