Ani elektrárnu, ani penicilin, a hybaj na pole, čeládko líná!
A to se jen tak neodpouští.
Příkladem prvním budiž přípis místopředsedy Evropské komise Stéphane Séjourného, aby Česká republika odložila podpis smlouvy na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany s korejskou firmou KHNP. Pan místopředseda se obává, že ta firma obdržela domácí dotaci, což by pokřivilo náš evropský trh. Čínské dotace na solární panely a komponenty do větrných elektráren likvidující evropskou konkurenci však evidentně na evropském trhu nevadí, protože solární a větrné elektrárny stojí tak nějak na správné straně ideologické barikády. Zvláště dojemný je komisařův apel na „loajální spolupráci“, ke které jsme zavázáni. Jinak řečeno, tento francouzský komisař, přičemž právě francouzská firma prohrála tendr na dostavbu Dukovan, se k nám chová jako ke kolonii, která je povinna být i ke své škodě loajální vůči kolonialistovi. Kdybychom se náhodou rozhodli dopis pana komisaře nebrat v úvahu, pojistila se koloniální správa ještě tím, že musí znovu proběhnout notifikace pátého bloku, což se občané dozvěděli z médií včera a posledně ta notifikace trvala dva roky.
V této konkrétní věci je ovšem spravedlivě nutno říci, že si výstavbu dalších jaderných bloků dokážeme v ČR donekonečna zdržovat politicky i soudně sami. Ovšem také je nutno dodat, že zde český soud v onom zákazu tu smlouvu podepsat opět bere na zřetel zájmy té francouzské firmy EDF. Že by ten lobbing šel až na úroveň soudů? Osobně bych se tomu vůbec nedivil.
Maďarsko podobné administrativní zdržování odmítlo a vědomo si svých strategických zájmů už elektrárnu dávno staví. Pravda, staví jim to Rosatom, což je v dnešní době poněkud bizarní investiční spojenectví. Nicméně rozdíl v akceschopnosti té či oné země je tu zcela jasný. A také rozdíl v tom, co si představitelé jedné země myslí, že dosáhnou slepou loajalitou a podpisem všeho, co nám z EU podstrčí, a co reálně a bez ptaní dosahují ti druzí. Krásně je to vidět třeba na tom, jaké „silné ekonomické portfoilo“ sliboval vzorově věrný premiér Fiala občanům pro českého nominanta Síkelu a jakého se skutečně dostalo po Maďarsku dalšímu „rebelovi“ a „outsiderovi“ EU, tedy Slovensku. Tudíž my máme komisaře pro „mezinárodní partnerství“ a Slováci pro „obchod a ekonomickou bezpečnost“. Politbyro EU rozhodlo evidentně bez ohledu na to, co soudr..., pardon prof. Fiala sliboval a před kým se plazil.
Příkladem druhým budiž snad ještě absurdnější kauza ministra zdravotnictví Válka a jeho snů o zprovoznění české výroby penicilinu. Nejprve ten pán s cílem relativizovat svoji a vládní neschopnost se zajištěním stále více nedostupných léků fantazíroval o spuštění celé továrny na penicilin. Následně v duchu naší novodobé tradice nikoli výrobny, nýbrž montovny a distribučního skladu upřesnil, že by se tedy jednalo pouze o balicí linku. Nu a do třetice všeho dobrého, právě dnes nám TOP09 manager českého zdravotnictví přiznává, že Evropská komise rozhodla, že ani tu baličku si postavit nemůžeme. Prostě koloniální správa České republice nedovolí, abychom tu balicí linku dotovali ze svých vlastních peněz a investor tudíž nic stavět nebude, protože bez státní dotace se mu to nevyplatí. Samozřejmě, že nám vlastně nikdo nic nezakazuje. Můžeme se rozhodovat úplně svobodně, tak jako za minulého režimu a za Východního bloku. Jen ty tanky na nás tentokrát snad nepošlou, když neposlechneme.
Mezitím byla předsedkyně Evropské komise u soudu zdvořile dotazována (tedy byla by dotazována, kdyby se uráčila k soudu chodit), zda náhodou neporušila předpisy EU o transparentnosti, když odmítla zveřejnit svoje SMSky se šéfem farmaceutického obra Pfizeru, od kterého se pak za mnoho miliard nakoupily vakcíny proti covidu. Nyní soud slavně zjistil, že Evropská komise, ne paní von Leyen, ale Evropská komise pochybila a to tím, že ty SMS nezveřejnila, rozumíme si? Hřích spáchala Evropská komise a hříchem je nevyjevení obsahu SMS, nikoli podezření na závažnou korupci. Jen kvůli takovému podezření sami a dobrovolně odcházejí i lokální politici a jejich strany se od nich distancují, pozastavují jim členství a všemožně se snaží zachovat si bezúhonnost. Ovšem vrchní papaláš Eurosojuzu je nedotknutelný patrně stejně jako báťuška Putin a vinni jsou taktéž vždy všichni kolem. Ovšem s takovou Marine Le Pen to šlo raz dva. Nedokázala jsi, že z EU placení poradci pracovali jen pro EU, a ne pro tvoji partaj? Hybaj ven a už ani kandidovat nesmíš!
Je už jen třešničkou na dortu, že superkšefty přes SMS paní von Leyen a odevzdání totálně vymazaného mobilu do rukou vyšetřovacích orgánů jsou známou specialitou této dámy už od jejího angažmá coby německé ministryně obrany.
Milí přátelé, je sice možné, že Polívka s Pazderkovou Vás přesvědčili, že to máte SPOLU zase risknout, protože „letos jde opravdu o všechno“, jak tvrdil premiér Fiala na zahájení volební kampaně koaličního spolku, čistou náhodou právě v den, kdy prezident konečně řekl termín voleb.
Jenže to všechno má jiný význam pro akademika, který se ztrácí ve svých vlastních ideologických frázích a jiný pro občana, který řeší cenu energií či dostupnost léků. A který řeší to, kolik ze svých daní platí právě takovým nedotknutelným, ale neschopným nebo rovnou zkorumpovaným personám, které mu vládnou a boří mu pod nohama ekonomické základy, na kterých na ty daně vůbec může vydělat.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Upraveno 14.5.2025
Lukáš Burget
Proč Izrael útočí na Írán?

