Problém vyloučených lokalit se týká i Středočeského kraje

Problém sociálně vyloučených oblastí se určitě vztahuje i na Středočeský kraj, příkladem může být Kladno. Vzpomínám si, jak jsem nedávno v novinách četl titulek: „Spánek mnoha Kladeňáků ruší nájemníci nelegálních ubytoven v centru města“. 

Nyní těchto nelegálních ubytoven přibývá jak hub po dešti a ani náš kraj pochopitelně není od tohoto nebezpečného fenoménu izolován. Obyvatelé těchto oblastí bloumají celé dny ulicemi, pokřikují na lidi, popíjejí na veřejnosti, obtěžují kolemjdoucí a dělají nepořádek. Strážníci tam musí hlídkovat nepřetržitě, místo aby řešili jiné problémy.

Dnes už se to stává standardní situací a dopad na okolí je katastrofální. Staré domy a ubytovny skupují tzv. obchodníci s chudobou a sestěhují do nich sociálně problémové lidi, od kterých pak vybírají štědrý státní doplatek na bydlení.

Řešení přitom vůbec není složité a David Kádner s Radimem Fialou se jej už snažili prosadit. Vychází z velmi jednoduchého principu: Bude stanoven limit pro vyplácenou částku, který bude vycházet z cenové mapy vytvářené ministerstvem, tedy z reálné ceny bytů v dané lokalitě. Dále je potřeba omezit maximální počet obyvatel na jeden byt podle jeho hygienických předpisů.

Otázka soužití Romů s většinovou společností je u nás bohužel také tabu. Politici se většinou bojí reakcí aktivistů a obránců lidských práv, tak raději nic neříkají, natož aby něco skutečně dělali. Nikdo nemá na mysli diskriminaci podle barvy kůže, jde jen o to, zda se chová slušně, nebo nikoliv.

Problém sociálně vyloučených lokalit je zásadní a je třeba ho řešit v celé zemi, včetně Středočeského kraje. Něco už se s tím dělat musí, a rychle, protože na něj doplácejí slušní lidé všech barev. 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Marek Černoch | pátek 11.10.2013 20:19 | karma článku: 17,42 | přečteno: 656x