Lavonova aféra – Operace Susannah
Odchod Britů ze Suezu je pro Izrael problém
Na počátku roku 1954 dostává egyptský lékař Dr. Moše Marzouk (1926 – 1955) telegram. Jde o zakódovanou zprávu od izraelské vojenské rozvědky. V telegramu je příkaz na zahájení operace Susannah, která má zabránit uzavření britsko – egyptské smlouvy o odchodu britských vojenských jednotek ze Suezu a předání správy nad průplavem egyptské vládě. Proto je nutné připravit a zrealizovat sérii bombových útoků na britské a americké cíle (kulturní a informační centra, banky, kina, knihovny) tak, aby byla narušena důvěra mezi Egyptem a Západem.
Spící buňka je aktivována
Marzoukova rodina, která vyznává karaitský judaismus se přestěhuje počátkem 20. století z Tunisu do Káhiry. Tam se také Moše Marzouk narodí, v dospělosti vystuduje medicínu a pracuje jako chirurg v židovské nemocnici v Káhiře. Na počátku 50. let minulého století je šestadvacetiletý lékař osloven izraelskou tajnou službou Mosadem a naverbován s dalšími egyptskými židy pro špionážní akce ve prospěch Izraele. Tato buňka má původně sloužit jako pátá kolona v případné izraelsko – arabské válce (v roce 1948 – 1949 proběhne první arabsko – izraelská válka a celkem se Egypt s Izraelem utkává pětkrát) a má deset členů.
Bomby ano, mrtví ne!
Do Egypta přicestují čtyři důstojníci izraelské vojenské rozvědky a začínají spolu s egyptskou skupinou vybírat cíle útoků. Původně jsou vybrány auta britských diplomatů, ale Moše Marzouk se dostane s izraelskými důstojníky do sporu. Nechce asistovat u hromadných vražd a žádá, aby výbuchy způsobily jen paniku. „Nechci a nebudu zabíjet ani muslimy ani křesťany!“ Jeho vliv na celou skupinu je tak zásadní, že na jeho naléhání nakonec šéf vojenské rozvědky v Izraeli plukovník Benjamin Givli vydá tento rozkaz: „... volbu správných cílů ponechávám na místních lidech, kteří mohou nejlépe vyhodnotit důsledky a účinky pro vytvoření rozruchu a zmatku“!
Hodíme to na Muslimské bratry
První bomby explodují na káhirské poště 15. července 1954. Jsou uloženy ve vacích a rozbuškou se stává kyselina, která naleptává obal pytle až se dostane k uloženému nitroglycerínu. Nastává exploze bez obětí. Ještě ten den vybuchují bomby v knihovnách v Káhiře a Alexandrii. O týden později 23. července explodují trhaviny ve dvou káhirských kinech (vlastníci těchto kin jsou Britové), na železniční stanici a centrální poště. Zpočátku to vypadá, že celá konspirace funguje na jedničku. Jako hlavní podezřelí jsou označeni Muslimští bratři, radikální opozice egyptského předsedy vlády Gamála Násira (1918 -1970) budoucího prezidenta.
Bomba pšoukla v kapse
Phillip Nathanson jeden z židovských atentátníků z egyptské buňky má za úkol umístit zápalnou bombu v kině Rio Theater v Alexandrii. Je 27. července a za chvíli se bude promítat americký film Mogambo režiséra Johna Forda (1894 – 1993) s Clarkem Gablem (1901 – 1960), Avou Gardner (1922 – 1990) a Grace Kelly (1929 – 1982). Všude jsou vojáci, kteří po předchozí sérii atentátů dávají pozor na všechny budovy třeba jen vzdáleně patřící majitelům ze Západu. Nathanson si koupí lístek a chce se usadit v sále, aby tam mohl bombu nechat pod sedadlem a zmizet. Jenže v uličce sálu stojí dvoučlenná vojenská hlídka. Nathanson zpanikaří a jde na záchod, tam zůstává asi 20 minut s tím, že se usadí v kině až po setmění v sále. Jenže právě tato prodleva se mu stala osudnou. U vchodu mu bomba exploduje v kapse. Nikomu se nic nestane, ani atentátníkovi, který má pouze popáleniny. Vojáci se ovšem na Nathansona ihned vrhnou a zatknou ho.
Je to jen nechutná kampaň?
Po drsném výslechu je prozrazena celá skupina. Třem izraelským agentům se podaří utéct a dostanou se přes hranice zpátky do Izraele. Čtvrtý je pod jménem John Darling s britským falešným pasem odhalen silniční hlídkou. Zastřelí se ve svém uzamčeném voze pod dozorem hlavní samopalu egyptských vojáků. Izraelská a některá světová média líčí zatčení židovských občanů jako protižidovské spiknutí s nechutnými praktikami SS, včetně týrání a mučení během výslechů. Vláda v Tel Avivu důrazně odmítá mít s atentáty cokoliv společného a v září dokonce podnikne odvetnou akci, kdy zaútočí na západní břeh Jordánu. Akci, kterou nařídí ministr obrany Pinchas Lavon (1904 – 1976), velí generál Ariel Šaron (*1928) budoucí premiér Izraele a o život přijde 69 Palestinců.
Chirurg bere všechno na sebe
Soud s 10 obviněnými egyptskými Židy začíná 11. prosince 1954 a dva dny po zahájení procesu vydává izraelský ministerský předseda Moše Šaret (1894 – 1965) prohlášení, v němž odsuzuje „arabské spiknutí proti skupině Židů“. Jenže už v té době zná výsledky vnitřního vyšetřování a ví, že za vším stojí jejich vojenská rozvědka. Dr. Moše Marzouk bere veškerou vinu na sebe a spolu s Samuelem Azarem je odsouzen k smrti. Jsou oběšení 31. ledna 1955 v káhirské věznici. Dalších osm atentátníků dostává tresty mezi 7 a 15 lety. Dva z nich ve vězení spáchají sebevraždu.
