Pan profesor – člověk bez politické aprobace

Dav nikdy nepozná lháře a podvodníka a žene se jako stádo za hesly. Proto se nemá dávat nevzdělaným lidem právo rozhodovat ….

Už když to takto napíši, tak před očima vidím ty do fialova zabarvené tváře myšlenkou dotknuvších se čtenářů a hned si představím úroveň diskuse.

Ale já jsem k té myšlence v perexu mé úvahy přišel úplně náhodou a jakoby se dnes doslova nabízela k dalšímu publikování a uvažování.

Napsal ji totiž skutečně také profesor a nebyl jím pan profesor Drahoš.

Autorem myšlenky je český profesor botanik, jinak mykolog, filosof a universitní pedagog Josef Velenovský. Založil Botanický ústav při UK v Praze, později Katedru botaniky při UK Praha i s botanickou zahradou a byl jejím ředitelem. Byl ale i svérázným a odvážným filosofem.

Nebyl prázdným, lidsky nepoužitelným a zbytečným člověkem, který by nemohl mít politické názory, na kterých by nemohl stavět, které nemají váhu, anebo kterými by jiní mohli pohrdat.

Pan profesor Velenovský přesně vyjádřil:

„Davy nikdy nepoznají lháře a podvodníka a letí jako stádo za hesly. Proto nemá se nevzdělaným lidem dávati právo rozhodování o důležitých státních věcech neřkuli dosazovati je na odpovědná místa úřednická.“

On zemřel v roce 1949 - tedy v době, kdy to co vyjádřil, již krutě ovlivňovalo naši zemi. Je tedy nasnadě si nejen myslet, ale i uznat, že se moc nemýlil.

A je zbytečné se zaobírat reakcemi typu: „Nějakej botanik profesorskej. Koho zajímají jeho kecy.“ nebo „Nojo, to bylo - dnes je jiná doba.“ A ony ty reakce jsou často ještě jadrnější, ale i prázdnější. Včetně konspirací, kdo za těmi profesory stojí, a která mafie chce ovládat náš prostý český svět.

Bojíme se myšlenek moudrých a politicky nezaujatých lidí? Lidí, kteří nejsou pošpiněni politikařením politiků? Skutečně si myslíme, že není možné, aby vznikla alternativa nově, jinak a nezkaženě uvažujících lidí, které mohou i finančně podporovat lidé, kteří chtějí změnu v této zemi a v této společnosti?

Proč se zvedá tolik negace proti lidem nejen vzdělaným, ale i lidem s vysokým morálním a lidským renomé, včetně světového uznání?

Pan profesor Velenovský dobře označil stav, který nikdy společnosti, která chce růst, chce být zdravá a chce mít budoucnost, nepomůže. Naše země toto prožila v plné syrovosti. A pokud to někdo popírá, tak jen proto, že neuznává /nechce respektovat/ jasná data a nevidí, kolik neštěstí, úpadku a také mrtvých, přinesla doba vlády lidu uvěřivšího heslům a volícího si vůdce nemoudré, nevzdělané a nemorální.

Je smutné, pokud společnost pohrdá vzdělanými a moudrými lidmi a osobnostmi. Napadat a pohrdat těmi, kteří něco dokázali a dovolí si mít svůj názor a třeba i odvahu něco pro společnost udělat – tedy klidně i vstoupit do politiky, to je úpadek. Je smutné, když se smějeme aroganci a útočení hlupáků jen proto, že potřebujeme udržet sílu davu.

Zakončím svou úvahu myšlenkou dalšího pana profesora – tentokrát MUDr. Pavla Pavka - /břišní a hrudní chirurg/: „Prvním předpokladem řešení problému je právě uvědomění si jeho existence.“

Pokud tedy chceme skutečně řešit důležité problémy a procesy v naší zemi, musíme mít ve vládě, na ministerstvech, na rozhodujících místech, včetně parlamentu a senátu, lidi, kteří dokáží si skutečné problémy uvědomit a správně je uchopit a řešit. Ne výrobce populistické mlhy, která má za úkol zakrývat skutečné důvody postavení a činnosti mnoha intrikánů v politice.

Na tu skutečnou a správnou práci v řízení státu nestačí politická příslušnost a věrnost heslům! A ani léta strávená v politice!

Nemůže být, nesmí být založena na podpoře davu s mávátky v rukách!

Král Šalamoun moudře pravil: "Kdo chodívá s moudrými, stane se moudrým!"

Tam kde není od koho nabírat, tam ke změně k moudrosti nedojde. Od židle v parlamentu, ve výboru či ze zdí ministerstva, nikdo moudrost ještě nezískal. Populista a křikloun roznáší jed kolem, a snaží se sám vyniknout, aby jeho ego přežilo a rostlo nad druhé. Kudy tedy chodí, tudy infikuje.

Naopak zodpovědný a moudrý člověk nenechá rány druhých naplnit infekcí a hnisem.

 

Autor: Libor Chrášťanský | středa 31.1.2018 9:07 | karma článku: 30,21 | přečteno: 2138x