Moji mexičtí studenti, část druhá – Picacho
Picacho čítá něco přes tři sta duší, což je, stejně jako v případě Cieneguille, velice přibližné číslo vycházející z několika navzájem se neshodujících údajů dodaných místními obyvateli. Ze tří komunit, ve kterých učím, je to komunita nejmenší a zároveň i nejchudší. Na rozdíl od Cieneguille anebo Juaniky je například kostelík v Picachu mnohem menší a velice skromný a chybí také místo pro shromažďování (u nás tradičně náves), což jsou v ostatních dvou komunitách pečlivě udržované parčíky.
Když jsme se v Picachu s Helen objevili poprvé, provázela nás, jako všude jinde, spousta zvědavých pohledů a když jsme jednomu poměrně zanedbanému občanovi (taky tu jsou, jen se nemůžou stahovat na nádraží) odmítli dát peníze, počkal, až budeme dostatečně daleko a rozhořčeně po nás hodil limetkou. To byl zatím největší projev nevraživosti, který jsem tu vůči své osobě zaznamenal. Do té doby chodím do Picacha učit dvakrát týdně a jak přestávám být pro místní gringo (označení pro vcelku nepopulární obyvatele USA a alespoň ze začátku nevyhnutelná nálepka každého cizince světlé pleti), pohledy postupně měknou a minulý týden už mě dokonce kdosi na ulici pozdravil jako první. Pravidelně se mi stávalo, že mě jeden z místních opilců (alkohol je zde metla, která zametá opravdu důkladně) zastavoval a žádal o pár pesos. Vždycky jsem mu říkal, že peníze nemám, že jsem dobrovolník, ale nevypadalo to, že by mu slovo „voluntario“ něco říkalo. Minulé úterý jsem ho potkal, když jsem se po kursu vracel domů a zase po mě chtěl „Dos pesos, gringo, dos pesos!“. Opět jsem mu řekl, že nemám a dodal jsem, že nepracuju za peníze. Mám pocit, že z toho vyvodil nesprávný závěr, protože se podíval na mé černé tričko, černé boty, téměř černé kalhoty, pokřižoval se, omluvil se a odpotácel se pryč. Když jsem ho potkal o dva dny později, pouze mně nesměle pozdravil a to bylo všechno. Buď si myslí, že jsem služebník nebes anebo že pracuju pro ty dole. Tak nebo tak, od té doby mám pokoj.
Třída v Picachu byla na začátku nejpočetnější a zájem o výuku byl velký. Začínal jsem se čtrnácti žáky, v současné době jich mám devět. Na fotce jsou zleva: Anjelica, Isabel, Eleazar, Alejandra, Sergio (ten nejvyšší vzadu), Ildefonso, Victor, Celia a Claudio.
Jak mi bylo řečeno, pár žáků skončilo kvůli nedostatku času, pár kvůli lenosti (to jsem si nevycucal z prstu, řekli mi to ostatní studenti) a jedna zcela prokazatelně kvůli pubertě, protože pokud se vydržíte dvě hodiny nepřetržitě a bezdůvodně hihňat a neberete přitom žádné nedovolené preparáty, diagnóza je jasná.
Jak vidíte, fotka není úplně nová, v současné době mám problémy s Eleazarem a Ildefonsem. Oba mají dvě neomluvené absence v řadě, což většinou znamená, že už dotyčné neuvidím. Eleazar má údajně problémy s alkoholem (je mu šestnáct), ale Ildefonso (17) patří mezi nejlepší studenty, takže by bylo škoda, kdyby z ničeho nic skončil. Pokud se ale rozhodnou s angličtinou přestat, většinou se s tím nedá nic dělat a když se jich ptáte, dostanete hromadu rozličných důvodů, proč to prostě nejde. Stejně jako u jejich českých nebo anglických vrstevníků.
