Zmařená šance

Co na to říct? Rozhodnutí Ústavního soudu, potvrzující platnost pražských voleb, znamená, že po plivnutí do tváře voličů si s nimi místní kmotři ještě vytřou místa, kam slunce nesvítí.

Oranžová s modrou na věčné časy a nikdy jinak

Rozdělení Prahy na volební obvody – podle Ústavního soudu zřejmě zcela v pořádku a smysluplné a rozhodně ne účelové

Opravdu, loňský rok byl v pražské politice sérií výsměchů běžným občanům. Po skandálech primátora Béma a dalších vlivných politiků došla i Pražákům trpělivost a parlamentní volby ukázaly, že vítězství v Praze zřejmě občanským demokratům nezajistí ani příslovečná tenisová raketa Václava Klause.

Jak na to reagovala ODS? Pokusila se na poslední chvíli žehlit své průšvihy a vylepšit image, aby ztráta dominance nebyla tak tragická? Ale kdepak! Raději účelově rozdělila hlavní město na volební obvody tak, aby co nejvíc poškodila konkurenty.

A tak došlo k výsledku, který se dal čekat: Menší strany nedostaly ani jeden mandát a rozplynula se tak naděje, že by mohly hrát roli při sestavování městské rady spolu s TOP 09. Zůstala tedy otázka, která ze špatných možností získá navrch a se kterou ze dvou zkorumpovaných stran udělá vítěz voleb koalici.

Pak ovšem v předvečer 17. listopadu přišla studená sprcha v podobě dohody mezi ODS a ČSSD, která vítěznou TOP 09 vyřadila. Teoreticky samozřejmě zcela demokratické a normální řešení. Kdyby ovšem nešly před volbami obě strany tvrdě proti sobě. Kdyby nadějný volební lídr ČSSD nebyl po volbách odstaven od vlivu na jednání. Kdyby koalice nereprezentovala reálně ani ne 31 % hlasů (zatímco například 22 % hlasů dostaly menší "propadlé" strany). Kdyby z kuloárů neprosakovaly zvěsti, že celá tato koalice byla dávno předdohodnutá.

Pak ale přece jen svitla naděje, že příběh bude mít šťastný konec. Malé strany podaly na volby řádně odůvodněnou stížnost. A Ústavní soud, k němuž se stížnost dostala, oprávněně vzbuzoval naději (po tom, jak v roce 2009 zatrhnul předčasné volby), že nenechá politiky zacházet si se zákony tak úplně podle libosti.

Bohužel, nestalo se. Bohužel, na složení pražského zastupitelstva a rady mohou zřejmě místo voličů mít rozhodující vliv volební inženýři jedné strany. Bohužel, přání vlivných politiků převážilo u soudu nad názory renomovaných politologů. Bohužel, volební manipulace a gerrymandering byly posvěceny jako beztrestný postup pro zajištění vítězství. Bohužel, sprostá modrooranžová koalice dostala dostala další čtyři roky na mazání medu kolem úst voličů a tunelování peněz z jejich kapes. Bohužel, občané budou muset čekat další čtyři roky na to, než budou mít šanci jim to ve volbách spočítat.

A to je škoda; Praha by si zasloužila výměnu politiků víc než většina jiných měst. Dnes ale byla jedna skvělá šance promarněna.

Autor: Matěj Čadil | úterý 29.3.2011 17:10 | karma článku: 40,52 | přečteno: 20157x
  • Další články autora

Matěj Čadil

Sto let od poslední korunovace

30.12.2016 v 15:00 | Karma: 29,81

Matěj Čadil

70 let vlády

13.10.2016 v 16:00 | Karma: 25,53

Matěj Čadil

Památka posledního českého krále

21.10.2015 v 15:45 | Karma: 30,60