ITER: Skutečná naděje místo studentské klimatické hysterie
ITER je totiž reálně představitelný princip efektivnější a zároveň čistější výroby energie, než kterýkoli z fosilních zdrojů, jaké dosud využíváme. Optimistické vize naznačují, že by se tato technologie mohla stát ekologicky šetrným a levným zdrojem energie na několik tisíc let. Je to krok přes mnoho překážek, avšak není to krok do říše snů.
Jeho uskutečnění může být pozitivní motivací mladých lidí, kteří by chtěli něco podstatného udělat pro zlepšení životního prostředí, kteří chtějí učinit něco smysluplnějšího, než jsou hysterické "protesty za zemské klima" spojené s ultimáty politikům „zabraňte oteplení světa o jeden a půl stupně a basta“ a jistě spojené i s pohodlností neučit se v pátek. Zásadní krok proměny teorie ITERu v praxi totiž budou muset učinit oni: Dnešní studenti, zítřejší fyzikové a technici.
Co je to vlastně ITER? Je to mezinárodní projekt vývoje jaderného reaktoru, který bude vyrábět teplo potřebné k jeho přeměně na elektřinu nikoli na principu štěpení atomových jader, jako je tomu ve všech současných jaderných elektrárnách, nýbrž na principu jejich slučování. Tento proces zvaný jaderná fúze se od procesu jaderného štěpení liší v podstatně vyšší efektivitě přeměny látek na energii a zároveň při něm vzniká podstatně nižší množství radioaktivity a jaderného odpadu. Stejně důležité je i to, že k procesu jaderné fúze není třeba jaderného paliva vyrobeného z drahého uranu, nýbrž vyrobeného z vodíku a lithia, což jsou mnohem běžnější prvky.
Jaderná fúze probíhá ve všech hvězdách a je zdrojem jejich zářivé energie, v podobě našeho Slunce vidíme na obloze gigantickou jadernou fúzní reakci. Lidstvu se ji už podařilo vyvolat i uměle. Bohužel, stalo se tak ve formě pokusných výbuchů tzv. termonukleárních bomb známých také jako vodíkové bomby. Je to smutná paralela s poznáním jaderného štěpení, které využívají tzv. klasické jaderné bomby, jaké byly svrženy na Hirošimu a Nagasaki.
Po vývoji prvních štěpných jaderných pum naštěstí nastal brzy pokrok i v civilním využití jaderné energie a lidstvo obdrželo první jaderné elektrárny. Bylo to v padesátých létech minulého století a tehdejší vědci byli mimořádně optimističtí i ohledně budoucnosti mírového využití jaderné fúze. Vždyť zkonstruovali už první termonukleární pumy, civilní využití tohoto procesu na sebe tedy jistě nenechá dlouho čekat!
Bohužel, proces kontroly a udržení termonukleární fúze nikoli po dobu jednoho ničivého výbuchu, nýbrž po dobu energeticky využitelnou příroda zamknula na tolik západů, že věda jen obtížně ty jednotlivé překonává. Vskutku, i příroda nám dává bezpočtem způsobů najevo, že tvořit je těžší než ničit. Postupně byly vyvíjeny různé technologie na udržení jaderné fúze, jednou z nejslibnějších je tzv. tokamak, kde je žhavé plasma při svých reakcích izolováno od okolí pomocí prstencového magnetického pole. Dva menší tokamaky využívají i výzkumníci v České republice.
Také ITER je v zásadě zařízením typu tokamak. Má však pracovat s řádově většími energiemi a především má být schopen udržet reakci o několik řádů déle, než jakékoli předchozí zařízení. Zde uvedu alespoň jedno konkrétní číslo: ITER má dokázat nepřetržitě pracovat až 1000 sekund, zatímco jeho předchůdce JET pracoval nepřetržitě sotva sekundu. Důležité má být také zkrácení prodlev mezi dvěma zážehy.
Zcela zásadní je to, že ITER se má stát prvním zařízením svého druhu, které vyrobí více energie, než kolik jí bylo vloženo do jeho spuštění. Následníkem ITERU má být reaktor DEMO, a ten už má být technologickým demonstrátorem první skutečné fúzní jaderné elektrárny.
ITER, mnohokrát odsouvaný a velmi zpožděný mezinárodní projekt se roku 2007 konečně začal stavět ve francouzském Cadarche, avšak ani dnes není dokončení jeho výstavby a jeho spuštění jisté. Stejně jako je ITER nadějí do budoucna, je zároveň ostudou vyspělých zemí, že na něho nejsou ochotny uvolnit více prostředků a vývoj této přelomové technologie uspíšit.
Proto bych studentům přál, aby svoji nespokojenost se stavem životního prostředí dokázali využít pozitivně. Nejprve intelektuální, poté i praktickou podporou projektů, jako je ITER.
Náš svět stojí za více, než za pláč nad tím, kam jsme ho dovedli.
Lukáš Burget
I v Británii zjišťují, že pohlaví jsou dvě!

Nejvyšší soud Spojeného království jednomyslně rozhodl, že pojmy „žena“ a „pohlaví“ se v zákoně o rovnosti z roku 2010 vztahují na biologickou ženu a biologické pohlaví.
Lukáš Burget
K čemu je klonování dávno vyhynulých zvířat?

Což takhle pravlka obrovského z Hry o trůny? Je to ještě věda, je to jen dekadence, nebo je to varovně zdvižený prst nad lidskou samolibostí a zpohodlnělostí?
Lukáš Burget
Grónsko se už rozhodlo: Stane se součástí České republiky

Grónsko jasně odmítlo snahy prezidenta USA Donalda Trumpa o začlenění svého území pod správu Spojených států a domluvilo se s Českou republikou, jejíž prezident tajně přijel do Nuuku na motocyklu.
Lukáš Burget
Soudruhu, kde jsi byl na dovolené? Systém eTurista to ví!

A rozvedl bys, co jsi tam dělal a s kým jsi hovořil? Nic nezapírej, strana a vláda spustí systém eTurista. To víš, v nové době potřebuje uliční výbor nové technologie.
Lukáš Burget
Ministerstvo vnitra: Budeme Vás špehovat, abychom ochránili Vaše soukromí!

Ano, to mají v plánu Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo vnitra. Ale jestli se toho bojíte, nejste dostatečně odolní proti rozdělení a panování, jak by Vás poučil ministr Rakušan.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Přispívejte na platy kněží, vyzývá věřící církev. I kvůli úbytku lidí v kostelech
Účastníků nedělních bohoslužeb v olomoucké arcidiecézi dlouhodobě ubývá, od 90. let klesla čísla...
Kam se letos vyplatí cestovat? Čechům zlevnily Spojené státy či Austrálie
Letos se vyplatí sbalit kufry na dalekou cestu. Pro výletníky s příjmy v českých korunách totiž ve...
Každý šestý umírá. Pneumokoky zabíjejí neočkované, zájem o vakcínu je však malý
Premium Dusí se, mají horečky a silné bolesti. Jsou zmatení, ztrácejí vědomí. Každý rok bojuje okolo 600...
Inflace na hotely dopadla silněji než na jiné, zvedají proto ceny
Premium Hotely v Česku zvedají ceny za ubytování. Přičítají to rostoucím mzdám, dražším potravinám,...

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...
- Počet článků 262
- Celková karma 29,54
- Průměrná čtenost 2515x
O tom a třeba i lecčem jiném sem občas napíšu a bude mi potěšením přečíst si vzápětí i něco od Vás.