USA: Nikomu nic!
Americká zahraniční politika je pod vedením pana Trumpa vskutku výživná. Seznam zemí, včetně spojenců, se kterými se USA ještě nerozhádaly, nezrušily dosavadní dohody či nepustily do jakéhokoli sporu, řídne každým dnem.
Vynechejme tentokrát všechna vojenská angažmá Spojených států a podívejme se na obchodní spolupráci této země se světem.
Obchodní válka s Čínou je už vyhlášena, vůči Huawei se už vedou první bitvy (3). Obchodní válka s Evropou je na spadnutí.
Česko v tom všem má ještě něco navíc: Vrtulníky. Naše země tolik doufala, že si bude moci předražené americké helikoptéry koupit, a teď do toho senátor Paul chce hodit vidle (2). Jestli se ten obchod nepovede, netuším, co Česká republika bude bez amerických vrtulníků dělat.
Tolik jsme chtěli nákupem zboží od USA vyjádřit náš vděk zemi, která Evropě vyhrožuje mimo jiné vysokými cly na dovoz automobilů (4), na jejichž výrobě je Česko závislé, a teď se může stát, že české gesto oddanosti americká vrchnost nepřijme.
Nejsme v tom naštěstí sami. Nedávno prosákly též informace o tom, že USA zvažují sankce vůči byznysmenům z okolí maďarského premiéra Orbána (1), těsně poté (náhoda), co ho srdečně přijal prezident Trump. Obzvláště pikantní je zdůvodnění případných sankcí: Sankce nebudou přijaty, pokud se pan Orbán zaváže k „respektování amerických zájmů“, což by bylo naplněno dovozem amerického plynu, ratifikací zbrojní dohody či blokováním čínských společností, které USA nemají rády.
Jeden by doufal, že od dob, co česká knížata musela ročně odvádět stanovený počet dobytka do Němec, aby nás ten Němec nevyhladil, se vztahy mezi národy, zejména spojenci, zkultivovaly. Americká zahraniční politika se však zdá být v jasném rozporu s takovou naivní vírou.
Nakonec samozřejmě všechno může dopadnout dobře: Američané nám vrtulníky prodají, Maďaři budou kupovat americký plyn, všichni budeme blokovat čínské firmy, podepíšeme nevýhodné smlouvy o obchodní spolupráci a třeba nás USA nechají chvíli zase na pokoji, než přijdou opět s dalšími požadavky.
Říkám si však, zda se takovým režimem spolupráce s dnešními spojenci nepřibližujeme právem nenáviděným dobám podřízenosti vůči Sovětskému svazu a okrádání naší země Radou vzájemné hospodářské pomoci. Aby se nestalo, že až bude Trumpova "America great again", zůstane ve své vysněné pozici sama jako příslovečný Jakešův "kůl v plotě".
Zdroje:
- https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/sankce-viktor-orban-donald-trump-usa-ma-darsko-spojene-staty-americke-prezident-premier.A190516_112620_eko-zahranicni_elz
- https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/505076-americky-senator-paul-chce-zablokovat-prodej-vrtulniku-cesku.html
- https://www.whitehouse.gov/presidential-actions/executive-order-securing-information-communications-technology-services-supply-chain/?fbclid=IwAR1cm6qQTliyqgiFLCV5tlD2o_URZpK9bTDblsYJU2lg5Q5uuJ153OXOOH8
- https://www.lidovky.cz/svet/dvacetiprocentni-cla-na-dovoz-aut-trump-pohrozil-evropske-unii-aby-zrusila-opatreni-vuci-usa.A180622_164710_ln_zahranici_ele
Lukáš Burget
Jason Arday je mrtev a svět progresivistických lží má další oběť.
Jason Arday, profesor z Cambridge, na kterého byly upřeny zraky médií i veřejnosti pro jeho plagiátorství a nedůvěryhodné líčení vlastního života, byl nalezen mrtev.
Lukáš Burget
Stačilo! Český europoslanec udržuje vztahy s Čínou!
Mravní poklesek českého byznysmena obchodujícího s čínským partnerem bychom snad ještě mohli omluvit jeho honbou za mrzkým penízem. Ale pokud se s tou totalitní, komunistickou Čínou baví i náš europoslanec, tak to tedy ne!
Lukáš Burget
Kde udělali američtí soudruzi s OPEN-AI chybu? Všude!
Na konferenci o AIDS prezentovala americká vláda mapu Afriky generovanou OPEN-AI, jakou by patrně ani propadající školák se zvráceným smyslem pro humor nevymyslel.
Lukáš Burget
Abdul zabíjel, Braniborskou bránu duhově nasvítili, problém vyřešen!
Je iluzorní předpokládat, že ustupování nekompatibilní kultuře probudí jako polibek spící princeznu sen o „multikulturalismu“.
Lukáš Burget
Neoprávněně mocný Číňan má být propuštěn z vazby
Dokonce i Městský soud v Praze totiž zjistil, že neexistují právní důvody toho člověka držet za mřížemi a vrátil policii případ k došetření.
| Další články autora |
Kolik toho víte o vesmíru?
Planety, černé díry, Měsíc nebo slavné vesmírné mise. Vesmír fascinuje lidstvo od nepaměti a dodnes...
Jste milovníkem italské kuchyně? Tak se ukažte!
Pizza, těstoviny, tiramisu nebo Aperol Spritz. Italská kuchyně patří bezpochyby k nejoblíbenějším...
V Letenských sadech hořelo, na nábřeží se odkláněla veřejná doprava
V Praze v Letenských sadech hořelo. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů. Podle policie byl...
Tichý zabiják neodpočívá ani v létě. Horko umí zamávat se zdravím, pozor na tlak
Léto je období, kdy máme konečně pocit, že se život zpomalil. Dny jsou delší, kalendář méně...
Tesco může v Česku změnit majitele. Ve hře je i polská Biedronka, ta ale míří jinam
Britští vlastníci Tesca zvažují prodej svých aktivit ve střední Evropě. Pokud by k němu skutečně...
Pozemky v kraji zdražují, rekordmanem je Jesenicko. Na severu lákají Poláky
O půdu na Jesenicku nemají zájem zdaleka jen místní, ale i kupci z Brna, Prahy nebo sousedního...
Přehrada na Vysočině zachraňuje Brno, v posledních letech dodává stále více vody
Už více než sto let přivádí do Brna pitnou vodu dvojice vodovodů z prameniště u Březové nad...
V Brně začíná festival Špilberk, na nádvoří zazní hudba z počítačové hry
Na velkém nádvoří brněnského hradu dnes začne festival Špilberk. Láká nejen milovníky klasické...

7 zásad bezpečného poutání dětí v autosedačce, které musíte znát
Chcete mít jistotu, že je vaše děťátko v autě opravdu v bezpečí? I drobné chyby při poutání do autosedačky mohou mít vážné následky, často si je...
- Počet článků 329
- Celková karma 19,30
- Průměrná čtenost 2147x
O tom a třeba i lecčem jiném sem občas napíšu a bude mi potěšením přečíst si vzápětí i něco od Vás.



















