Zoufalé prostředí lékařských zázemí
Momentálně jsou těmi, kteří mě nechávají samotnou nebo s kolegy ve svých kumbálech a pracovnách, hlavně kardiologové, onkologové, alergologové a plicní. Prostředí jsou samozřejmě špitál od špitálu jiná. Jistěže že tam s kolegy chodíme především pracovat, ale když u někoho nebo s někým pracujete, tak pořád se pochopitelně jen pracovat nedá, máte i nějaký osobní vztah. Když s někým pracujete nějakou dobu celé dny třeba 3x do měsíce, tak chtě nechtě vidíte, jak ten člověk v práci žije, v čem žije, jaký je.
Musím říct, že i přes ten šílený chaos, v jakém naše zdravotnictví je, naše lékaře obdivuju za jejich pracovitost a odbornou a lidskou úroveň (aspoň ty „moje doktory“ určitě ano). Nevím, jak je to v zahraničí, ale co někdy při návštěvách a pracovních pobytech můžeme vidět u nás, nad tím by člověk zaplakal. Jistěže jakýsi pořádek v kanceláři nebo na lékařském pokoji je otázkou taky osobního vztahu toho obyvatele pokoje k nějaké organizaci věcí, ale obecně – vybavení a prostředí většiny lékařských pokojů je smutná katastrofa.
Hlavně v nemocnicích na malých městech a v městských poliklinikách je to fakt krize. Ale nejen v těch „malých“, i v některých „fakultkách“ je to zoufalost. Vybavení z dob raného socialismu, rozpadající se nábytek, ošumělé skříně, rozkládající se stoly, židle, odřená čalounění na křesílkách, prosezené gauče. Stolní lampičky jaké známe z Okresu na severu z pracoven soudruhů. Linolea nedefinovatelné barvy, hrbolatá dlažba udělaná za socialistických obkladů. Na poslední malování si stěny už možná ani nevzpomínají. Umyvadla dávno skoro bez glazur, kohoutky prskající vodu všude dokola, jen ne do umyvadla. Znám pár doktorů, kteří si pokoj v nemocnici vybavili na vlastní náklady, protože v tomto prostředí už dál žít nechtěli.
Někdy na přelomu éry socialismu a kapitalismu se místy nakoupily přístroje typu fax, kopírka. Dneska je z nich z posledních sil a silou vůle fungující hromádka špinavého plastu.
V policích se vrší kopie článků, odborné časopisy a do dálky svítí nové tlusté těžké knihy psané anglicky. Dost často jsou ty knihy „podporou osobního vzdělávání lékařů od farmaceutických firem“. Ty knihy stojí několik tisíc korun a nemocnice na to nemá, aby knihovnu takovými tituly vybavila. A studovat se musí, péče musí být na úrovni.
Jistěže jsou i někde prostory nové, rekonstruované, důstojné. Ale těch, co pamatují Šemíka jako hříbě, těch není málo. A v tou zoufalém zázemí je třeba studovat, převlíct se do bílého, zapnout mozek, nastavit úsměv a jít léčit. Možná jich je jen moc a prachy na všechny nestačí. Ale možná je to otázkou priority ředitele špitálu, co je nezbytné. Myslím, že žádný ředitel špitálu v socialistickém kutlochu na prastaré židli u stolu, ze kterého lezou třísky, nesedí.
Zuzana Čekalová
Jak jsme ve frontě v Tesku uctili Václava Havla
Opřela se do francouzských berlí a do kapsy napcala vypadávající šálu. „Já chtěla zaplatit tím kuponem, co mi dcera dala k vánocům, osm stovek, pane, osm stovek! A víte, co mi řekla? Ta u tý pokladny? Že prej ty kupony neberou, že je pokladna nezná! Osm stovek! Dárkovej kupon, tady koupenej, a pokladna ho nezná? Já tady budu stát a budu čekat, protože tohleto si přece nenechám líbit!“
Zuzana Čekalová
ONI, ti všemocní tam nahoře. Kdo vlastně???
