Kauza Golem - právo na odškodnění
Golem podle Horejce, ne od Horejce
Staroměstské strašidlo Golem se však vrátilo. Ne fyzicky, ale jako postrach všech, kteří své restaurace, stánky, obchody či muzea vyzdobili jeho podobou. Dědička autorských práv paní Dagmar Dományová vysoudila na majiteli Muzea voskových figurin Zdeňkovi Kočíkovi 50 tisíc korun.
"Co na to pane oceňovateli?", ptají se mne kolegové. "Jak bys ty ocenil autorská práva ke Golemovi?"
Takže uvedu můj pohled na tuto ošemetnou věc. Paní Dományová má nezpochybnitelné právo na všechny výrobky, které budou reprodukovat původní podobu návrhu Golema, tak jak ji nakreslil a vymodeloval akademický sochař Horejc. Autorské právo v naší zemi je nezcizitelné a lze jej zdědit, avšak ne prodat. Prodat lze pouze práva k užítí. V tomto ohledu je všechno v pořádku a držitel autorských práv má nárok na odměnu z užití díla. Tu nedostal, žaloval, vyhrál spor a tak pan Kočík musí platit. Vše je v naprostém pořádku.
Na druhou stranu lze odsoudit i jednání autora a po něm jeho dědice. Dílo vzniklo v roce 1951 na objednávku Barrandovských studií. Filmem se proslavilo. Od roku 1951 bylo reprodukováno nesčíselně krát. Já osobně si je jako dítě pamatuji z různých poutí. Ptám se, co dělal autor v té době? Poskytoval práva k užití lidovým hrnčířům? Odpověď zní: Ne. Pan Horejc se o svá práva určitě nehlásil, nesoudil se, nežaloval. A tak uběhlo 50 let a dílo takzvaně zlidovělo.
Pohybuji se v oblasti umění již několik desetiletí a ani já jsem netušil, že Golem není obyčejná kašírovaná rekvizita vyrobená v barrandovských dílnách, ale že je svébytným uměleckým dílem Jaroslava Horejce. Mimochodem Horejce řadím mezi špičkové české sochaře a v oblasti artdekovské plastiky nemá konkurenci. Pokud se dnešní rozhodnutí soudu stane precedentem, bude to hrozně nebezpečné.
Představme si právně správný postup autora. Už od padesátých let si všichni lidoví hrnčíři a výrobní družstva uzavírají smlouvy o užití díla s panem Horejcem, kterému pak budou platit nějaké to procento z tržeb. Jakékoliv jiné užití autorských práv, pan Horejc, či později paní Dományová okažitě zažaluje. Všichni budou vědět na čem jsou a kdo vyrobí kopii Golema, třebas jako kasičku pro děti bez licenční smlouvy, musí počítat s trestem. Nic takového však neprobíhalo. Nikdo nevyžadoval licenční poplatky a tak ani nikoho nenapadlo, že Golem je svébytným uměleckým dílem. Golem se rozšířil, tak jako se rozšířily figurky zahradních trpaslíků. A teď někdo po padesáti letech začne rozesílat žaloby. A navíc v nich požaduje nereálné finanční nároky.
Opět říkám, že nezpochybňuji nároky paní Dományové a jako odhadce majetku i nehmotného či duševního, bych ji rád pomáhal s oceněním všech jejích nároků. Avšak od svých klientů požaduji, aby postupovali korektně. Nejdříve by musela požádat uživatele těch všech Golemů o uzavření licenční smlouvy s vyčísleným obvyklým autorským poplatkem. Kdyby někdo nechtěl smlouvu uzavřít, trvat na odstranění či zničení autorským zákonem chráněných výrobků. A až poté bychom šli společně k soudu.
A jaké jsou obvyklé autorské licenční poplatky. Pohybují se řádově v jednotkách procent. U hliněného Golema za prodejní cenu 250 Kč by byl licenční poplatek zhruba 10 - 15 Kč. To znamená, že výrobce, který prodá za měsíc 60 kusů golemů, by zaplatil ročně maximálně 10 tisíc ročně.
Při užití díla jako výstavního exponátu jsou licenční poplatky smluvní a spíše symbolické. Umím si představit dohodu, že poplatek bude symbolických 1 koruna ročně, avšak že u díla bude plné jméno autora.