Lavonova aféra není jeho aférou
Když vše praskne je označen hlavní viník – izraelský ministr obrany Pinchas Lavon. Právě on má vydat rozkaz k zahájení bombových útoků na britské a americké cíle v Egyptě. Tato aféra vede v Tel Avivu k pádu celé vlády. Lavon je vyšetřován a hrozí úřádům, že pokud ho shledají vinným, spáchá sebevraždu. Navenek ovšem Izraelci nikdy nepřipustí, že by mohli být v atentátech nějak zapleteni. To se stane až v roce 2005, kdy premiér Ariel Šaron propůjčí vysoká státní vyznamenání všem spiklencům. A Lavon? Ten je zproštěn všech podezření. Komise, která vyšetřuje celou záležitost dojde k názoru, že jeho obvinění je hrou vojenské rozvědky, jejíž vysocí představitelé chtěli odstranit umírněného Lavona z křesla ministra obrany. Lavon neměl o vydání rozkazu k bombovým útokům ani ponětí.
Je to jen malý, téměř nevinný pohled na věci z druhé strany. Pokud jsem ještě stále „členem fanklubu“ Izraele ( a to jsem), musím znát více informací...
Marcel Bystroň
Největší diamantová loupež
16. února 2003 pětičlenný tým lupičů vyloupí trezory v Diamond Center v Antverpách a odnesou si lup v hodnotě 100 milionů dolarů.
Marcel Bystroň
Za vším hledej teroristu
Ulice milionového města Toulouse zejí prázdnotou. Je půl desáté ráno 21. září 2001 a před deseti minutami otřásla městem silná exploze. Obyvatelé města mají ještě v živé paměti televizní záběry, na nichž takřka v přímém přenosu sledovali teroristický útok na newyorské věže. Obavy jsou na místě, protože výbuch pochází z areálu továrny AZN, kde se vyrábí umělá hnojiva. Dva komíny této chemičky se poroučejí k zemi, obchody v okolí továrny jsou zdemolovány a kvůli narušené statice je evakuována i místní škola. Telefonní spojení nefunguje.
Marcel Bystroň
Čtyři tipy na vlastní pohřeb
Je noc a měsíc v úplňku svým svitem osvětluje hroby na místním hřbitově. Jenny a Marlon si zde dávají tajnou schůzku. Je jim 16 a jejich věk považuje toto místo posledního odpočinku za velmi romantický začátek jejich schůzky. Po polibku otevře Jenny oči a pokud byste jí chtěli říznout, krve byste se v ní nedořezali. Hrob uprostřed se rozsvítil a socha anděla se uklání jako by se modlila. Pro většinu z nás je pohřeb a s ním spojené uložení ostatků něco, čím se příliš nezabýváme. Popravdě řečeno, i když u toho budeme, může nám to být jedno. Jsou ale lidé, kteří si chtějí užít do poslední chvíle smuteční slavnost, kde jsou hlavními hrdiny. Proto není divu, že vylekaná Jenny viděla svítit hrob a modlit se anděla. Místní realitní makléř si nechal svůj hrob vylepšit fluorescenční barvou a nainstalovat anděla, naprogramovaného, aby se každých 24 hodin za něj modlil. To kdyby rodina na nebožtíka zapomněla. Máte-li smysl pro černý humor, mám pro vás čtyři exkurze na pohřby, které tak trochu vybočují z běžného „posledního sbohem“.
Marcel Bystroň
5 bitev, které rozhodli nindžové
Samuraj Gemban vyzve nindžu Šošundžina, aby dokázal, že je opravdu tak dobrý, jak se o něm vypráví. Dá mu za úkol ukrást polštář, na němž bude Gemban spát a teprve až tento úkol nindža zvládne, zaplatí samuraj požadovanou sumu za jeho služby. Ráno se Gemban probudí s hlavou na kameni a u dveří spatří zahaleného Šošudžina, který právě vyhodil do vzduchu samurajův polštář, vytáhne meč a než polštář dopadne na zem, rozsekne ho na čtyři kusy.
Marcel Bystroň
Na Michiganském jezeře utonulo 300 Čechů
Asi 16 kilometrů od Chicaga leží městečko Cicero. Na 47. Západní ulici je podezřelý klid, nikde ani živáčka. Domy, kde žijí roku 1915 desítky českých imigrantů, zejí prázdnotou. Je pondělí 25. července a všichni obyvatelé této ulice jsou mrtví.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Tajná služba mi zajistí lepší ochranu, řekl Trump po dvou neúspěšných atentátech
Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump ve středu řekl, že po dvou neúspěšných...
Povodňových stavů ubývá. Nejvyšší stupeň platí zejména na jihu Čech a Moravy
Sledujeme online Míst s dosaženým povodňovým stupněm v Česku dál ubývá. Ve středu ráno platil některý z povodňových...
Pagery obsahovaly 20 gramů trhaviny, neodhalil by ji ani skener, tvrdí Libanonci
Izrael ukryl výbušný materiál do pagerů, které si před několika měsíci u tchajwanského výrobce Gold...
Povodně 2024
Povodně, které se prohnaly Českem, pomalu slábnou. Některý ze tří povodňových stupňů platil ve...
- Počet článků 21
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 7032x