„O tohle by se měli postarat, to takhle nejde.“ „Tu cestu by měli opravit, ty díry jsou hrozné.“ „To je tak drahé, to by měli nějak regulovat.“ Taky jste to už někde slyšeli? Nebo variaci na toto téma? Já to slyším často. A vždycky se toho navrhovatele ptám: „A kdo teda by to měl udělat? Kdo jsou ti ONI“? Navrhovatel často znejistí a zjistí, že neví. Prostě ONI, ti, co se o TO starají. Kdo ONI? A o CO se starají?
Zuzana Čekalová
Etika pouličních prodejců – před nemocnici ne!
V poslední době musím bohužel častěji než jindy docházet k lékaři. Vyprávění o tom, že v březnu zavoláte k lékaři, že vás bolí noha, zda by se vám na to nemrknul a on řekne Jasně, nejbližší termín máme v červenci, teď opominu. Ale má to souvislost – když se v tom březnu objednáte na červenec, tak máte dvě možnosti – buď vás bolest přejde, nebo se zhorší natolik, že pak lékař na vás křičí Proč jste nepřišla dřív?? Jsem případ něco mezi – noha bolela tak příšerně, že jsem nevyčkala do termínu objednání, ale šla na pohotovost už v květnu... Dřív jsem nepřišla proto, že jaksi nebylo kam, leda na tu pohotovost, že ano. A tak tam pak musíte furt, protože stav se za těch pár měsíců dost zhoršil. No, ale takový je systém.
Zuzana Čekalová
Nechápu, za co lidi utrácejí
Vyprávěl dneska chytrý pán v televizi, že lidi šetří, mají málo peněz, kupují levné věci, méně utrácejí. Rozproudila se doma debata, za co lidi tak strašně utrácejí, že se pořád musí řešit jakési rozhodčí doložky ke spotřebitelským úvěrům, že se vůbec uživí lichvářské firmy půjčující „rychlé“ peníze na obrovské úroky a proč si lidi u nich vlastně půjčují. Protože my doma to jaksi nechápeme.
Zuzana Čekalová
O zraněné kobře aneb Domácí komunikace
Čím dál tím víc jsem přesvědčená, že nejmenší územní jednotkou, kde se používá unikátní komunikační jazyk, není stát, ani oblast, ani město, ani městská část, ale každá rodina. A jsem si jistá, že k tomu přispívají děti v rodině obsažené. Každé dítě, když se učí mluvit, si zjednodušuje slova tak, aby se mu dobře vyslovovala. Spousta těch nejroztomilejších slov pak přijmou dospělí a začnou je používat i mezi sebou. Zkomoleniny pak přispívají k jakémusi ještě intimnějšímu sblížení nejbližších lidí. Veselo může být, když se pak tyto zkomoleniny tak zautomatizují, že je použijeme i mimo rodinu. Tuto situaci pak dělíme na dva děje podle toho, jestli naším partnerem v hovoru je kamarád, nebo naprosto cizí člověk. Kamarádovi to zajisté vysvětlíme, ten se zasměje a je to. Cizí člověk si nejdříve myslí, že špatně rozuměl a když mu zkomoleninu zopakujete, pojme podezření, že jste asi cvok.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
ANALÝZA: Život migrantů v Rusku. Na „rizikové“ míří razie, další lákají na Ukrajinu
Rusko se nachází ve schizofrenní situaci. Ruské hospodářství trpí nedostatkem pracovníků,...
Zamčená školní hřiště? Jako dárek zavřený ve skříni, kroutí hlavou šéf atletů
Dokonale ho vystihuje sousloví sportovní nadšenec. Mostečan Milan Rybák se sportu věnuje celý...
Nevysušené domy po povodních jsou velkou zdravotní výzvou, říká hygienička
Asi největší zdravotní výzvou v oblastech zasažených povodněmi mohou být před následujícím chladným...
Bývalá tchajwanská prezidentka odcestovala do Česka, zúčastní se Fora 2000
Bývalá tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen oznámila, že odcestovala do České republiky....
- Počet článků 50
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 4177x