Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Smutné výročí letu Apolla 11

Zbláznil jsem se? Jak může být takové výročí smutné? Vždyť je to dnešní kulaté výročí oslavou jednoho z největších lidských dobrodružství a úspěchů vědy a techniky v dějinách! Ano, ale přece jen něčím smutné je.

Čím? Tím vlastním kulatým číslem: 50. Ano, padesát let je tomu, co Apollo 11 vzlétlo a brzy tomu bude padesát let i od té doby, co na Měsíci spočinula lidská noha naposledy. To už jsou dvě lidské generace, co na Měsíc zíráme jen ze Země nebo z nízké oběžné dráhy. A to je přece opravdu smutně dlouhá doba! Na konci programu Apollo, na začátku sedmdesátých let dvacátého století byli mnozí včetně největších odborníků přesvědčeni, že dnes, v roce 2019 bude mít lidstvo na Měsíci nejen stálou základnu, nýbrž že bude připraveno i k letu na Mars, pokud už ho také nebude mít za sebou.

 

 Dějiny tomu však chtěly jinak. Vlastně nikoli dějiny, nýbrž politici. Studená válka byla v plném proudu a politikům obou stran se zdálo, že místo investicí do výzkumu vesmíru je třeba zněkolikanásobit již zaručenou kapacitu na zničení lidstva jadernými zbraněmi. A zůstávající výzkum vesmíru na obou stranách měl také silný vojenský obsah, v Rusku zcela prioritní, v USA bylo na civilní výzkum přece jen více prostředků a politický systém ho tolik nesvazoval.

 

 A přece se od letu Apolla podařilo mnohé, přičemž americký vesmírný program má v těchto úspěších přední místo. Meziplanetární (a dnes už přísně formálně vzato dokonce mezihvězdné) mise Pioneer a Voyager odkryly tajemství plynných obrů na okraji Sluneční soustavy. Hubbleův teleskop se zadíval tak daleko, jako žádný jiný před ním a prostou estetickou krásou některých svých snímků chytil za srdce i mnohé laiky a ty, kteří se o výzkum vesmíru nijak nezajímali. Americké úsilí a technické prostředky hrály také zásadní roli ve stavbě Mezinárodní kosmické stanice. Mars důkladně zkoumají sondy z oběžné dráhy i robotičtí průzkumníci na povrchu, sonda New Horizons přinesla první a vzrušující fotografie trpasličí planety Pluto na konci sluneční soustavy.

 

 Na zcestí se však dostal americký program letů do vesmíru s lidskou posádkou. Bohužel, na prostředek typu raketoplánu, jen konstrukčně a provozně bezpečnější, odmítla dát jakákoli americká vláda peníze. Jistě v tom hrálo zásadní roli i memento havárií Challengeru a Columbie, kdy se zabilo čtrnáct astronautů, prapříčinou obou havárií je přitom opět nedostatečné financování a tedy kompromisní konstrukce celého systému Space Shuttle. V rámci NASA i soukromých společností jsou dnes vyvíjeny pouze kosmické lodi právě typu Apollo, pochopitelně mnohem modernější, avšak nic, co by jen připomínalo mnohostrannost raketoplánu nikde ve vývoji není.

 

 NASA i soukromé společnosti jsou v pokročilé fázi vývoje silných raketových nosičů srovnatelných se Saturnem 5, který lidi k Měsíci dopravoval v časech Apolla. To je, obávám se, jedinou skutečně konkrétní a pozitivní zprávou v nadějích na návrat lidstva na Měsíc. Podíváme-li se totiž do zahraničí, tak ruský kosmický program je v dlouhodobé krizi a čínský je opředen tolika tajnostmi, že se o konkrétním cíleném snažení čínské lidské mise na Měsíc dá jen spekulovat.

 

 Naiva a optimista ve mně však touží po tom, aby se návrat na Měsíc neodehrál v režii národního státu, ale v široké mezinárodní spolupráci, jako je zázrak typu Mezinárodní kosmické stanice, dnes bohužel také nezadržitelně spějící ke svému konci bez reálných plánů na včasnou náhradu. 

 

 Plány soukromníků, miliardářů s klukovskými sny, mohou hrát významnou roli ve vývoji kosmické techniky, avšak nikoli ve výzkumu vesmíru. Ať už pánové Musk či Bezos tvrdí cokoli, tak já tvrdím, že se nikdo, opravdu nikdo na celém světě s tím, co je dnes k dispozici, nepodívá s lidskou posádkou za dva roky na Měsíc a za pár dalších let na Mars. A především: Klukovské sny miliardářů v žádném případě nelze zaměňovat za seriózní, smysluplný a vědecký výzkum! Chtějí prachy a svoje vzdušné zámky, ne tvrdou vědu, základní výzkum bez přímé komerční aplikace. 

