Proč si nevsadit ?! Třeba i na volbu prezidenta.
Vytahuji pyžamo, klíží se mi oči. Nemůžu se dočkat až zalezu pod peřinu v čerstvě vyvětraném pokoji. Přesto ještě zapínám televizi, volba prezidenta je přece jen svým způsobem výjimečný okamžik (a nebo to bylo proto, že vypínač byl dál než ovladač a světlo televizoru na rozpoznání přední a zadní strany pyžama bohatě postačí?). Události komentáře se dnes (7.2.) věnují pouze tématu volby nové hlavy státu. Přitahuji si peřinu pod bradu a z posledních sil sleduji diskusi redaktorů tří medií (Respekt, Právo, HN ?) s moderátorem pořadu. Přichází reportáž o sázení na vítězství ve volbě hlavy státu.
Logicky hlavní zájem sázkařů směřuje na soupeřící pár Klaus – Švejnar, ale najdou se i tací, kteří neváhají vsadit na možnost, že budoucím prezidentem bude žena. Moderátor Událostí reportáže využívá k jistému odlehčení diskuse a pokládá svým hostům s patrnou nadsázkou otázku, na kterého z kandidátů by si jednotliví hosté vsadili. První z oslovených, pan Kramer, přistupuje okamžitě na „hru“ a bez váhání odpovídá jméno Václava Klause, žertuje o výši vsazené částky a připomíná, že mu tato volba přijde pravděpodobnější, nikoli jím osobně vytoužená. Pojem sázka obratně mění za slovo „pravděpodobnější“ a vystihuje tak pravou podstatu moderátorova předpokladu, že všichni přítomní jsou racionálně myslící lidé a nevsadili by peníze na někoho (něco) o kom si myslí, že má menší šanci na výhru (princip sázení). Jinak řečeno, jedná se tedy o jakýsi tip na vítěze volby.
Dost mě překvapuje reakce druhé oslovené, paní Zlámalové, která i přes rovnou (no jo no, chlapskou) odpověď pana Kramera, reaguje odmítavě s tím, že ona nikdy nesází (to nás ale moc nezajímá, taky se nikdo neptá, na koho si vsadila, ale koho tipuje jako pravděpodobnějšího vítěze) a dodává kouzelnou větu, že (cituji) „systém sázek a sázkaření je mi trochu odporný“. To doprovází poněkud křečovitým smíchem, který bleskem přechází do vážné tváře a odpovědi, že za pravděpodobnější (no na to se vlastně moderátor ptal!) považuje volbu V.Klause. Přes to, že paní Zlámalová očividně chápe kam dotaz míří (tedy ne, jestli se novinářka po večerech potácí od herny k herně či za jak dlouho je schopna prosázet výplatu a na který tým sází nejraději), její odpověď se neobejde bez kategorického odmítnutí spojení ZLÁMALOVÁ a BY SI VSADILA a to dokonce poněkud expresivním výrazem „odporný“ (no uznejte, že to expresivní výraz je). Odstartovala tím určitý domino efekt, neboť v zápětí se dozvídám, že ani moderátor nesází a při oslovení posledního hosta, pana Taberyho, že ani jemu sázení nic neříká. Na to moderátor nejspíš si vědom této (již poněkud trapné) situace zažertuje a pan Tabery dodává, (cituji) „To musí člověk zdůraznit, aby vypadal lépe“.
Vypínám televizi a přemýšlím o rozhovoru a sázkách. Trochu mě zamrazí při pomyšlení, že ještě musím zavřít okno a že přemýšlením o takových věcech, riskuji nějaký opravdu nepěkný sen. Překvapuje mě, že dva z přítomných brali sázku a sázení, byť hypotetickou a především jako pojem nahrazující jejich názor na pravděpodobnost výsledku, jako něco tak neetického, nemorálního či dle slov paní Zlámalové jako přímo odporného, že cítí potřebu se od jakéhokoli spojení se sázkami distancovat. Je důvod na otázku „na koho BY jste si vsadil(a)“ odpovídat „zásadně nesázím“ či „je mi to odporné“ ? Je sázení něčím, co má člověk tajit před okolím, něco neetického, něco, co slušní lidé (a zvlášť reaktoři celostátních novin) prostě nedělají? A nakonec, vypadal pan Tabery opravdu lépe, když jako třetí během 2 minut prohlašoval, že ani on nesází, nebo to byl spíše pan Kramer, kterému nedělalo problém „zahrát“ si na sázkaře, podělit se o svůj názor, kterou volbu kandidáta vidí jako pravděpodobnější a necítil potřebu celému národu prvně sdělit, že….on prostě nesází?
