Bitcoinová směnárna Mt.Gox je off-line a zdá se, že zkrachuje

Přední bitcoinová směňárna Mt.Gox nedávno pozastavila vybírání bitcoinů a fiat valut. Od včerejška je off-line a zdá se, že zkrachuje. Její zákazníci na ní asi přijdou o všechny své bitcoiny a fiat peníze.

Bitcoin v roce 2013

Cena bitcoinu prodělala v roce 2013 stejně jako v létech předchozích turbulentní vývoj. Na začátku roku 2013 byla jeho cena zhruba 10 eur. V době kyperské krize v květnu minulého roku stoupla jeho cena na téměř 200 eur. Pak opět klesla až na 60 eur. 1. října 2013 cena bitcoinu byla zhruba 100 eur. Pak během dvou měsíců jeho cena (především díky Číně) vystoupla až na zhruba 1 000 eur. Cena koncem roku 2013 byla zhruba 500 eur.

Cena bitcoinu v roce 2913 tedy stoupla z 10 eur na zhruba 500 eur, tj. se zpadesátinobila, tj. stoupla o 5 000 %. Nevídané, ale je to tak. V předchozích čtyřech letech se cena bitcoinu ročně zhruba zdesetaronásobovala. Tj. cena ročně rostla o 1 000 %.

Výkyvy ceny bitcoinu způsobila, jak jsem již zmínil, Kyperská krize, kdy se lidé např. ve Španělsku obávali, že i u nich dojde k velké bankovní krizi a začali ve velkém kupovat bitcoiny. Když krize pominula, tak část svých bitcoinů prodali.

Další nejprve velmi pozitivní pak negativní vliv měla Čína, kde se zdálo, že vláda bitcoin bude tolerovat a dokonce i propagovat. Kurs bitcoinu v chuanech nejprve za velké slávy překročil 1 000 chuanů, pak dosáhl dokonce ceny 7 000 chuanů. Osobně jsem očekával, že Číňané se možná částečně začnou zbavovat svých zásob v US dolarech a budou si budovat zásoby v bitcoinech. V Číně je – stejně jako to bylo v Československu za vlády komunistů – občanům až na výjimky zakázáno kupovat a uchovávat cizí valuty. Pomocí bitcoinů však Číňané mohli nejprve své chuany vyměnit za bitcoiny, ty si pak poslat někam jinam (do toho státní úřady nevidí) a pak je proměnit za cizí fiat valuty. To se čínské vládě jistě nelíbilo a to byl asi důvod k tomu, že koncem r. 2013 zakázala čínským bankám, aby prodávali občanům bitcoiny. Číňané však nadále u různých směnáren směli bitciny nakupovat a uchovávat.

Osobně vidím bitcoin něco jako e-mail. Dříve si lidé posílali dopisy poštou, nyní si posílají především e-maily, SMSky apod. Bitcoin je digitální měna, kterou si lidé mohou posílat bez zprostředkování bank. Posílání bitcoinů je rychlejší a téměř zadarmo. To je síla bitcoinu, obejdete se bez bank. Má to však svá rizika, tak to je též s e-maily.

V roce 2013 téměř v celém světě bitcoin stoupl v popularitě, jak u lidí tak u institucí. Dle nedávného průzkumu v Nizozemsku vlastní 1% občanů bitcoiny. To je 160 000 občanů. Počet obchodů, které akceptují bitcoiny tu každým týdnem stoupá. Jedná se o internetové, ale i o kamenné obchody.

Bitcoin tedy již není jen komodita pro spekulanty, ale začíná fungovat skutečně jako (digitální) měna. Na tu nemají státy a centrální banky vliv. To se jim nelíbí a tak koncem minulého roku začala mediální štvanice bankéřů a centrálních bankéřů proti bitcoinu. Názory lidí jsou různé, někteří s kritikou souhlasili. Jiní si myslí, že bankéři, kteří způsobili finanční krizi, se bojí, že přijdou o peníze a moc, a proto bitcoin kritizují.

Graf ceny bitcoinu na směnárně Bitcoin.de za posledních 12 měsíců

Pokračování tohoto článku

Během několika dní na svém blogu umístím pokračování tohoto článku, kde stručně popíši vývoj bitcoinu od začátku roku 2014 až dosud, včetně událostí kolem Mt.Gox. Už teď však prozrazuji, že kurs bitcoinu v minulých dnech díky nejistotě Mt.Gox klesl pod 400 eur. Dnes však již kurs s výkyvy stoupá. Nyní je kurs bitcoinu na Bitcoin.de zhruba 440 eur a na Bitstamp zhruba 575 US dolarů. Zdá se tedy, že kurs bitcoinu očekávaný bankrot Mt.Gox částečně již předem zpracoval. Nejistota a tedy i poměrně nízký kurs budou ještě pár týdnů asi pokračovat. To by pro některé mohl být důvod k nákupu dalších bitcoinů a pro jiné možná dokonce důvod ke vstupu na tento trh.

Graf je převzat z Bitcoinspot.nl / Bitcoin charts.

Autor: Jaroslav Chudáček | středa 26.2.2014 13:37 | karma článku: 17,84 | přečteno: 970x