Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Brigitte Bardot se jmenuje Brigitte Bardot

Nedávno vyšla ve světovém tisku spousta článků k příležitosti 75. narozenin Brigitte Bardot - plným jménem Brigitte Anne-Marie Bardot. V českém tisku se však často psalo o Brigitte Bardotové, viz například zde. Přechylování jmen cizích státních příslušnic v češtině se mi nelíbí a tahá mě za uši.

Brigitte Bardot

Přechylování příjmení Češek

Je pro mne zcela pochopitelné a vůbec mi nevadí, když jména v Česku, popř. Československu narozených žen s příjmením cizího původu, např. Kateřiny Neumannové anebo Jany Wolfové, nebo těch žen, které se provdaly za Čecha s cizím příjmením, jsou přechylována. Dcera a manželka pana Neumanna se jmenuje Neumannová a pana Wolfa Wolfová. To je pochopitelné a je to interní záležitost České republiky. Pak by se ovšem tato paní Neumannová i v Německu, Francii, Nizozemí a všude jinde na světě měla nazývat Neumannová, a ne Neumann, a pokud se v této zemí píše latinkou, tak by se její jméno mělo psát stejně jako v Česku, tj. Neumannová.

Přechylování příjmení cizinek

Pokud si Češka v České republice vezme cizince, tak si dle matričního zákona z 18. března 2004 může vybrat, zda bude mít stejné příjmení  jako manžel, tj. nepřechýlené, nebo zda se její nové příjmení bude přechylovat. Například když se Lenka Nováková v Praze provdá za Němce, pana Neumanna, tak si může zvolit příjmení Neumann, a toto její nepřechýlené příjmení se pak nebude ani skloňovat. Legrační v tomto případě je, že když se Němec s příjmením Neumann v Německu ožení s Němkou, pak se jméno jeho ženy v Česku, pokud se o ní bude z nějakého důvodu hovořit nebo psát, bude automaticky přechylovat (tedy psát Neumannová) - a též skloňovat.

Něco jiného jsou jména cizích státních příslušnic, např. Rusek, která jsou už v jejich zemích přechylována. Domnívám se, že toto originální přechylování, tato forma jejich jména by se měla respektovat a používat též v češtině. Současná praxe v Česku však bohužel je, že se příjmení Rusek nejprve odstraní ruské přechýlení a pak se jméno přechýlí po česku. Ruska Puškina (manžel Puškin) se v češtině jmenuje Puškinová. Ruska Kurnikova (manžel Kurnikov) se v češtině jmenuje Kurnikovová. I když se někdy v češtině též píše Kurniková, což se až na tu čárku shoduje s ruskou verzí příjmení. A nebo dokonce Kurnikovaová, což je zkomolené a zní směšně, protože její ruské jméno zapomněli nejprve „odpřechýlit".

Psát však jméno Brigitte Bardot Brigitte Bardotová mi připadá nevhodné. To si tato hrdá emancipovaná žena, která po celý svůj život většinou dělala jen to, co sama chtěla, nezaslouží. To je stejné, jako kdyby Němci v němčině nebo třeba Francouzi ve francouzštině samovolně měnili a odpřechylovávali příjmení Češek a psali by o lyžařce Kateřina Neumann nebo o Lenka Novák.

Další problém však je se skloňováním. Příjmení mužů bez ohledu na státní příslušnost skloňujeme. Píšeme např.: „Přijel Bill Clinton. Diváci viděli v televizi bývalého prezidenta Billa Clintona". Toto myslím nikomu nevadí, to je věc českého jazyka a ne jen nějakých zvyklostí v Česku.

Jak však skloňovat nepřechýlená ženská příjmení? Např.: „Přijela Hillary Clinton." První pád je dle mne vpořádku a netahá mě za uši. Potíž však je s ostatními pády: „Diváci viděli v televizi Hillary Clintonou, nebo Clintonu, nebo Clinton...?" Nic z toho mi nezní pěkně.

Možná řešení

Možnými řešeními se mi tedy zdá:

 • Buď prostě nepřechýlená příjmení cizích státních příslušnic neskloňovat. Pak by se psalo:
  „Přijela Hillary Clinton. Diváci v televizi viděli Hillary Clinton."
  „Přišla herečka Brigitte Bardot. Přišel bez herečky Brigitte Bardot. Předal knihu Francouzce Brigitte Bardot." atd.
 • Nebo pouze vprvním pádu nepřechylovat a v ostatních přechylovat i skloňovat. Tj. psalo by se:
  „Přijela Hillary Clinton. Diváci v televizi viděli Hillary Clintonovou."
  „Přišla herečka Brigitte Bardot. Přišel bez herečky Brigitte Bardotové. Předal knihu Francouzce Brigitte Bardotové." atd.

