Komunisti jsou fajn, řekla Toyen
Toyen: Zbytek noci, cena 13.200.000 KeKodl
Říká se, byznys je byznys, ale někdy mám chuť některé zákazníky hnát z obchodu holí. Ne, nejsou to ani pravičáci ani levičáci, jsou to prostě hloupí lidé, kteří si díky svému dobrému postavení nepřipouštějí nízkou hladinu svého intelektu. Tento pán k nim stoprocentně patřil. Samozřejmě hůl jsem do ruky nevzal a začal jsem, jak je mým zvykem, dotyčného úspěšného mladého muže trochu edukovat.
"Neexistuje pravicové či levicové umění. Samozřejmě umělci mohou být pravičáci či levičáci. Jenom bych vás chtěl upozornit, že ti umělci, které jste uvedl, byli do jednoho socialisté, či přímo byli členy komunistické strany."
My antikváři máme často to štěstí, či neštěstí, že se nám do rukou dostávají různé tiskoviny s různými informacemi. A já jsem náhodou získal publikaci z roku 1946 s názvem Můj poměr ke KSČ. V této dobové brožuře se několik desítek významných vědců, politiků a umělců vyznává ze své lásky ke komunistické straně. Samozřejmě, kdyby to byla knížka z roku 1953 či z roku 1973 tak by mne to nepřekvapilo a ani nezajímalo. V té době již všichni publikující spisovatelé, hrající herci či vystavující malíři proklamovali svůj kladný vztah ke komunistům a socialistickému zřízení. V roce 1946 však to však ještě nebyla existenční nutnost a úlitba bohům.
A tak mohu citovat, co napsala Toyen: "Můj kladný poměr ke KSČ je příliš starého data, než aby nebyl dostatečně znám. Co k němu ještě přibylo v poslední době, je zejména obdiv nad odolností, kterou procházely stranické kádry v době nejhoršího teroru. KSČ považuji za nejdynamičtější složku Národní fronty, neboť i při zásadě parity dovedla, dík cílevědomosti svého postupu, propracovat se na místo vedoucí. (Podpis Toyen, akad. malířka)
Opatrně postupoval Václav Špála: " Těžko malíři mluviti do filosofie a k vědeckým poznatkům. Vyšel jsem z malých poměrů, kde se šetřilo každým haléřem, Už od detství mám v sobě sociální smysl, který jsem si dále četbou a pozorováním ujasňoval. Pak život moderního malíře u nás je život proletáře. V mladých letech dlouho jsem nic neprodával a tehdy jsem dosti strádal." (Podpis V. Špála, malíř a národní umělec)
Své členství v komunistické straně vysvětlil Kamil Lhoták těmito slovy: "Jsem komunistou mimo jiné také proto, poněvadž vím a vidím, jak komunismus neústupně a za všech okolností hlásá zásadu práva, pravdy, spravedlnosti a lidskosti pro všechny, prosazuje slavnou thesi rovnosti všech lidí, pomáhá utlačovaným, hájí bezbranné, jak otevřeně čelí reakci, usvědčuji ji ze lži, bije ji a ničí (Podpis Kamil Lhoták, malíř)
Malíř Pravoslav Kotík je až neuvěřitelně dogmatický: "Jsem členem KSČ a tím dávám politický výraz svému přesvědčení marxisticko-leninskému i své důvěře ve stranu, která jediná, už dávno za první republiky volala po sblížení ČSR se SSSR a která jediná na základě celého kulturně-historického vývoje národa nebude nikdy stavět proti novým uměleckým výbojům, ježto právě jimi tryskají a vyzařují vždy znova síly a život i vlastního národa."
Kdyby v té době někdo oslovil i ty další umělce (Štyrský byl již po smrti), určitě by přispěli do uvedeného sborníku podobnými žvásty. Nebo prostě neměli čas, jak vím tak Josef Lada v té době připravoval obálku komunistického časopisu Květen a taky předvolební letáky.
