Česko – Nizozemsko 2 : 1, viděno z Nizozemska

V úterý večer 9. září 2014 na stadiónu na Letné v Praze porazil český fotbalový tým překvapivě Nizozemsko 2 : 1.

Fakta před zápasem

Nizozemsko získalo bronzovou medaili na nedávném mistrovství světa v kopané, zatímco Česko se na toto mistrovství ani nekvalifikovalo. Nizozemsko stojí v žebříčku FIFA na 3. místě, zatímco Česko na 35. místě.

Oproti týmu, který za Nizozemsko hrál na mistrovství světa, byly v týmu Nizozemska provedeny dvě důležité změny:

  1. Trenéra Louis Van Gaala vystřídal Guus Hiddink.
    Na MS koučoval tým Louis Van Gaal. Několik dní po mistrovství nastoupil jako trenér týmu Mancheter United. Nizozemský tým po něm převzal Guus Hiddink.
    Oba dva jsou velmi zkušení a úspěšní fotbaloví trenéři. Dle některých žurnalistů a fotbalových komentátorů jsou trochu rozdílní kouči. Louis van Gaal je spíše „koučem lidí“, který se snaží podpořit hráče především psychologicky.  Guus Hidding je hlavně technickým trenérem, který hráče učí, jak lépe hrát. Takto je popisují někteří komentátoři. Skutečný rozdíl je však jistě mnohem subtilnější. Oba vedou hráče a tým jak psychologicky, tak po technické stránce. Van Gaal se asi stará o psychologii trochu více než Hiddink a Hiddink asi o technickou stránku trochu více než Van Gaal.
  2. Arjen Robben v Praze nehrál.
    Za Nizozemce kvůli zranění nenastoupil jejich nejlepší hráč z mistrovství světa Arjen Robben.

Hrálo se v Praze, český tým měl tedy výhodu domácího prostředí.

Průběh zápasu

Žiji v Nizozemsku a utkání jsem sledoval na nizozemské televizi. Nejprve rozhovory ze studia, pak přímý přenos utkání a pak komentáře a rozhovory s hráči a trenéry po utkání.

První poločas 1 : 0

Češi začali utkání dobře bez přílišného strachu ze soupeře. Útočili a získali první tři rohové kopy. Nizozemci drželi častěji míč, hráli však velmi opatrně a do nebezpečné situace u branky Petra Čecha se nedostali. Ve 22. minutě po chybě nizozemské obrany se dostal míč k českému hráči, který stál zády k brance, nahrál míč Dočkalovi a uhnul. Dočkal míč šikovně poslal k levé (z pohledu útočníka) tyči nizozemské branky. Brankář Jasper Cillessen na míč nedosáhl a bylo to 1: 0 pro Česko.

Nizozemci pak hráli nadále vlažně, byť se snažili, tah na branku však neměli a do vyloženě gólové situace se do konce poločasu nedostali.

Druhý poločas 1 : 1

V druhém poločase se hra Nizozemců trochu zlepšila. V 55. minutě po chybě v české obraně Stefan De Vrij hlavou vyrovnal utkání na 1 : 1.

Očekával jsem, že Nizozemci přidají a utkání ještě vyhrají. K tomu však nedošlo. Snažili se ovládat hru, jejich hra však byla bez vtipu a kreativity, přihrávali si dlouho mezi sebou a branku Petra Čecha příliš neohrožovali. Občas ztratili míč a umožnili Čechům protiútoky. Takže ač Nizozemci drželi více míč, tak Češi byli častěji v gólové situaci před nizozemskou brankou.

Prodloužení 2 : 1

Utkání bylo prodlouženo o dvě minuty. V 90. minutě nizozemský obránce Daryl Janmaat, aby odvrátil nebezpečnou situaci před nizozemskou brankou, dal hlavičkou malou domů. Dal ji však velmi nešikovně k pravé (z pohledu útočníka) tyči proti pohybu brankáře Cillessena, který šel směrem k levé tyči, kam míč původně směřoval. Cillessen na míč nedosáhl, míč se odrazil od pravé tyče, přiběhl Pilař, který již stál blízko, a kopl míč do branky.

Česko tedy vyhrálo utkání 2 : 1. 

Štěstí?

Četl jsem v diskusích na iDnesu názory, že vítězný gól byl především způsoben štěstím a ne zásluhou českého týmu. S tím nesouhlasím. Pravdou je, že gól padl po hrubé chybě nizozemského obránce. Štěstí se však musí umět vynutit. Tak tomu bylo i zde. Protože Pilař byl blízko středu branky, odehrál Janmaat rychle nepřesnou malou domů. Protože míč šel k levé tyči, ke které se blížil jiný český hráč, šel brankář Cillessen k levé tyči. Dát hlavičkou přesně na brankáře malou domů snadné není. Nevím, jak Janmaat měl situaci lépe vyřešit. Nemohl si stopnout míč před sebe, protože Pilař stál blízko. Možná jej měl raději odhlavičkovat nad břevno. Pak by Češi kopali roh.