Mně se nejvíce líbí první řešení, jak logicky tak pocitově. To, že to tak cítím, je však jistě způsobeno tím, že již mnoho let žiji v Nizozemí a že v Nizozemštině přechylování ženských příjmení ani skloňování nejsou.

Pokud zvolíme první řešení, pak by však nebylo důsledné, kdybychom mužská příjmení vždy skloňovali, příjmení Češek, Rusek atd. také a příjmení cizích státních příslušnic, která nejsou přechýlena v jejich vlastním jazyce, ne. Tj. někdo by v jedné větě mohl napsat: „Redaktorka Nováková (přechýleno, neboť paní je Češka) zde popsala svůj rozhovor s Billem Clintonem (skloněno) a jeho ženou Hillary Clinton (nepřechýleno ani neskloněno)". Mně tato nedůslednost nevadí a věta i jména v ní mi zní dobře. Pokud před ženské příjmení přidáme nějaké slovo - např. žena, herečka, manželka, redaktorka -, které se skloňuje, tak zmírníme špatný jazykový pocit a možnou nejasnost gramatického pádu, způsobené tím, že ženské příjmení je neskloněno.

Závěr

Ideální řešení problému, co dělat s příjmeními cizích státních příslušnic, které by každého uspokojilo, totiž asi neexistuje. Výše zmíněné řešení 1 se mi jeví jako nejlepší řešení. Mimo to je v tomto případě též možno jasně a zřetelně rozeznat, kdy jde o Češku a kdy o cizinku anebo o Češku, která se vdala za cizince a zvolila si nepřechýlené nové příjmení.

Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český ČAV a Matriční zákon

Závěrěm cituji z Internetové jazykové příručky Ústavu pro jazyk český ČAV:

„Přechylování příjmení, tj. odvozování ženských podob příjmení z příjmení mužských, a to příjmení domácího i cizího původu, není v běžné komunikaci povinné v tom smyslu, že by bylo nařízeno zákonem, vyhláškou či předpisem. Je pro jazykový systém češtiny jako flektivního jazyka zcela přirozené, vychází z jejích strukturních vlastností - z toho, že různé gramatické významy slov vyjadřujeme pomocí koncovek.

.....

Je rozdíl mezi přechylováním v běžné komunikaci a v oficiálních dokumentech právní povahy; důležitý je zákon o matrikách, jménu a příjmení, nově upravující přechylování příjmení v určitých speciálních případech. Matriční zákon z 18. března 2004 uvádí v § 69 o přechylování ženských jmen toto: „(1) Příjmení žen se tvoří v souladu s pravidly české mluvnice. Ukládá-li to mezinárodní smlouva, uvede matriční úřad na žádost nositelky příjmení v matričním zápisu vedle příjmení ženy podle pravidel české mluvnice i toto její příjmení ve formě, která pravidlům české mluvnice neodpovídá; z těchto dvou forem může nositelka příjmení užívat jen jednu formu, kterou si zvolí při podání žádosti, a ta se uvede v matričním dokladu. (2) Při zápisu uzavření manželství lze na základě žádosti ženy, jíž se uzavření manželství týká, uvést v matriční knize příjmení, které bude po uzavření manželství užívat, v mužském tvaru, jde-li o (a) cizinku; (b) občanku, která má nebo bude mít trvalý pobyt v cizině; (c) občanku, jejíž manžel je cizinec; (d) občanku, která je jiné než české národnosti. (3) Při zápisu narození dítěte lze na základě žádosti rodičů uvést příjmení dítěte ženského pohlaví v mužském tvaru, je-li dítě (a) cizincem; (b) občanem, který má nebo bude mít trvalý pobyt v cizině; (c) občanem, jehož jeden z rodičů je cizincem; (d) občanem, který je jiné než české národnosti.""

Závěr článku

Vím, že přechylování příjmení cizinek v češtině i ostatních slovanských jazycích je problém, pro který neexistuje ideální řešení. Každé řešení má totiž své výhody, ale také nedostatky, a své příznivce, ale i odpůrce. Takže se na toto téma bude asi ještě mnoho let dikutovat.

Těším se v diskusi na názory čtenářů.