Odpovědí je pouhá matematika: Rovnice přežití. Z hlediska mezinárodního práva se jedná o válečný zločin - svrchovaná země Izrael napadla druhou svrchovanou zemi Írán. Z hlediska přežití Izraele je ovšem řešení rovnice zcela jiné.
Lukáš Burget
Bolek Polívka: 24 milionů dotací za pár vět pro ODS?

Není nad to, když člověk stojí na správné straně, karma ho odmění! Jak proměnit dobré hodnoty politické v ještě lepší hodnoty finanční zjistil i Bolek Polívka se svým brněnským divadlem.
Lukáš Burget
Polský ústavní soud: Klimaticko -energetické regulace EU jsou neslučitelné s naší ústavou!

No vida, ono to jde. Ačkoli se to česká média bojí napsat. Jde to, hájit své národní zájmy. Jen je třeba mít na vrcholných pozicích politiky i práva ty, kteří svoje země nezrazují nadnárodním mocenským uskupením.
Lukáš Burget
Greta: Do Izraele plachetnicí, do Švédska letadlem.

Západní svět poměrně pozorně sledoval poslední anabázi Grety Thunberg, ostatně to, aby ji někdo sledoval, to byl cíl, nikoli přivést pár kilo potravin. Jenže to tak úplně nevyšlo.
Lukáš Burget
Prosím české elity: Dejte vládě ještě šanci, odvolejte demonstraci z Letné!

Koncem minulého týdne se ukázalo, že dobře míněné rozdělení miliard v bitcoinech mezi zločince a Ministerstvo spravedlnosti, které domluvil ministr Blažek, veřejnost pohříchu nevnímá pozitivně, nýbrž negativně.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Trh padá, investor se hroutí. Při výprodeji akcií přibývá předpisů antidepresiv
Investování může být pěkně stresující záležitostí. Zvlášť když se trhu zrovna nedaří a ceny akcií i...
Když je v Šanghaji léto, a tudíž peklo. Teploty však nejsou to nejhorší
Premium Od naší spolupracovnice v Číně Letní počasí v Šanghaji je podobně nepředvídatelné jako u nás doma. Od června do srpna trpí...
Letadlo plné miminek. Poslední americká operace ve Vietnamu začala tragédií
Seriál Duben 1975. Saigon sežehla spalující horka, Jižní Vietnam balancoval na hraně porážky, vojska...
Z alpských svahů až na rok do hibernace. Jak vypadá cesta jihotyrolského jablka
Premium Jižní Tyrolsko je největším pěstitelem jablek v celé Evropě, čemuž odpovídá i fakt, že každý desátý...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 272
- Celková karma 28,10
- Průměrná čtenost 2457x
O tom a třeba i lecčem jiném sem občas napíšu a bude mi potěšením přečíst si vzápětí i něco od Vás.