Mám pocit, že tito lidé docela dobře nepochopili princip sázení. Rozdíl vidím v tom, že sázíte li, musíte o problému sázení něco vědět. Sázení typu naklikám, zaškrtám, uvidí se, je především dílem astrologů, naivních jedinců, opilců a nešťastníků. Pokud chci investovat své peníze a přijmout i určité riziko ( to je ale při investici prakticky pravidlem), zajímám se o možnosti a pravděpodobnosti. A k určení pravděpodobnosti a nejlepší volby je přece třeba znalost (!). To není jako když si koupíte papírový čtvereček 4x8 cm, otevřete čtyři okýnka a hle,..nevyšlo, tak třeba příště. U sázky (třeba sportovní) je třeba kalkulovat s formou týmu, kvalitou hráčů, domácím či venkovním prostředím, případnou finanční krizí v týmu, spekulací o odchodu trenéra, sérií zápasů bez výhry – to vše se může promítnout do výkonu hráčů v samotném zápase a to vše musí sázející znát (nebo aspoň tušit). Přesně tak, jako na znalce problému, mířila otázka ke zmíněným redaktorům. Předpoklad byl ten, že živím li se posledních x let komentováním politických událostí a jevů, tuším „pravděpodobně“ o „pravděpodobnosti“ toho či onoho zvolení více, než lidé sledující po vyčerpávajícím dni v drůbežárně Události, komentáře (sledují?).Je důvod, proč se má sázkař za sázení stydět? Podle mě ne. Naopak, ten kdo to myslí se sázením vážně ( a teď se nebavím o vážném sázení na červenou 26 v casinu „Na Křence“ u černé kávy zdarma) musí studovat informace a na jejich základě určit tu větší pravděpodobnost, s jakou se daná situace (zápas) odehraje. Ona volba prezidenta je vlastně taky takový zápas – fauly, držení za dresy, nesportovní chování, emoce, plivnutí do tváře, pískot tribun a….že by i ti kapříci?
A na závěr, pěknou práci o problematice sázek a sázení napsal pan Horáček (Los a sázka), zájemcům doporučuji. A co se mě týče,…nikdy nesázím a odporné mi to není :-)
Tomáš Chládek
Pomáhat a chránit v českém prostředí aneb hned tak se to nezmění
Přestože „pomáhat a chránit“ si pro sebe jako své poslání usurpuje policie státní, z rozumu vyplývá, že poskytnutí oněch ctnostných činností je i smyslem fungování policie obecní. I po letech debat, zda obecní, chcete-li městská, policie má svůj význam nebo ne, se toho z mého pohledu na skeptickém vnímání fungování městské policie moc nemění, ale nehažme všechny do jednoho pytle, že ano. Při dnešním kontaktu s městskou policií a snaze udělat zase jednou něco „správného“, jsem si zase připomněl, že nasazování botiček na auta je, jakožto práce na komunikaci výrazně nenáročná, jedním z mála viditelných a smysluplných přínosů městské policie a nic víc bychom asi neměli očekávat.
Tomáš Chládek
A co když hlava státu hanobí národ?
Hlava státu naší země je naštěstí jen formální figurou. V našem případě navíc i trapnou. Slova o snaze být prezidentem všech opět ztratila ze zbytku své hodnoty, kterou si po všech kontroverznostech, neřkuli skandálech, které způsobily ledacos, rozhodně však ne posílení nějakého kolektivního pocitu „jsme ti, které spojuje hlava státu“, zachovávala.
Tomáš Chládek
Vodňanského antikomunistická akce. Mladí hrdinové?
Nedá mi nereagovat na článek Daniela Vodňanského, který se pochlubil svými hrdinskými činy spáchanými na prvomájovém sjezdu KSČM. Snad bych jeho článek přešel s poklepáním na čelo a soucitným úsměvem, ale má reakce snad vyprovokuje i k zamyšlení se nad naprostou zbytečností karmy, jako nástroje pro určení určité, byť základní, kvality článku. A bohužel s ním i myšlenek.
Tomáš Chládek
Petice proti Landovi
Máme problém. Aspoň my tady v Brně. Co s holohlavým, tetovaným, charismatickým, populárním a kontroverzním zpěvákem, který k nám přijel uvést svou novou divadelní hru. K mání je petice proti jeho účinkování, dočtete se o protestech zastupitelů. Zavírejte obchody, bedněte okna, schovejte děti, stěhujte se :-)
Tomáš Chládek
Akční pražský strážník
Akce Praha, láká nás, uvažující o své budoucnosti a kariéře, náborový billboard pražské městské policie. Billboard připomínající spíše plakát před Vaším oblíbeným kinem upozorňující na nový americký akční film, plný výbuchů aut, napínavých honiček, střelby a „správnejch chlapů“ se srdcem na pravém místě a s pistolí neustále připravené provrtat nějakého křiváka olovem. Koho tak ale městská policie „naláká“ a koresponduje to s jejími úkoly?
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Řidiči zkoušejí novou fintu, jak neplatit za parkování. Přestupek, varuje policie
Na internetu se v poslední době značně rozšířila nabídka automatických parkovacích hodin, které...
Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod
Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj...
Kolaps na D8 u hranic. Řidiči ignorují záchranářskou uličku, hustě sněží
Aktualizujeme Dálnice D8 u Petrovic na Ústecku je uzavřená. Důvodem je ranní nehoda ve směru na Německo kamionu....
Je třeba krizový management. Putin nečekaně vyměnil šéfa Kurské oblasti
Ruský prezident Vladimir Putin nečekaně vyměnil gubernátora Kurské oblasti, do které v srpnu...
Ropovodem Družba po dvou dnech opět teče do Česka ropa
Dodávky ropy ruským ropovodem Družba do České republiky byly v pátek obnoveny, řekl iDNES.cz...
Mandát dokončím, premiéra jmenuji v příštích dnech, řekl v projevu Macron
Francouzský prezident Emmanuel Macron odmítl výzvy opozice, aby odstoupil z funkce hlavy státu,...
Chcete připravit rodinu na zimní sezónu? Vyhrajte voucher na Lyžebraní
Chcete ušetřit peníze i čas a vybavit celou rodinu na hory? Řešením je návštěva Lyžebraní, kde na jednom místě najdete vše pro lyžování, běžkování...
- Počet článků 12
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1133x