Potravinové intolerance
Únava, podrážděnost, zažívací potíže, zácpa, průjem, nadýmání… by se neměly řešit tabletkou, která jen potlačí příznak. Komplikace se znovu objeví, když pilulka přestane účinkovat. Aby řešení bylo dlouhodobé je třeba řešit příčinu, ne jen důsledek. Při těchto nespecifických příznacích si málokdo uvědomí, že se může jednat o potravinovou intoleranci, tedy neadekvátní reakci organismu na přijatou potravu. Tělo postrádá trávicí enzym na danou složku potravy, nedokáže ji plně rozložit a tedy ani využít. Příčinou může být genetické předurčení (v určitém věku ztrácíme enzym pro štěpení mléka, protože je výhodnější živit se jiným potravinami), snížená funkce některého orgánů (slinivka, játra…), ale také prostředí, ve kterém žijeme a jak (ovzduší, stres, nedostatek pohybu…).
Nejčastější příčinou bývá snížena funkce některého orgánů, k čemuž dochází v důsledku konzumace průmyslově vyráběných potravin. Často se používají náhražky. Orgány nedokáží vyprodukovat tolik enzymů, aby potravu tělo rozložilo a strávilo a dochází tak k přetěžování. V posledních 150 letech se člověk výrazně odklonil od přirozeného druhu potravy, změnil způsoby přípravy a objevuje se řada negativních dopadů, ze kterých profituje především farmaceutický průmysl. Na trávení má vliv také žvýkání a vhodná kombinace potravin.
Potraviny, které nejčastěji způsobují problémy:
Kukuřice
Dlouho dobu šlechtěná k vyšší výnosnosti. Vyrábí se z ní kukuřičný sirup – levné sladidlo, které se často přidává do průmyslově vyráběných potravin.
Pšenice, lepek
Rovněž přešlechtěná za účelem větších výnosů. Původní obilovina špalda – nevyvolává reakce jako pšenice, přestože také obsahuje lepek.
Mléčné výrobky
Kravské mléko je určeno k výživě telat. Jejich trávicí soustava je tomu předurčena (3 předžaludky). Lidská však nikoliv. Kojenci využívají ke štěpní mateřského mléka enzym laktázu, ale s přibývajícím věkem tělo tento enzym přestává produkovat.
Sója
Bývá označována jako novodobý lepek. Často se využívá jako plnivo v průmyslově vyráběných potravinách. V Asii, odkud pochází je používána jako chuťovka, v žádném případě není hlavní složkou v jídelníčku.
Aktivní droždí
Důležitou složka při výrobě pečiva. V těle se živí cukry a podporuje růst bakterií. Dochází tak k trávicím obtížím (zácpa, nadýmání…), ale mohou se objevit i příznaky jako u chřipky.
Buráky
Přesná příčina nesnášenlivosti zatím není známá. Tělo zřejmě vnímá bílkovinu obsaženo v ořechu jako jed. Reakcí mohou být otoky očí, dýchací obtíže, vyrážka.
Pokud chcete udělat něco pro své zdraví, ale i peněženku, vyhýbejte se průmyslově vyráběným potravinám (polotovarům, sušenkám, paštikám, kupovaným salátům – pochoutkový apod., vysoké konzumaci pečiva…). Tělo musí vydat spoustu energie, aby tyto pro něj nepřirozené potraviny strávilo. Hlavním smyslem potravy je tělu energii dodávat, ne brát.
Přejídání a využívání jídla jako kompenzaci špatné nálady nebo nenaplnění životem je však téma na další článek.
Lenka Chlebková
Pestrost tréninku

Jste pravidelně v pohybu? Máte své oblíbené cvičení nebo pohybovou aktivitu? To je moc dobře. Pamatujte však na to, že stále stejné zatížení svalových skupin i kardiovaskulárního systému po čase nevede ke zlepšení. Tělo si na zátěž zvykne a dále už nepřináší žádné výsledky, pouze udržuje setrvalý stav. Pokud se tedy hýbete s cílem zvyšování kondice nebo redukce hmotnosti, měli byste aktivity i zátěž střídat.
Lenka Chlebková
Motivace při tréninku

Říká se, že cvičení není pravidelně se hýbat, protože musím zhubnout, vytvarovat svaly... Cvičení je životní styl. A určitě pro mnohé nadšence ano. Když pomineme ty, kteří se nechtějí o své tělo starat a cítit se dobře, zůstane skupina lidí, kteří ještě k nadšencům úplně nepatří, ale vcelku rádi se hýbou a „dělají něco pro sebe“, ale občas se jim prostě nechce.
Lenka Chlebková
Kde je vůle, tam je i cesta

Pokud se pro něco rozhodneme a opravdu to chceme udělat, pustit se do toho a vydržet, tak objevíme i cestu, prostředky, jak toho dosáhnout. Bez výmluv. Někdy to nebude jednoduché, mnohokrát se objeví pocit, že je to zbytečné a že to stejně nikam nevede. V těchto chvílích odpadávají ti, kteří v sobě nemají dostatek motivace.
Lenka Chlebková
Jídlo bychom měli vychutnávat

Hlavním zdrojem energie je samozřejmě potrava. Je třeba však vzít v úvahu, že i pro strávení přijaté potravy je třeba určité množství energie. Každý jistě dobře zná pocit, kdy se najedl téměř k prasknutí a po takové porci stěží budete mít energii pro běžné činnosti pracovní, natož pohybové, sportovní. Nejlepší možností v takových případech se jeví gauč a horizontální poloha těla.
Lenka Chlebková
Čí život vlastně žijeme?

Jsme chyceni v pasti medií? Příběhy herců z televizních obrazovek známe lépe než lidí, které máme denně vedle sebe. Které potkáváme před domem, v práci... kdekoliv. Prožíváme jejich „radosti a starosti“ a na ty naše vlastní nemáme odvahu. Co na tom, že scény jakoby napsal život sám, když nám mezi prsty utíká ten vlastní.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Rusové ruší signál GPS nad Baltem, tvrdí Polsko, které se obává letecké katastrofy
Polsko eviduje rušení signálu GPS nad Baltským mořem, které podle něj souvisí s akcemi Ruska,...
Babiš vyčetl vládě kšeft s kriminálníkem. Dáme jí důvěru, řekl Rakušan
Přímý přenos Miliarda přijatá v bitcoinech od muže zapleteného do obchodu s drogami zaměstnává poslance. Šéf...
Havárii Air India natočil chlapec milující letadla, vyděšený přestal používat mobil
Sedmnáctiletý chlapec Aryan Asari byl do nedávna nadšený fanoušek letadel, který je ve vzduchu vždy...
Nejlepším místem k životu je Kodaň. Evropská města propadla kvůli bezpečnosti
Hlavní a největší město Dánska zaznamenalo nejlepší skóre v oblasti stability, vzdělávání a...
- Počet článků 29
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 420x