Pokud by se postupovalo jinak, agresivně a s velkými finančními nároky, bylo by to kontraproduktivní. Prostě by všichni přestali golema vyrábět a vystavovat a časem by se na něj asi zapomnělo. A dědicové autorských práv by utřeli, slušně řečeno, ústa.
Milo Burdátš
Největší okradení akcionářů v historii
V letech 1945 až 1948 naše země zažila velkou vlnu etatizace neboli znárodnění. Pomineme-li dosazení státní správy do podniků Němců a Maďarů, byli zestátněny stovky velkých akciových společností, jejichž akcionářům nikdy nebyly vyplaceny náhrady, jak bylo slíbeno. Náhrady byly poskytnuty pouze cizozemským držitelů akcií a někdy po hodně dlouhé době. V podstatě stát okradl tisíce a možná desetitisíce akcionářů o jejich podíly ve firmách. Z ideologického hlediska stále považujeme tuto etapu za největší, státem posvěcený lup. Jenže možná je až na druhém místě řebříčku. Největší okradení akcionářů proběhlo jindy.
Milo Burdátš
Tajemství prvního presidentského portrétu
Kdy vznikl první oficiální portrét prvního presidenta naší země Tomáše Garrigue Masaryka se obecně neví. Koho to taky zajímá. Kdyby se náhodou nějaký zájemce našel, ať čte dále. Takže pátrejme: po zvolení prvního presidenta, začala sháňka po starších fotografiích profesora Masaryka, jelikož sám T.G.M byl v té době ještě v zahraničí a nešlo ho solidně vyfotografovat nebo, jak bylo zvykem, namalovat. Kdejaké tiskárny ty nekvalitní a neautorizované fotografie tiskly a prodávali nadšeným davům. To však nebyly oficiální portréty. Ty vznikly později.
Milo Burdátš
Horor v Lucerně
Dne 23.11.1930 se ve francouzském periodiku Intransigeant objevila část vzpomínek slavné tanečnice Josephine Bakerové. Byly to zrovna vzpomínky na její první vystoupení v pražské Lucerně. Že to bylo vyprávění dramatické až hororově zbarvené. No posuďte sami.
Milo Burdátš
Nelžeme si, prosím. Charlota Masaryková mluvila krásnou češtinou
Jako antikváře mne v poslední době značně rozčilují sebevědomá tvrzení, že manželka prvního presidenta T. G. Masaryka neuměla česky. Touto nepravdou reagují skalní agitátoři pana Karla Schwarzenberga na námitku, či spíše konstatování, že paní Therése Schwarzenberg neumí česky. I včera večer v duelu presidentských kandidátů krásná herečka Jitka Čvančarová tuto lež vyslovila v přímém přenosu a moderátorka ji bez uzardění opakovala.
Milo Burdátš
Zajímá mne pouze pozadí Václava Klause
Tak máme za sebou poslední novoroční projev Václava Klause. Jako po minulé roky, i dnes mne jeho pohled na život v naší malé zemičce nezajímal. Přesto si televizor zapnu. Zajímá mne však pouze Klausovo pozadí.
Další články autora |
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...
V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla
Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro
Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...
Žádná pomoc hořící Kalifornii a hrozba Bidenovi. Trump v rozhovoru překvapil
Donald Trump poskytl v noci na čtvrtek první rozhovor po návratu do Bílého domu. V rozpravě s...
Vila velitele Osvětimi poslouží k boji proti extremismu, projekt navrhne Libeskind
Někdejší vilu velitele nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi koupila...
Zemřel Viktorín Šulc, autor detektivek i kriminalistické literatury faktu
Ve věku 73 let zemřel v pátek spisovatel a scenárista Viktorín Šulc. Psal především detektivní...
Kvůli poruše nejezdily vlaky mezi Prahou a Kolínem. Na jihu Čech provoz stojí
Provoz na železniční trati mezi Prahou a Kolínem v sobotu dopoledne u Kostomlat nad Labem na...
Konopí na léčbu chronické bolesti nově předepíšou i praktičtí lékaři
Léčebné konopí budou moci na chronickou bolest nově předepsat i praktičtí lékaři. Pacienti také...
- Počet článků 31
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3159x