Studenti mezi 15-17 lety také tvoří většinu ve třídě. Anjelica, které je dvacet čtyři, je mezi nimi nejstarší. Dělá si ze mě legraci, když něčemu nerozumím (takže skoro pořád) a její maminka vyprodukuje přes tři kila tortil denně. Má tříletého syna Kevina a manžela, který momentálně pracuje v USA. Říká, že na hodiny chodí proto, aby mohla anglicky učit svého syna.
Isabel (těsně přes dvacet) a Alejandra (patnáct nebo šestnáct let) jsou sestry a i když Alejandra občas trpí záchvatem lenivosti, patří obě mezi nejbystřejší studentky. Isabel má jednoletou dcerku Valerii, která umí skvěle imitovat vraždící panenku Chucky. Pokud se mi podaří zachytit ji na kameru, mohl bych třeba vyhrát čtrnáctidenní pobyt v Oxfordu spojený s výukou angličtiny.
Sergio (21) je nejen ze všech nejvyšší, ale také má ze všech nejlepší předpoklady pro to, aby se naučil pořádně anglicky. Má zcela konkrétní motivaci (chce dostat dobrou práci v nějakém americkém podniku v okolí a navíc ho učení baví) a rychle chápe. Bohužel má typicky mexický přístup ke všemu, takže je těžké „dokopat“ ho k důslednému psaní úkolů a jelikož je pracovně vytížený, občas má i nějakou tu absenci. Donutil mě ale začít se alespoň trochu zabývat americkým slangem, protože sem tam přijde s nějakým slovem, které někde zaslechl a neví přesně, co znamená. Navíc většinou netuší, jak se to slovo píše, případně má svou pošpanělštěnou verzi, takže pak sedím na internetu a lovím ve všech možných slangových slovnících, abych se dozvěděl, co tím kterým výrazem chtěl básník říci.
Victor (16-17) je student, který mně překvapil asi ze všech nejvíc. Nejdřív vypadal jako typický dospívající floutek (to je slovo týdne, odkud jsem ho vyštrachal?), který si ze všeho dělá jen šoufky (tohle slovo vím, odkud je, používal ho s oblibou můj děda) a teď píše pravidelně úkoly, chodí na hodiny, a co se slovní zásoby týká, má ji zřejmě nejlepší ze všech. Učí se proto, že ho to baví a také proto, že mu to jde.
Claudio a Celia (16-17) jsou sourozenci, což je už z fotky vcelku zřejmé. Claudio má trošku delší reakční dobu, a když odpovídá na otázku v angličtině, tak připomíná závodníka ve skoku vysokém před pokusem. Hluboký nádech, výrazná gestikulace pažemi a naprosté soustředění. Občas se mu pokus povede, občas ne. Má ale pořád dobrou náladu a vypadá, že vydrží, čehož si na něm cením nejvíc. Celii jde angličtina o něco lépe a vyžívá se v tom (spolu s Victorem), že si utahuje z mé španělské výslovnosti. Jako červený šátek na krocana na ni působí moje D, obzvlášť ve slově TODO. Místní D je podobné slovenskému a naše české jim přijde skoro jako R. Tím pádem místo „všechno“ říkám „býk“ a to už je důvod k pobavení.
Teď znáte moji třídu a příště představování zakončíme v Juanice. Doufám, že to bude za nějakou rozumnou dobu, protože poslední týden byl z hlediska spojení s okolním světem poněkud chaotický. V jedné místní „internetové kavárně“ jsou tak zavirované počítače, že jsem z nich dostal rýmu, ve druhé se záhadně zpomalilo už tak pomalé spojení do té míry, že jsem svou schránku na Seznamu otevíral 10 minut a pak to vzdal a v té třetí je tím pádem pořád narváno. Do toho nám ještě včera vypli proud, takže jsem musel přerušit i večerní hodinu. Pokud mi bude štěstí přát a urvu nějaký volný počítač, zase o mně uslyšíte. Na závěr ještě pár kaktusů z okolí Picacha a prozatím „Adios“!
Radek Chuchel
Poznat Mexiko City během tří dnů