 

Je třeba se ptát, kde je prvotní příčina tohoto vývoje, který nelze nazvat jinak, než zklamáním. Obávám se, že je ta příčina v lidech, v naší civilizaci. Příliš jsme zpohodlněli, ztratili jsme odvahu a motivaci jít dál, objevovat, a ano, i riskovat. Toto úsilí však lidstvo definuje a ztratí-li lidstvo toto úsilí, ztratí mnohé, ne-li přímo kritickou a nenahraditelnou část ze svého lidství. Ztratí-li i budoucí generace tuto motivaci a budou-li považovat za svůj úkol mávat transparenty místo páteční výuky a křičet "Ať s tím někdo něco udělá", nezbude nikdo, kdo by lidské sny výzkumu vesmíru dokázal proměnit ve skutečné činy.

 

 

Přesto se však důvody k optimismu najdou, a není jich málo. Vždyť i malá země, jako je Česká republika má již v kosmickém výzkumu čestné místo, měla svého kosmonauta a dodnes přispívá k vývoji kosmických technologií.  

 

K návratu lidí na Měsíc existuje dnes jediná strategie: Budou-li to chtít lidé, budou to chtít i politici. Takže co Vy? Chcete, opravdu chcete, aby se lidstvo na Měsíc vrátilo?

 

    

Autor: Lukáš Burget | sobota 20.7.2019 10:23 | karma článku: 35,10 | přečteno: 5242x
  • Další články autora

Lukáš Burget

Michelin za padesát mega a Romové bez ubytoven

Po čtvrt století od Klausova utahování opasků ordinuje další vláda v čele s ODS většině občanů totéž, tedy kromě luxusních restaurací a Ukrajinců, na které proto mají Romové pifku kvůli ubytovnám.

13.7.2023 v 10:30 | Karma: 38,26 | Přečteno: 1359x | Diskuse| Ostatní

Lukáš Burget

Uprchlíci a Česká republika: Dějství druhé

Až do včerejšího rozhodnutí EU o „povinné solidaritě“ ohledně přerozdělování migrantů se naše republika tomuto diktátu ubránila. Této vládě už ale na osudu naší země nezáleží.

9.6.2023 v 15:30 | Karma: 38,71 | Přečteno: 1133x | Diskuse| Společnost

Lukáš Burget

Istanbulská domluva z Bruselu a Fialův agent v Sudetoněmeckém landsmanšaftu

Europoslanci nám chtějí ušetřit práci a tak za nás velkoryse ratifikují Istanbulskou úmluvu, premiér Fiala pak vyšle nejmenovaného agenta na sjezd sudetských Němců.

10.5.2023 v 15:30 | Karma: 37,01 | Přečteno: 864x | Diskuse| Společnost

Lukáš Burget

Ukrajině kupujeme tanky, ale naše civilní ochrana je v troskách

Média nám servírují zprávy o tom, jak se Češi složili na tank Tomáš nebo raketomet Přemysl a poslali je na Ukrajinu. Ovšem tají nám ten nejlepší "dárek pro Putina": Katastrofální stav civilní ochrany naší země, jak zjistil NKÚ.

3.4.2023 v 15:30 | Karma: 36,47 | Přečteno: 1272x | Diskuse| Ostatní

Lukáš Burget

Arogantní policie versus Železný charakter

Moderátor Jakub Železný z České televize by si po nedávné smrti jeho bratra zasloužil shovívavost a nebylo by vhodné, aby si z něho blogeři po jeho extempore s policií utahovali. Ano, nebylo, kdyby to udělal poprvé...

21.3.2023 v 15:41 | Karma: 46,51 | Přečteno: 10282x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Německo sabotuje projekt bruselského Starlinku. Zvýhodňuje Francouze, tvrdí

3. května 2024  16:19

Evropská unie chtěla do roku 2027 na nízkou oběžnou dráhu Země vyslat soustavu satelitů v rámci...

Vlak po nárazu do stromu vrátil na koleje jeřáb, zvedal 21tunový kolos

2. května 2024  18:56,  aktualizováno  3.5 15:56

Uzavírka trati u Plesné na Chebsku, kde ve čtvrtek vykolejil osobní vlak, skočila v pátek kolem...

Škody po požáru v Mionší jsou jen minimální, prales podle hasičů někdo zapálil

3. května 2024  11:46,  aktualizováno  15:54

Hasičští experti se vrátili do terénu, aby vyšetřovali příčinu požáru v pralese Mionší v Dolní...

Musíme to řešit rychle, říká Válek. TOP 09 má po konci Tuleji čtyři možnosti

3. května 2024  15:46

Hledá se nový ministr. Zn.: Rychle. Takový inzerát by si teď mohla dát vládní TOP 09 poté, co...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 232
  • Celková karma 31,44
  • Průměrná čtenost 2707x
Přicházím za Vámi jako ten, kdo se rád dívá při procházkách po kopcích i ulicích, jako ten, kdo rád čte beletrii i zprávy a jako ten, kdo rád poslouchá hudbu, ač zahrát ji neumí.

O tom a třeba i lecčem jiném sem občas napíšu a bude mi potěšením přečíst si vzápětí i něco od Vás.

Seznam rubrik