Doufám, že tímto malým příspěvkem jsem nezarmoutil všechny ty kapitány průmyslu, bankéře, uhlobarony, majitelé nemovitostí v Toskánsku, či vlastníky mateřských společností na Kajmanských ostrovech. Je to prostě už tak, že všechny ty drahé obrazy, kterými se tak rádi chlubí svým obchodním partnerům namalovali vlastně jejich třídní nepřátelé, komunisti či jejich příznivci. I to je paradox dnešní doby.
Milo Burdátš
Největší okradení akcionářů v historii
V letech 1945 až 1948 naše země zažila velkou vlnu etatizace neboli znárodnění. Pomineme-li dosazení státní správy do podniků Němců a Maďarů, byli zestátněny stovky velkých akciových společností, jejichž akcionářům nikdy nebyly vyplaceny náhrady, jak bylo slíbeno. Náhrady byly poskytnuty pouze cizozemským držitelů akcií a někdy po hodně dlouhé době. V podstatě stát okradl tisíce a možná desetitisíce akcionářů o jejich podíly ve firmách. Z ideologického hlediska stále považujeme tuto etapu za největší, státem posvěcený lup. Jenže možná je až na druhém místě řebříčku. Největší okradení akcionářů proběhlo jindy.
Milo Burdátš
Tajemství prvního presidentského portrétu
Kdy vznikl první oficiální portrét prvního presidenta naší země Tomáše Garrigue Masaryka se obecně neví. Koho to taky zajímá. Kdyby se náhodou nějaký zájemce našel, ať čte dále. Takže pátrejme: po zvolení prvního presidenta, začala sháňka po starších fotografiích profesora Masaryka, jelikož sám T.G.M byl v té době ještě v zahraničí a nešlo ho solidně vyfotografovat nebo, jak bylo zvykem, namalovat. Kdejaké tiskárny ty nekvalitní a neautorizované fotografie tiskly a prodávali nadšeným davům. To však nebyly oficiální portréty. Ty vznikly později.
Milo Burdátš
Horor v Lucerně
Dne 23.11.1930 se ve francouzském periodiku Intransigeant objevila část vzpomínek slavné tanečnice Josephine Bakerové. Byly to zrovna vzpomínky na její první vystoupení v pražské Lucerně. Že to bylo vyprávění dramatické až hororově zbarvené. No posuďte sami.
Milo Burdátš
Nelžeme si, prosím. Charlota Masaryková mluvila krásnou češtinou
Jako antikváře mne v poslední době značně rozčilují sebevědomá tvrzení, že manželka prvního presidenta T. G. Masaryka neuměla česky. Touto nepravdou reagují skalní agitátoři pana Karla Schwarzenberga na námitku, či spíše konstatování, že paní Therése Schwarzenberg neumí česky. I včera večer v duelu presidentských kandidátů krásná herečka Jitka Čvančarová tuto lež vyslovila v přímém přenosu a moderátorka ji bez uzardění opakovala.
Milo Burdátš
Zajímá mne pouze pozadí Václava Klause
Tak máme za sebou poslední novoroční projev Václava Klause. Jako po minulé roky, i dnes mne jeho pohled na život v naší malé zemičce nezajímal. Přesto si televizor zapnu. Zajímá mne však pouze Klausovo pozadí.
Další články autora |
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...
V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla
Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro
Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...
Proti Ficovi bouřilo 30 slovenských měst. Bratislavu burcoval Bolek Polívka
V téměř třiceti slovenských městech se v pátek konaly demonstrace za proevropské směřování země....
V místě tragédie u Dolní Lutyně jsou nově značky, omezí rychlost i délku vozidel
Doprava přes železniční přejezd v katastru Dolní Lutyně na Karvinsku se změní. Na místě, kde se...
Pach smrti. Vědec dává do lahví vůni kostí, aby pomohl kriminalistům
Belgický výzkumník Clement Martin spolupracuje s federální policií při vytváření pachu, který...
Trump si určil tři věrné ambasadory pro problémové místo jménem Hollywood
Premium Slavní herci Mel Gibson, Sylvester Stallone a Jon Voight by se měli stát očima a ušima Donalda...
V Kladně hořela výšková budova, hasiči museli evakuovat 32 lidí
Hasiči v Kladně v sobotu v poledne evakuovali při požáru výškové budovy 32 lidí, jedna žena je...
- Počet článků 31
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3159x