je naprosto nemožné. Pokud se vám stane, že jedete odněkud někam (například z Tierra Blanca ve státě Guanajuato do Guatemaly) a na prohlídku hlavního města Mexika a okolí máte pouze oněch zmíněných 72hodin, musíte si přesně určit priority, protože v DF (název pro Mexiko City používaný místními – Distrito Federal) je možné strávit celý život pouze poflakováním se po barech či restauracích, popíjením mezcalu a tequilly a pojídáním výborných tacos a dalších dobrot.
Radek Chuchel
Pacaya aneb Tukani na sopce

Guatemalská měna se jmenuje „quetzal“, krásně česky „kecal“. Jmenuje se tak podle vzácně se vyskytujícího ptáka stejného jména, jehož ocasní pera kdysi staří Mayové používali jako platidlo. Guatemala je země o rozloze 108 890km2 s populací odhadovanou na zhruba 13 300 000 obyvatel. Počasí je celý rok až trapně ideální, s výjimkou období dešťů skoro pořád svítí sluníčko, průměrná denní teplota je 20C, v pobřežních oblastech 25C – 30C. Pokud ji navštívíte, určitě se nebudete nudit.
Radek Chuchel
Něco končí a něco začíná

Náš poslední den v Tierra Blanca. Po snídani jsme se odebrali na místo, odkud jsme měli v devět hodin odjet s některými z mých studentů na výlet do nedalekých jeskyní. Jelikož nám byly slíbeny nástěnné kresby a jelikož nikdo nebyl schopen s určitostí říci, kdo ony kresby vytvořil, byla naše zvědavost o to větší.
Radek Chuchel
Honba za přeludem barevného tisku - Tierra Blanca 2/2

Ráno jsme došli do Cieneguille a u silnice počkali na „camión“, což je místní termín, který se užívá jednak pro kamion, tak jak ho známe a jednak pro autobus. Zastavil nám jeden z těch lokálních autobusů, o nichž jsem psal už v jednom z prvních příspěvků. Jezdí často a staví na mávnutí v podstatě kdekoliv. Opět jsem musel obdivovat trpělivost řidiče, který bez mrknutí oka v Tierra Blanca zastavil třem různým lidem na necelých sto metrech. Zkuste si ve stejné situaci představit typického českého řidiče autobusu. Mexičany prostě jen tak něco nerozhází a autobus to nějak přežije.
Radek Chuchel
Poslední dny v Tierra Blanca 1/2

Přátelé, kamarádi, náhodní kolemčtoucí!Po dlouhé, předlouhé odmlce se opět hlásím, tentokrát z Cuetzalanu, cca patnáctitisícového městečka ve státě Puebla. Než se ale dostanu k popisu zdejší fauny, flóry, přinejmenším neobvyklého počasí a života vůbec, musím se vrátit zpátky do Tierra Blanca.
Další články autora |
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku
Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Seznamte se, Chris Kebbon. Aktivista je po boku Grety Thunbergové vídán už rok a půl
Švédský fotograf a kameraman Christofer Kebbon (22) upoutal pozornost médií díky tomu, kolik času...
Drží Trump prst na „vypínači internetu“? Evropa zaspala, náprava přijde na miliardy
Premium Stranou geopolitických šlamastik musí Evropa řešit i jeden dosud skrytý problém. Po návratu Donalda...
Program KVIFF 2025: slavný Formanův film v nové verzi, sestřih videohry Kingdom Come
Letošní ročník festivalu v Karlových Varech od 4. do 12. července nabídne více než 130...
Psi mu uhynuli v kufru auta. Staral jsem se o děti v nouzi, hájil se marně policista
Případ úhynu dvou psů v kufru auta definitivně skončí pokutou dva a půl tisíce korun. Od...
Bradáčová našla chybu v reformě trestního práva, týká se držení konopí
Nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová upozornila na chybu, kterou považuje za nejzásadnější v...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 14
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 890x