Mission possible - návrat do života v Jimě

Addis Abeba, Waliso, Jima, Sodo, Arba Minch, Yabelo – to je jen namátkou pár měst, které jsme při našem současném putování Etiopií navštívili. O památkách se lze dočíst v průvodcích. Co tam ale jen stěží najdete, jsou nemocnice, oční kliniky a rehabilitační centra, respektive příběhy lidí z těchto míst, kteří se „vrátili“ do života, a to díky pomoci ostatních.

Jak se jeden vlastně dostane k tomu, aby putoval po Etiopii a místo památek si vybral místa, kterým je lépe se při dovolené vyhnout? Vždyť kdo by chtěl dobrovolně do nemocnice?

Ve výše uvedených městech probíhají projekty, které navracejí lidi „do života“.  Ať už se jedná o oční kliniky, kde operují šedý zákal a vrací lidem zrak nebo o rehabilitační centra, kde lidi učí znovu chodit. Chtěl jsem na vlastní oči vidět práci těch, co v těžkých podmínkách pomáhají ostatním.

Na oční klinice v Jimě mne například zaujal příběh muže, který, jak sám řekl, se znovu narodil.

Jima je univerzitní město ležící ve státě Oromia, asi 365 km na jihozápad od hlavního města Addis Abeby. Místní univerzita se 40 000 studenty je vyhlášená a patří k nejlepším v Etiopii.  Čtvrtým rokem po sobě se pyšní oceněním pro nejlepší státní univerzitu. Její moto zní: „Jsme komunita“, jak nám sdělil během setkání Dr. Kora, viceprezident pro administrativu a rozvoj.

K univerzitě patří i nemocnice s různými odděleními, včetně oční kliniky. Ta původně sídlila v ocelové prefabrikované buňce „po Italech“. Italská okupace Etiopie během druhé světové války zde zanechala svůj hluboký otisk. Ačkoliv Etiopie kromě této krátké intervence nebyla nikdy kolonizována, italský vliv je stále patrný.

V roce 2007 byla postavena s finanční pomocí konfederace Light for the World nová zděná oční klinika, ve které jsou prováděny na místní podmínky náročné operace, včetně operace rohovky. Nicméně i tato klinika patřící k třem nejvybavenějším v Etiopii, se potýká s nedostatkem personálu, léků a lékařských zkušeností.

Důležitou součástí práce očních lékařů v Jimě jsou pravidelné výjezdy do méně přístupných a vzdálených míst v okolí. Na Etiopii s devadesáti miliony obyvatel připadá pouze 120 očních lékařů, a tak tyto návštěvy v terénu jsou pro mnohé Etiopany jedinou možností, jak se potkat s doktorem.

Při jednom z výjezdů lékaři našli staříka, který přes 20 let neviděl. Se svou slepotou se smířil a netušil, že ještě někdy uvidí vnoučata. Diagnostikovali u něj oboustranný šedý zákal. Naštěstí pro něj jde o onemocnění, které lze odstranit. Pozvali ho do Jimy a úspěšně provedli operaci šedého zákalu – vyměnili oční čočky. Jaká byla jeho radost, když po tak dlouhých letech uviděl své blízké. Svůj pocit popsal jako znovuzrození. 

Na vedoucím oddělení, doktorovi Yeshigetovi, byla patrná hrdost na jeho práci a své oddělení, když nám tento příběh vyprávěl. A mne zase potěšilo, že se podobné „návraty“ do života daří právě díky finanční podpoře konfederace, kam patří i česká nezisková organizace SVĚTLO PRO SVĚT.

Autor: Čestmír Hrdinka | úterý 5.11.2013 7:17 | karma článku: 7,06 | přečteno: 233x