Nálada a názory v Nizozemsku po utkání

Nizozemští fotbaloví fanoušci, novináři a reportéři byli velmi zklamáni hrou nizozemského týmu a výsledkem utkání. Televizní reportéři, bývalý nizozemský reprezentant a jeden trenér uznali, že Češi (z 35. místa FIFA žebříčku, to jim hodně vadilo) vyhráli zcela zaslouženě. Nikdo nechápal (vlastně ani nizozemský trenér a hráči ne), proč Nizozemci hráli tak vlažně a špatně.

Komentátoři v televizi uvedli tři možné důvody špatné hry:

  1. Deprese po mistrovství světa
    Dočasný propad výkonu po namáhavém a úspěšném mistrovství světa. Po velkém výkonu u sportovce, umělce atd. někdy dochází k „depresi“, k propadu formy. Mistrovství světa skončilo sice už před dvěma měsíci. Nizozemští hráči však měli za sebou roční hru za své klubové týmy, pak trénink na MS a mnoho utkání na MS. Pak chvíli oddychu a opět trénink na novou sezónu u svých klubových týmů a též u reprezentačního týmu. Tito dobře placení moderní gladiátoři nemají snadný život, ač se to někomu tak může zdát.
  2. Trenér Guus Hiddink
    Guus Hiddink vede tým jinak a pracuje s týmem jinak než Van Gaal. Chtěl hrát asi až příliš opatrně. To mohlo mít vliv na toto první kvalifikační utkání týmu pod jeho vedením. Nejspíš jde jen o dočasný problém.
  3. Nehrál Arjen Robben
    Arjen Robben (ač je svými pády trochu kontroverzní) byl jasně nejlepší hráč Nizozemců na nedávném mistrovství světa. Je vynikající hráč po technické a fyzické stránce. Na MS byl kapitánem týmu. Měl a má respekt u většiny spoluhráčů a dovedl tým vyhecovat, když to bylo třeba. Věřím, že kdyby Robben hrál v Praze, že i kdyby sám nebyl v nejlepší formě a nedal gól, tak by své spoluhráče dovedl vyhecovat k lepšímu výkonu.

Uvádím tři důvody, které jsou mnohými opomíjeny, ale považuji je za důležité k vysvětlení „překvapujících výsledků“ v kopané:

  1. Vyrovnanost národních týmů
    Fotbal je jeden z nejrozšířenějších sportů na světě. Je možno jej hrát na ulici nebo na skoro jakémkoliv místě i v nejchudší zemi na světě. Důsledkem toho je mnoho dobrých fotbalistů a mnoho dobrých fotbalových národních týmů. Pak tolik nepřekvapí, že v konkrétním utkání může vyhrát tým, který stojí ve FIFA žebříčku o pár nebo dokonce o hodně míst níže.
    Jiné překvapivé výsledky tohoto kola kvalifikace: Island porazil Turecko, Kypr porazil Bosnu a Albánie porazila Portugalsko (Ronaldo nehrál). 
    V roce 1992 se Dánsko těsně nekvalifikovalo na mistrovství Evropy. Pak vypadla Jugoslávie, protože se nesměla kvůli válce ve své zemi ME zúčastnit. Na poslední chvíli (10 dní před začátkem mistrovství) povolali na ME tedy Dány, kteří v kvalifikační skupině skončili druzí za Jugoslávií. Dánští fotbalisté nastoupili a mistrovství Evropy vyhráli. :-D
  2. Málo góĺů v kopané
    V kopané zpravidla nepadá hodně gólů a týmy jsou poměrně vyrovnané. Rozdíl ve skóre nebývá velký. Pokud jeden tým třeba i se štěstím dá první gól a umí dobře bránit, tak může začít hrát „antifotbal“, zabetonovat branku a udržet skóre do konce utkání. (I když tato taktika je riskantní, dobrý tým zpravidla útočí dál.) Pak nemusí vždy vyhrát lepší tým.
  3. Kulatost míče
    Míč je kulatý, trávník není zcela homogenní. Štěstí ve fotbale proto hraje také svou roli. Hráči umí s míčem bezvadně zacházet. Přesto se míč někdy může odrazit od trávníku nebo otočit trochu jinak než hráč očekává, a v důsledku toho padne nebo nepadne gól.

Gratuluji českému týmu k zaslouženému vítězství a
přeji mu mnoho úspěchů v dalších zápasech.

Autor: Jaroslav Chudáček | pátek 12.9.2014 14:40 | karma článku: 24,00 | přečteno: 1672x