Perex, fotografie: iDnes.cz

Dodatek 13. července 2011, 16:55
Na téma přechylování příjmení cizinek jsem pro blog.iDnes napsal další článek. Tento článek pojednává speciálně o přechylování slovanských příjmení a o dle mne zbytečnému přechylování příjmení cizinek na startovních listinách a při uvádění výsledků sportovních utkání.

Autor: Jaroslav Chudáček | neděle 20.12.2009 14:09 | karma článku: 29,89 | přečteno: 4453x
 • Další články autora

Jaroslav Chudáček

Oslava Silvestra v Nizozemsku

Ačkoliv dnes dosti fouká vítr, přesto Nizozemci odpalují petardy (naštěstí v ne tak velkém množství) a vypalují světlice.

31.12.2023 v 23:20 | Karma: 20,87 | Přečteno: 516x | Diskuse | Společnost

Jaroslav Chudáček

Reakce na článek blogera Zieglera "Komunisté změnili Čechy v nemyslící pasivní stádo".

Nechci nijak popírat špatný vliv komunistů na myšlení Čechů a Moravanů. Těch špatných vlivů tady však bylo více:

27.11.2023 v 17:04 | Karma: 28,50 | Přečteno: 1252x | Diskuse | Politika

Jaroslav Chudáček

Geert Wilders a jeho PVV vyhráli předčasné volby v Nizozemsku

Geert Wilders a jeho PVV překvapivě vyhráli předčasné volby v Nizozemsku. Jak k tomu došlo a jak bude probíhat formace nové vlády? Stane se Wilders předsedou nové vlády?

23.11.2023 v 21:35 | Karma: 23,92 | Přečteno: 670x | Diskuse | Politika

Jaroslav Chudáček

Nutella je stále levnější

Nutella, stejně jako většina potravin, zdražuje. Lidé sledují ceny tohoto produktu v různých baleních, v různých zemích a různých obchodech. Bohužel málokdo však ví, že z jistého úhlu pohledu cena Nutelly klesá.

20.11.2023 v 18:48 | Karma: 23,91 | Přečteno: 656x | Diskuse | Společnost

Jaroslav Chudáček

Mužský a ženský tenis

Včera se ve Wimbledonu konalo finále ženské dvouhry. Velmi pěkné utkání vyhrála Češka Markéta Vondroušová, která porazila světovou šestku Tunisanku Uns Džábirovou dvakrát 6:4. Bylo to napínavé utkání.

16.7.2023 v 20:57 | Karma: 23,67 | Přečteno: 720x | Diskuse | Sport
 • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

Západ odhalil špionážní kampaň KLDR. Cílem jsou informace o jaderných zbraních

25. července 2024  20:33

Tajné služby Británie, Spojených států a Jižní Koreje odhalily severokorejskou kyberšpionážní...

Filip Březina: Staří bardi mají potřebu předávat svá herecká moudra, Barťák to nedělal

25. července 2024

Premium Zkraje roku běžel na obrazovkách seriál Smysl pro tumor, kde v roli onkologického pacienta Filipa...

Hazardují se životy. Jezdí na spřáhlech vlaků, riskují těžké zranění i smrt

25. července 2024

Premium Hazardují se svými životy a mohou způsobit železniční nehodu. MF DNES získala fotografie z konce...

Zmapoval Kadyrovovy zločiny a milenky. Jsem nepřítel číslo jedna, říká

25. července 2024

Premium Více než devět milionů lidí už vidělo dokumentární film, který líčí krvavou vládu čečenského vůdce...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

 • Počet článků 264
 • Celková karma 0
 • Průměrná čtenost 1135x
Matematik, logik a informatik. Vystudoval na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy university v Praze (RNDr. a CSc.). Od roku 1977 žije v Nizozemsku. Zde pracoval ve výzkumu, jako docent informatiky na univerzitě a v softwarovém průmyslu.
Agnostik. Levicový liberál - liberál se sociálním cítěním v původním slova smyslu, tj. ne neomarxista, kam bohužel mnozí levicoví liberálové v posledních letech sklouzli.
Má rád hudbu, literaturu, filosofii, historii, vědu a sport. Mluví šesti jazyky a rád cestoval. Rád čte i píše.
Od listopadu 2012 starobní důchodce, který si - přiměřeně svému věku :-) - užívá života a dělá věci, na které dříve neměl dostatek času.
  

Pokud chcete vidět seznam rubrik a další informace, tak níže klikněte na "+ více".

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené články

Co právě poslouchám

Oblíbené knihy

Oblíbené stránky